Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Polsko-niemieckie nabożeństwo w kościele ewangelicko-augsburskim pw. św. Trójcy w Szczecinie zakończyło w niedzielę Międzynarodowe Dni Bonhoefferowskie.
W dwudniowym wydarzeniu były wykłady, koncert muzyki sakralnej, a także polsko-niemieckie spotkanie w Ogrodzie Ciszy i Medytacji im. Dietricha Bonhoeffera w Szczecinie-Zdrojach. Ogród otwarto 9 lat temu. Przed wojną w tym miejscu Bonhoeffer prowadził Seminarium Kaznodziejskie.

Dietrich Bonhoeffer urodził się we Wrocławiu. Jak pisał w jednym z tekstów ks. Sławomir Sikora, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Szczecinie, początek działalności Bonhoeffera przypada na okres, w którym w Niemczech do władzy dochodzi Hitler i zaczyna wprowadzać nazistowskie zasady. Dietrich Bonhoeffer studiował teologię ewangelicką w Berlinie. Ks. Bonhoeffer był ewangelickim duchownym i krytycznie wypowiadał się na temat nazizmu. Był jednym z filarów Kościoła Wyznającego, który powstał w niemieckim Kościele ewangelickim jako opozycja do oficjalnej władzy. Kościół ten został uznany za nielegalny, w związku z tym państwo przestało go finansować, zabroniono również kształcenia kadry oraz wyświęcania na duchownych.

Kościół Wyznający nie mógł sobie pozwolić, aby absolwenci uczelni teologicznych byli prowadzeni w duchu pronazistowskim. Zaczęto zatem organizować nielegalne seminaria. Odpowiedzialnym za ich prowadzenie został ks. Dietrich Bonhoeffer. Pierwsze takie seminarium powstało w Zingst, a w 1935 roku przeniesione zostało do Finkenwalde (dzisiaj Szczecin Zdroje) i tam funkcjonowało do września 1937 roku. W tym okresie w kilku kursach duszpasterskich brało udział 112 absolwentów uczelni teologicznych. Ks. Bonhoeffer był dla nich zarówno ojcem duchowym, autorytetem, jak i przyjacielem. Ks. Bonhoeffer wprowadził tam tryb życia zaczerpnięty z katolickich monasterów. Codziennie wspólnie modlono się i medytowano nad jednym tekstem biblijnym, przebywano wspólnie w ciszy. Wielu seminarzystów w późniejszym okresie trafiło do obozów koncentracyjnych lub więzień, niektórzy za wierność swoim ideologiom oddali życie.

Ks. Dietrich Bonhoeffer został uwięziony, a następnie powieszony w obozie koncentracyjnym Flossenbürg 9 kwietnia 1945 roku.

Zobacz także

2019-06-29, godz. 09:47 Nowi księża w Kościele na Pomorzu Zachodnim Od soboty Kościół na Pomorzu Zachodnim będzie miał trzech nowych księży. Wśród nich są m.in. zwycięzca programu telewizyjnego „Must be the music” czy też były listonosz. » więcej 2019-06-28, godz. 13:55 Największa parafia w Polsce. Święto u szczecińskich chrystusowców To największa parafia chrystusowców w Polsce. W piątek odbędzie się odpust w Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa. » więcej 2019-06-22, godz. 01:24 Cudowne uzdrowienia i objawienia maryjne. Znana mistyczka w Szczecinie Jedna z największych mistyczek współczesnego świata gości w Szczecinie. Syryjka Myrna Nazzour doświadczyła w swoim życiu objawień Maryi i Chrystusa, a na jej dłoniach w sposób niewytłumaczalny naukowo i medycznie pojawiał się… » więcej 2019-06-21, godz. 12:59 Na rowerach na Jasną Górę. Trwają zapisy Już ponad 250 uczestników jest na liście Szczecińskiej Rowerowej Pielgrzymki na Jasną Górę. Zapisy wciąż trwają, a amatorzy dwóch kółek wyruszą na trasę 1 lipca. » więcej 2019-06-20, godz. 15:27 Abp Jędraszewski: Karta LGBT i instrukcje WHO uderzają w prawdę o człowieku Arcybiskup Marek Jędraszewski podkreślił, że tak zwana Karta LGBT i instrukcje WHO uderzają w prawdę o człowieku. Na krakowskim Rynku Głównym metropolita krakowski wygłosił homilię zakończenie procesji Bożego Ciała. » więcej 2019-06-13, godz. 12:54 Kościół i szkoła na Madagaskarze, czyli projekt archidiecezji [ZDJĘCIA] Szkoła i kościół na... Madagaskarze - to plany Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. Placówki byłyby prowadzone przez polskich misjonarzy ze Zgromadzenia Oblatów. Ojciec Marek Ochlak, który gości w Szczecinie, od czterech lat opiekuje… » więcej 2019-06-12, godz. 14:33 Szwedzka gmina wprowadziła zakaz modlenia się w pracy Jedna z gmin w szwedzkiej Skanii wprowadziła zakaz modlenia się w godzinach pracy. Zakaz obowiązuje wszystkich zatrudnionych w urzędzie i gminnych spółkach. » więcej 2019-06-11, godz. 08:47 "Papież Polak w polskim Szczecinie". Bezcenna pamiątka z wizyty Jana Pawła II [ZDJĘCIA] Graniczy z nieprawdopodobieństwem, żeby w polskim Szczecinie powtórnie pojawił się papież Polak - mówi jeden z uczestników papieskiej mszy św. na Jasnych Błoniach przed 32 laty, który wspomina 11 czerwca 1987 roku. » więcej 2019-06-11, godz. 07:05 Rocznica wizyty Jana Pawła II. Wspomnienie świadka wydarzeń Spędził 15 godzin na Jasnych Błoniach, ale - jak podkreśla - było warto. Ks. Piotr Kordula 32 lata temu prowadził komentarz podczas Mszy św. na Jasnych Błoniach, a także nocne czuwanie poprzedzające liturgię z udziałem Jana Pawła… » więcej 2019-06-09, godz. 09:52 Jedno z najważniejszych świąt dla katolików Kościół Katolicki obchodzi w niedzielę uroczystość Zesłania Ducha Świętego, potocznie nazywaną też Zielonymi Świątkami, która kończy Okres Wielkanocny. » więcej
949596979899100