W niedzielę odpust św. Jakuba. Kiedy uroczystość wypada w niedzielę, mamy Rok Święty Jakubowy. To wiąże się z dodatkowymi przywilejami szczecińskiej katedry.
- Nasze grzechy są nam przebaczane co do winy poprzez sakrament pokuty i pojednania, ale oczywiście zaciągamy też pewne kary. Odpust jest takim darem, gdzie Pan Bóg daruje nam wszystkie kary zaciągnięte przez nasz grzech - dodaje proboszcz.
Warunki uzyskania odpustu to m.in. uczestnictwo w mszy odpustowej: stan, w którym można przyjąć komunię św. a także modlitwa w intencjach papieża. Wierni mogą otrzymać odpust nie tylko w niedzielę.
- Katedra przez Stolicę Apostolską jest wyznaczona jako jeden za 48 kościołów stacyjnych, w których można codziennie zyskiwać odpust zupełny, kiedy przybywamy w takim celu do tego miejsca - tłumaczy ks. Knapik.
Odpust to religijny wymiar Jarmarku Jakubowego, który w niedzielę kończy się w Szczecinie.
Rekolekcje Jakubowe kończą się w szczecińskiej katedrze. To obok odpustu, najważniejszy element religijny Jarmarku Jakubowego. Uczestnicy 12. edycji Jarmarku odwiedzają ponad 200 stoisk wokół Bazyliki, ale również samą świątynię, w której obok zwiedzania z przewodnikiem, można też zaczerpnąć duchowych przeżyć.
- Do katedry rzadko przyjeżdżamy, ale jak już jesteśmy, to na pewno wejdziemy. Raczej przyjeżdżamy tutaj dla ciała, szczególnie dla ciała, duch to już w naszej parafii. Bardziej dla ciała - mówią odwiedzający jarmark.
Ks. Maciej Wagner ze szczecińskiej katedry podkreśla wymiar religijny. - Kończymy tą niedzielą czas świętych rekolekcji, które przygotowywały nas do odpustu. Rekolekcje głosił ks. Cezary Korzec, nasz szczeciński biblista, prowadził nad do nowego odkrycia postaci Świętego Jakuba.
Jarmark potrwa do godzin wieczornych.
Zobacz także
2021-06-23, godz. 20:18
25 lat od historycznej pielgrzymki Jana Pawła II do Niemiec
Mija 25 lat od historycznej, a zarazem ostatniej pielgrzymki św. Jana Pawła II do Niemiec. Jak oceniają niemieckie media, jego wizyta do naszych zachodnich sąsiadów miała szczególne znaczenie. Była pełna symboliki i znakiem wdzięczności…
» więcej
2021-06-12, godz. 08:59
Podniesienie kościoła w Chojnie do rangi sanktuarium
Ustanowienie sanktuarium, akt zawierzenia archidiecezji i Polaków na całym świecie Chrystusowi Królowi, to główne punkty sobotnich uroczystości w parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Chojnie.
» więcej
2021-06-11, godz. 18:00
Kościół w Chojnie stanie się Sanktuarium
Kościół w Chojnie zostanie w sobotę ogłoszony Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa - Chrystusa Króla. Trzydniowe uroczystości rozpoczynają się jednak już w piątek Różańcem i Mszą Świętą odpustową.
» więcej
2021-06-03, godz. 17:45
"Cieszcie się, że możecie świętować Boże Ciało"
Cieszcie się, że możecie świętować Boże Ciało idąc w procesji - mówi ks. Mariusz Sokołowski. Chrystusowiec był kilkanaście lat temu opiekunem szczecińskich Serduszek, teraz posługuje dla Polonii w australijskim Melbourne, przez…
» więcej
2021-06-03, godz. 09:47
"Boże Ciało to też publiczne wyznanie wiary"
Dzisiaj w Kościele Rzymskokatolickim Boże Ciało, czyli uroczystość Ciała i Krwi Chrystusa. To wspomnienie Ostatniej Wieczerzy oraz przeistoczenia Chleba i Wina w Ciało i Krew Chrystusa. Święto korzeniami sięga XIII wieku.
» więcej
2021-05-26, godz. 14:41
Miał zostać zniszczony, ale przetrwał kilkadziesiąt lat [ZDJĘCIA]
Namalowany na prześcieradle, potem miał zostać zniszczony, ale udało się go ukryć i dziś znajduje się na plebanii przy sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski w Krępsku koło Goleniowa.
» więcej
2021-05-25, godz. 10:00
Nowe wytyczne dotyczące pielgrzymek. Czy niezaszczepieni mogą iść na Jasną Górę?
Maksymalna liczba to 300 osób, nie licząc zaszczepionych.
» więcej
2021-05-20, godz. 09:54
Jubileuszowy Rok Ignacjański w Kościele
W czwartek rozpoczyna się Jubileuszowy Rok Ignacjański, który w Towarzystwie Jezusowym na świecie będzie trwał do 31 lipca przyszłego roku.
» więcej
2021-05-16, godz. 10:07
Katolicy świętują Wniebowstąpienie Pańskie
Dziś Kościół Katolicki obchodzi uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Choć miało to miejsce 40 dni po Zmartwychwstaniu Chrystusa, to ze względu na wolne od pracy katolicy w Polsce obchodzą ten dzień w niedzielę, po to by móc…
» więcej
2021-05-15, godz. 18:30
Księża odwiedzają chorych. "Jestem zbyt słaby, żeby iść do kościoła"
Raz w miesiącu z Komunią Św. do chorych przychodzą kapłani. To okazja dla tych, którzy nie mogą spowiadać się lub uczestniczyć we Mszy Św., by przyjąć sakramenty w domu.
» więcej