W niedzielę odpust św. Jakuba. Kiedy uroczystość wypada w niedzielę, mamy Rok Święty Jakubowy. To wiąże się z dodatkowymi przywilejami szczecińskiej katedry.
- Nasze grzechy są nam przebaczane co do winy poprzez sakrament pokuty i pojednania, ale oczywiście zaciągamy też pewne kary. Odpust jest takim darem, gdzie Pan Bóg daruje nam wszystkie kary zaciągnięte przez nasz grzech - dodaje proboszcz.
Warunki uzyskania odpustu to m.in. uczestnictwo w mszy odpustowej: stan, w którym można przyjąć komunię św. a także modlitwa w intencjach papieża. Wierni mogą otrzymać odpust nie tylko w niedzielę.
- Katedra przez Stolicę Apostolską jest wyznaczona jako jeden za 48 kościołów stacyjnych, w których można codziennie zyskiwać odpust zupełny, kiedy przybywamy w takim celu do tego miejsca - tłumaczy ks. Knapik.
Odpust to religijny wymiar Jarmarku Jakubowego, który w niedzielę kończy się w Szczecinie.
Rekolekcje Jakubowe kończą się w szczecińskiej katedrze. To obok odpustu, najważniejszy element religijny Jarmarku Jakubowego. Uczestnicy 12. edycji Jarmarku odwiedzają ponad 200 stoisk wokół Bazyliki, ale również samą świątynię, w której obok zwiedzania z przewodnikiem, można też zaczerpnąć duchowych przeżyć.
- Do katedry rzadko przyjeżdżamy, ale jak już jesteśmy, to na pewno wejdziemy. Raczej przyjeżdżamy tutaj dla ciała, szczególnie dla ciała, duch to już w naszej parafii. Bardziej dla ciała - mówią odwiedzający jarmark.
Ks. Maciej Wagner ze szczecińskiej katedry podkreśla wymiar religijny. - Kończymy tą niedzielą czas świętych rekolekcji, które przygotowywały nas do odpustu. Rekolekcje głosił ks. Cezary Korzec, nasz szczeciński biblista, prowadził nad do nowego odkrycia postaci Świętego Jakuba.
Jarmark potrwa do godzin wieczornych.
Zobacz także
2021-04-04, godz. 08:39
"Chcemy radować się tym, że jest coś więcej niż śmierć" [WIDEO, ZDJĘCIA]
Msza św. rezurekcyjna zwiastująca Zmartwychwstanie Chrystusa to mocno zakorzeniona polska tradycja. Z samego rana towarzyszy jej procesja rezurekcyjna, która w tym roku z uwagi na epidemię, nie odbywa się w tradycyjnej formie.
» więcej
2021-04-03, godz. 24:00
Jezus zmartwychwstał! [WIDEO, ZDJĘCIA]
"Jezus zmartwychwstał" - to wiadomość jaką obwieściły w Szczecinie dzwony katedry. To właśnie w tej świątyni sprawowana była liturgia Wigilii Paschalnej.
» więcej
2021-04-03, godz. 17:32
Chrzest dorosłych podczas liturgii Wigilii Paschalnej
Siedmioro dorosłych przyjmie Chrzest, Bierzmowanie i pierwszy raz Komunię Świętą w Bazylice Archikatedralnej w Szczecinie, podczas liturgii Wigilii Paschalnej.
» więcej
2021-04-03, godz. 11:24
Święconki Jakubowe trafiły do najbardziej potrzebujących
Świąteczna pomoc Caritas dla najbardziej potrzebujących. W szczecińskiej katedrze bezdomni otrzymają Święconkę Jakubową. Początek o godzinie 10.
» więcej
2021-04-03, godz. 10:11
Dzień oczekiwania na najwazniejsze święto chrzescijaństwa
Wielka Sobota to trzeci dzień Triduum Paschalnego, czas ciszy i oczekiwania. Dzień, kiedy Jezus spoczywa w grobie, a wierni wyczekują na najważniejsze wydarzenie w dziejach chrześcijaństwa - Zmartwychwstanie.
» więcej
2021-04-03, godz. 09:06
Święcenie pokarmów przed świętem Wielkiej Nocy
Tradycją Wielkiej Soboty jest święcenie pokarmów. Początki tego obrzędu sięgają VIII wieku, a w Polsce czternastego stulecia.
» więcej
2021-04-03, godz. 08:38
Jedenasta Noc Konfesjonałów w Szczecinie [ZDJĘCIA]
Mimo pandemii, w tym roku odbyła się Noc Konfesjonałów. Cała minioną noc kapłani czekali na wiernych, między innymi w szczecińskiej katedrze.
» więcej
2021-04-02, godz. 13:23
Symbolika Wielkiego Piątku
W Wielki Piątek katolicy upamiętniają ukrzyżowanie Chrystusa na górze Kalwarii. To czas zadumy i refleksji nad męką i śmiercią Chrystusa.
» więcej
2021-04-02, godz. 10:10
Jerozolima - procesja w pandemii
Ulicami Starego Miasta w Jerozolimie przejdzie wielkopiątkowa Droga Krzyżowa. Uroczysta procesja będzie jednak inna niż co roku, głównie ze względu na pandemię. Nie wezmą w niej udział turyści z zagranicy, a jedynie miejscowi c…
» więcej
2021-04-02, godz. 10:05
Adoracja krzyża w trybie obostrzeń
Wielki Piątek to dzień, kiedy nie ma mszy świętej. W godzinie śmierci Chrystusa o 15-tej w kościołach odbywa się Droga Krzyżowa z zachowaniem obostrzeń epidemicznych, czyli 1 wierny na 20 m2 przy zachowaniu odległości min. 1,5…
» więcej