Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Wydział Teologiczny Uniwersytetu Szczecińskiego. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin/Archiwum]
Wydział Teologiczny Uniwersytetu Szczecińskiego. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin/Archiwum]
Bezpłatne studia podyplomowe z etyki rozpoczną się w nadchodzącym roku akademickim na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego.
Uczelnia czeka jeszcze na potwierdzenie umowy z Ministerstwem Edukacji i Nauki, które sfinansuje ten projekt. Chodzi o trzysemestralne studia podyplomowe, które zaplanowano od semestru letniego, a więc od lutego. Przygotowano 25 miejsc dla nauczycieli, którzy chcieliby zdobyć możliwość prowadzenia zajęć z etyki.

- Chcemy, żeby młodzież i dzieci uczyły się wartości w naszym społeczeństwie - mówi ks. Grzegorz Chojnacki, prof. US i dziekan Wydziału Teologicznego. - Te wartości są wpisane głęboko w preambułę naszej konstytucji, która mówi, że takie wartości, jak prawda, dobro, piękno, sprawiedliwość obywatele Polski czerpią albo z Boga, albo z innych źródeł.

- Potrzeba nie tylko wybitnych specjalistów w swoich dziedzinach, ale także ludzi z kręgosłupem etycznym i moralnym - dodaje dziekan. - Dlatego tak ważne jest, aby w szkołach, oprócz nauki religii, była także etyka filozoficzna. Uniwersytet Szczeciński czuje się kompetentny do tego, aby właśnie takie studia prowadzić.

Wstępnie sześć uczelni w Polsce ma kształcić przyszłych etyków. Obok szczecińskiej będzie to m.in. Katolicki Uniwersytet Lubelski czy Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Projekt będzie realizowany w porozumieniu z Instytutem Filozofii i Kognitywistyki - Uniwersytetu Szczecińskiego i Uniwersyteckim Centrum Edukacji.
- Chcemy, żeby młodzież i dzieci uczyły się wartości w naszym społeczeństwie - mówi ks. Grzegorz Chojnacki, dziekan Wydziału Teologicznego.
- Potrzeba nie tylko wybitnych specjalistów w swoich dziedzinach, ale także ludzi z kręgosłupem etycznym i moralnym - dodaje dziekan.

Dodaj komentarz 6 komentarzy

patrząc na częstotliwość newsów Wydział Teologiczny jest chyba jednym ze sponsorów RS:)
skoro UNIWERSYTET to uczelnia z definicji mająca przygotowywać kadry NAUKOWE i szerzyć NAUKĘ, WIEDZĘ, a nie zabobony, to jak można zaakceptować uniwersyteckie "nauczanie" religii, w której WIARA zastępuje wiedzę???
A ponadto dlaczego tylko teologia katolicka? Czemu nie ta "nauka" nie obejmuje innych religii??? Takie podejście dyskryminuje 2/3 przekonań religijnych ludzkości, gdyż chrześcijaństwo wyznaje tylko 33,4% ludzi, a pozostali???
islam — 24,35%; hinduizm — 13,78%; buddyzm — 7,13%; sikhizm — 0,36%; judaizm — 0,21%; bahaizm — 0,11%. Przy czym aż 9,42% to BEZWYZNANIOWI.
Trwają prace nad powołaniem "Wydziału Pielęgnowania Cnót Niewieścich".
Kościół będzie kiedyś pluł sobie w brodę za to, że nauczył niektóre narody pisać i czytać.
Kościołowi Katolickiemu można wiele zarzucić, z tym się zgadzam. Można go kochać lub nienawidzić. Ale jeżeli wypowiadacie się Państwo na ten temat, to potrzebna jest choć elementarna wiedza z zakresu teologii. Wielu komentatorów zapomina permanentnie o innych naukach, które są nieodłączne wobec wiedzy teologicznej. Po drugie, skąd wiecie, że na studiach teologicznych na US nie będzie zajeść z zakresu innych religii, proszę o dowody skąd te twierdzenia, że nie są to studia z wiedzy a nie wiary. Chętnie poznam dowody.
"Wiedza teologiczna" sprowadza się do WIARY, czyli apriorycznej akceptacji twierdzeń.
To nie jest nauką. To jest religia.
Każdy szaman ci to powie

Zobacz także

2021-03-08, godz. 21:56 Goście RSnW: przyjazd papieża do Iraku jest wielkim wydarzeniem Pielgrzymka papieża do Iraku w opinii gości "Radia Szczecin na Wieczór". » więcej 2021-03-07, godz. 19:10 Papież apeluje o pokój w Iraku Papież Franciszek modlił się za ofiary wojen w Iraku. - Pokój jest potężniejszy niż wojna - mówił w czasie bezprecedensowego spotkania na ruinach w Mosulu. » więcej 2021-03-07, godz. 15:13 Jasna Góra: XIV Święto Kobiet u Najpiękniejszej z Niewiast 8 marca na Jasnej Górze po raz czternasty odbędzie się Święto Kobiet u Najpiękniejszej z Niewiast. » więcej 2021-02-25, godz. 16:43 "Kapłaństwo bez ludzi byłoby bardzo trudne i smutne" Ksiądz, raper i autor tekstów, prowadził szkolne rekolekcje wielkopostne w parafii pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela w Myśliborzu. » więcej 2021-02-23, godz. 12:47 Niezwykła historia szczecińskiego księdza. Książka już w księgarniach Zanim trafił do seminarium i rozpoczął działania pro life, piaskował statki w stoczni i sprzedawał banany na ulicy w Szczecinie. » więcej 2021-02-20, godz. 12:28 Wielkopostna Jałmużna, czyli rozpalajmy dobro Datkami zapełniają się charytatywne puszki Caritas diecezji koszalińsko- kołobrzeskiej. W kościołach i parafiach wierni wspierają Wielkopostną Jałmużnę. » więcej 2021-02-18, godz. 19:30 Za unikanie szczepienia w Watykanie grozi utrata pracy Zatrudnionym w Watykanie za nie poddanie się szczepieniom przeciw koronawirusowi grozi utrata pracy. Dekret w tej sprawie opublikowało Państwo Watykańskie na swojej stronie internetowej. » więcej 2021-02-17, godz. 17:28 Katolicy rozpoczynają przygotowania do świąt wielkanocnych [WIDEO, ZDJĘCIA] Katolicy rozpoczęli przygotowania do najważniejszego święta w roku - Wielkanocy. Dziś przypada inaugurująca Wielki Post Środa Popielcowa. » więcej 2021-02-17, godz. 07:11 Rozpoczyna się Wielki Post Dziś Środa Popielcowa. Katolicy rozpoczynają Wielki Post, który jest 40-dniowym okresem przygotowania do Świąt Zmartwychwstania Chrystusa, które są najważniejsze dla chrześcijan. Kościół liczy 40 dni od Środy Popielcowej do czwartku… » więcej 2021-02-11, godz. 17:50 Kapłan ze Szczecina współautorem książki o Afryce "Fasola, kukurydza i Hakuna Matata, czyli jak pokochałem Afrykę". Książka, której współautorem jest kapłan z archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej będzie miała premierę w niedzielę. » więcej
64656667686970