Msza św. rezurekcyjna zwiastująca Zmartwychwstanie Chrystusa to mocno zakorzeniona polska tradycja. Z samego rana towarzyszy jej procesja rezurekcyjna, która w tym roku z uwagi na epidemię, nie odbywa się w tradycyjnej formie.
Wierni, którzy przyszli pomodlić się do kościoła pw. Świętego Ottona z Bambergu w Szczecinie mówili, że to najważniejszy i najbardziej radosny dzień w kościele.
- To jest bardzo ważny dzień, cały rok na niego czekam. Jak idę to już czuję radość, a jak wracam to śpiewam. - Gdyby ludzie wiedzieli, co naprawdę Jezus zrobił dla nich, pokochaliby go bez żadnych warunków - mówili wierni.
- Szukamy Jezusa, ale nie w grobie, tylko w sobie. Szukamy te miłości, którą z krzyża do nas przemówił. Chcemy radować się tym, że jest coś więcej niż śmierć - mówi ksiądz Paweł Górzyński, wikariusz parafii Świętego Ottona w Szczecinie.
W innych kościołach rzymskokatolickich procesja była połączona z Wigilią Paschalną i odbyła się w sobotnią noc.
Niedziela Zmartwychwstania to dla katolików najważniejszy moment w roku - podkreśla ks. Robert Mrozowski z parafii pw. Św. Krzyża w Szczecinie.
- Bóg daje nam nadzieję, że to wszystko co przeżywamy w naszym życiu, nasza codzienność, to wszystko czego nie rozumiemy, w tym wszystkim odnajdziemy odpowiedź. W męce, śmierci i zmartwychwstaniu Chrystusa - mówi ks. Mrozowski.
Bóg daje nam nowe życie tu na ziemi i po śmierci - mówi ks. Mrozowski.
- Właśnie dzięki temu wydarzeniu, jakim jest zmartwychwstanie Chrystusa, możemy mieć nadzieję i wiarę, że to wszystko kim jesteśmy, ma sens. To wszystko co przezywamy, ma sens. Nawet jeżeli po ludzku czasem trudno nam to dostrzec. To wszystko nabiera sensu w wymiarze zmartwychwstania Chrystusa. On daje nam nowe życie, dzięki któremu możemy żyć tu na ziemi pełnią pokoju - mówi ks. Mrozowski.
Najwcześniejsze wzmianki o mszy rezurekcyjnej pochodzą z XII wieku.
Zobacz także
2019-12-18, godz. 16:30
Sztandar Duszpasterstwa Ludzi Pracy trafił do Archiwum Państwowego [ZDJĘCIA]
Sztandar szczecińskiego Duszpasterstwa Ludzi Pracy został w środę uroczyście przekazany do Archiwum Państwowego w Szczecinie.
» więcej
2019-12-16, godz. 08:39
Otworzyli niebo dla szczecinian [ZDJĘCIA]
W menu kawa i domowe ciasto, a na półce religijna książka - tak jest, od kilku tygodni, w jednej ze szczecińskich księgarnio-kawiarni.
» więcej
2019-12-15, godz. 15:40
Pomóż zorganizować wigilię dla potrzebujących
Konserwy, napoje, produkty z długim terminem ważności można przynosić do szczecińskiej Bazyliki Archikatedralnej. To pomoże w organizacji Wigilii dla 600 osób.
» więcej
2019-12-15, godz. 09:47
Betlejemskie Światełko Pokoju już w Polsce
Do Polski dotarło Betlejemskie Światełko Pokoju.
» więcej
2019-12-14, godz. 21:14
Papież przekazał prezenty otrzymane z okazji 50-lecia święceń
Papież Franciszek przekazuje potrzebującym prezenty, które otrzymał w związku z 50. rocznicą święceń kapłańskich. Ciasta otrzymały stołówki dla ubogich i bezdomnych.
» więcej
2019-12-14, godz. 17:05
"Muzyka w dawnym Szczecinie" inspirowana tajemnicą Wcielenia Syna Bożego
Fundacja Akademia Muzyki Dawnej zaprasza szczecinian na Koncert Adwentowy z cyklu "Muzyka w dawnym Szczecinie".
» więcej
2019-12-02, godz. 19:35
Wmurowano kamień węgielny pod budowę kościoła na Madagaskarze [ZDJĘCIA]
11 tysięcy kilometrów od Szczecina powstanie kościół, który wybuduje Archidiecezja Szczecińsko-Kamieńska.
» więcej
2019-12-01, godz. 08:43
100 000 świec Caritasu
100 tys. świec przygotował Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej w ramach Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom.
» więcej
2019-12-01, godz. 08:11
Czas refleksji, czyli rozpoczął się adwent
W niedzielę katolicy rzymscy, ale też protestanci rozpoczęli adwent, czyli prawie czterotygodniowy okres poprzedzający Boże Narodzenie.
» więcej
2019-11-30, godz. 13:32
Szczecińska misja na Madagaskar. "To początek współpracy" [ZDJĘCIA]
Przy tej współpracy zobaczycie potęgę wiary - powiedział do przedstawicieli Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej biskup Marie Fabien z Morondavy na Madagaskarze.
» więcej