Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Polsko-niemieckie nabożeństwo w kościele ewangelicko-augsburskim pw. św. Trójcy w Szczecinie zakończyło w niedzielę Międzynarodowe Dni Bonhoefferowskie.
W dwudniowym wydarzeniu były wykłady, koncert muzyki sakralnej, a także polsko-niemieckie spotkanie w Ogrodzie Ciszy i Medytacji im. Dietricha Bonhoeffera w Szczecinie-Zdrojach. Ogród otwarto 9 lat temu. Przed wojną w tym miejscu Bonhoeffer prowadził Seminarium Kaznodziejskie.

Dietrich Bonhoeffer urodził się we Wrocławiu. Jak pisał w jednym z tekstów ks. Sławomir Sikora, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Szczecinie, początek działalności Bonhoeffera przypada na okres, w którym w Niemczech do władzy dochodzi Hitler i zaczyna wprowadzać nazistowskie zasady. Dietrich Bonhoeffer studiował teologię ewangelicką w Berlinie. Ks. Bonhoeffer był ewangelickim duchownym i krytycznie wypowiadał się na temat nazizmu. Był jednym z filarów Kościoła Wyznającego, który powstał w niemieckim Kościele ewangelickim jako opozycja do oficjalnej władzy. Kościół ten został uznany za nielegalny, w związku z tym państwo przestało go finansować, zabroniono również kształcenia kadry oraz wyświęcania na duchownych.

Kościół Wyznający nie mógł sobie pozwolić, aby absolwenci uczelni teologicznych byli prowadzeni w duchu pronazistowskim. Zaczęto zatem organizować nielegalne seminaria. Odpowiedzialnym za ich prowadzenie został ks. Dietrich Bonhoeffer. Pierwsze takie seminarium powstało w Zingst, a w 1935 roku przeniesione zostało do Finkenwalde (dzisiaj Szczecin Zdroje) i tam funkcjonowało do września 1937 roku. W tym okresie w kilku kursach duszpasterskich brało udział 112 absolwentów uczelni teologicznych. Ks. Bonhoeffer był dla nich zarówno ojcem duchowym, autorytetem, jak i przyjacielem. Ks. Bonhoeffer wprowadził tam tryb życia zaczerpnięty z katolickich monasterów. Codziennie wspólnie modlono się i medytowano nad jednym tekstem biblijnym, przebywano wspólnie w ciszy. Wielu seminarzystów w późniejszym okresie trafiło do obozów koncentracyjnych lub więzień, niektórzy za wierność swoim ideologiom oddali życie.

Ks. Dietrich Bonhoeffer został uwięziony, a następnie powieszony w obozie koncentracyjnym Flossenbürg 9 kwietnia 1945 roku.

Zobacz także

2021-09-03, godz. 12:41 Ten cud posłużył do beatyfikacji kardynała Wyszyńskiego. Uzdrowiona pochodzi z Przybiernowa Osoba cudownie uzdrowiona za wstawiennictwem kard. Stefana Wyszyńskiego to pochodząca z Przybiernowa siostra Nulla ze Wspólnoty Sióstr Uczennic Krzyża. » więcej 2021-08-31, godz. 07:48 Największe chrześcijańskie szlagiery w wykonaniu szczecinian Szczecińskie "Winorośla" tworzą. Młodzi ludzie z Pogodna nagrali płytę i we wrześniu planują premierowy koncert. » więcej 2021-08-22, godz. 09:58 Medalista z Tokio w Radiu Szczecin: Zrozumiałem, że Bóg mnie tu postawił Brązowy medalista Igrzysk Olimpijskich w Tokio opowiadał o swojej wierze w niedzielnej audycji "Religia na fali" w Radiu Szczecin. » więcej 2021-08-17, godz. 11:27 "Być dobrym jak chleb". Figura patrona w MOS-ie Figura patrona dotarła już do Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii im. św. Brata Alberta przy ulicy Świerkowej w Szczecinie. » więcej 2021-08-17, godz. 08:56 Patryk Dobek: Otrzymałem talent od Boga i staram się go pomnażać Patryk Dobek zdobył w Tokio brązowy medal igrzysk olimpijskich w biegu na 800 m. Wyprzedzili go tylko dwaj Kenijczycy. Zaraz po medalowym wyścigu wyciągnął i ucałował krzyżyk. Wiara oznacza w jego życiu bardzo wiele. Zdecydował… » więcej 2021-08-14, godz. 12:33 Szczecińskie Okno Życia ma patrona Szczecińskie Okno Życia, w parafii Świętej Rodziny przy ulicy Królowej Korony Polskiej, ma swojego patrona. » więcej 2021-08-13, godz. 11:45 Piesi pielgrzymi już na Jasnej Górze Pielgrzymi, którzy trzy tygodnie temu rozpoczęli marsz z nadmorskiego Pustkowa przeszli w sumie ponad 630 kilometrów. W piątek dotarli do celu. W ten sposób zakończyła się 37. Szczecińska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. » więcej 2021-08-13, godz. 08:31 Motocyklami "Od Krzyża do Krzyża". Pielgrzymi na Giewoncie Około 40 osób wejdzie w piątek przed krzyż na Giewoncie. W ten sposób zakończy się pielgrzymka "Od Krzyża do Krzyża". » więcej 2021-08-09, godz. 09:21 Motocyklowa pielgrzymka z Pustkowa do Zakopanego Ponad 100 motocyklistów wyjechało z Pustkowa w pielgrzymce "Od Krzyża do Krzyża". » więcej 2021-08-08, godz. 09:49 Pielgrzymi na motocyklach, podróż przez całą Polskę Ponad 100 osób z całego kraju weźmie udział w pielgrzymce motocyklistów "Od Krzyża do Krzyża". Start w poniedziałek przy Bałtyckim Krzyżu Nadziei w Pustkowie. » więcej
53545556575859