Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

W skład Komitetu Honorowego przygotowań weszli samorządowcy, politycy, naukowcy i duchowni. Fot. www.youtube.com/Bazylika Archikatedralna pw. Św. Jakuba Apostoła
W skład Komitetu Honorowego przygotowań weszli samorządowcy, politycy, naukowcy i duchowni. Fot. www.youtube.com/Bazylika Archikatedralna pw. Św. Jakuba Apostoła
Metropolita szczecińsko-kamieński rozpoczął trzyletni okres przygotowań do Jubileuszu Dziewięćsetlecia Misji Pomorskiej Świętego Ottona z Bambergu.
Arcybiskup Andrzej Dzięga przewodniczył mszy św. w intencji ojczyzny w katedrze.

- Jego misje rechrystianizacyjne, stabilizujące sytuację duchową tej ziemi, doprowadziły do powstanie biskupstwa w Wolinie poddanego bezpośrednio Stolicy Apostolskiej, a nie najbliższej metropolii, ani pod Gniezno, ani pod Magdeburg - powiedział abp Dzięga.

- Trzy lata przygotowań mają służyć stronie duchowej - mówi ks. dr Grzegorz Jankowiak, sekretarz Komitetu Przygotowawczego Dziewięćsetlecia Misji Pomorskiej Świętego Ottona. - Chodzi o rozbudzenie kultu św. Ottona, być może wprowadzenie nowych nabożeństw, pieśni, modlitw, które będą kierowały duchowość chrześcijan tu zamieszkujących ku temu, kto zaszczepił to chrześcijaństwo.

Archidiecezja Szczecińsko-Kamieńska chce przybliżać postać św. Ottona z Bambergu uczniom podczas katechezy, organizować konkursy dotyczące misji pomorskiej. W planach są naukowe sympozja, wystawy i odnowienie szlaku Ottonowego, czyli miejsc, w których był biskup, dziś patron Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej.

Niemiecki biskup doprowadził do przyjęcia chrześcijaństwa przez Pomorzan w XII wieku. Zaproszony przez księcia Bolesława Krzywoustego przeprowadził dwie wyprawy misyjne. Otton z Bambergu wyruszył z misją ewangelizacyjną w latach 1124-1125 odwiedzając dziewięć miejscowości: Pyrzyce, Kamień Pomorski, Wolin, Szczecin, Gardziec, Lubin, Kłodzień, Kołobrzeg i Białogard. W tym czasie ochrzcił ponad 22 tysiące pogan, co stanowiło 1/5 tutejszych mieszkańców. W tm czasie założył 11 kościołów.

W skład Komitetu Honorowego przygotowań weszli:
  • Piotr Gliński – wicepremier, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego
  • Ludwig Schick – Arcybiskup Bambergu
  • Heiner Koch – Arcybiskup Berlina
  • Edward Dajczak – Biskup koszalińsko - kołobrzeski
  • Tadeusz Lityński – Biskup zielonogórsko - gorzowski
  • Zbigniew Bogucki – Wojewoda zachodniopomorski
  • Olgierd Geblewicz – Marszałek województwa zachodniopomorskiego
  • Piotr Krzystek – Prezydent Szczecina
  • Andreas Starke – Nadburmistrz Bambergu
  • Waldemar Tarczyński – Rektor Uniwersytetu Szczecińskiego
  • Jacek Wróbel – Rektor Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego
  • Bogusław Machaliński – Rektor Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego
  • Lech Karwowski – Dyrektor Muzeum Narodowego w Szczecinie
  • Krzysztof Kowalczyk – Dyrektor Archiwum Państwowego w Szczecinie
  • Dariusz Parylak – Dowódca 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej
Metropolita szczecińsko-kamieński rozpoczął trzyletni okres przygotowań do Jubileuszu Dziewięćsetlecia Misji Pomorskiej Świętego Ottona z Bambergu. Arcybiskup Andrzej Dzięga przewodniczył mszy św. w intencji ojczyzny w katedrze.
- Trzy lata przygotowań mają służyć stronie duchowej - mówi ks. dr Grzegorz Jankowiak, sekretarz Komitetu Przygotowawczego Dziewięćsetlecia Misji Pomorskiej Świętego Ottona.

Zobacz także

2017-06-22, godz. 14:42 Skarby dominikanów w ramach projektu Logosfera [ZDJĘCIA] Wystawa "Skarby dominikanów" stanęła w Muzeum Tradycji Regionalnych w Szczecinie w ramach projektu Logosfera. Na ekspozycji prezentowane są zbiory szczecińskiego Muzeum Narodowego i Archiwum Państwowego oraz Muzeum Archidiecezjalnego… » więcej 2017-06-19, godz. 17:26 Nowy szpital rehabilitacyjny w Szczecinie [ZDJĘCIA] Dawny Szpital Miejski w Szczecinie od teraz jest Szpitalem Rehabilitacyjnym im. Świętego Karola Boromeusza. » więcej 2017-06-18, godz. 12:18 Akademicka procesja Bożego Ciała. Studentki sypią kwiaty Studenci z całego Szczecina wezmą dziś udział w procesji akademickiej Bożego Ciała. To nowa tradycja, którą tworzy Dominikańskie Duszpasterstwo Akademickie "Brama" w Szczecinie. » więcej 2017-06-17, godz. 11:28 Sposób na wakacje, czyli rowerem z modlitwą Blisko 600 kilometrów na dwóch kółkach w tydzień - taki plan mają uczestnicy Szczecińskiej Pielgrzymki Rowerowej na Jasną Górę. Start zaplanowano 3 lipca, zapisy cały czas trwają. » więcej 2017-06-13, godz. 09:15 "Świadectwo - piątka z Poznania". Słuchowisko w Radiu Szczecin We wtorek po Wiadomościach o 22 Radio Szczecin wyemituje słuchowisko "Świadectwo - piątka z Poznania". To historia pięciu wychowanków Salezjańskiego Oratorium św. Jana Bosko w Poznaniu, którzy za walkę w obronie ojczyzny zostali… » więcej 2017-06-11, godz. 15:15 30 lat po wizycie Jana Pawła II. Szczecin pamięta Dziękujemy za tamto dotknięcie, obecność, modlitwę, błogosławieństwo, ukierunkowanie i zasiew - mówił w niedzielę w szczecińskiej katedrze abp Andrzej Dzięga. Metropolita szczecińsko-kamieński przewodniczył mszy św. w 30… » więcej 2017-06-11, godz. 09:07 Jubileusz arcybiskupa, a także festyny i wystawy w rocznicę wizyty papieża Msza św. w Bazylice Archikatedralnej z udziałem biskupów całej metropolii, a także rodzinne festyny papieskie to główne punkty obchodów 30. rocznicy wizyty Jana Pawła II w Szczecinie. » więcej 2017-06-11, godz. 08:06 Abp Andrzej Dzięga: o rodzinie, wizycie papieża i posłudze bp. Kazimierza Majdańskiego Jan Paweł II mówił 30 lat temu na Jasnych Błoniach do małżeństw i całych rodzin. Podkreślał też ogromną rolę bp. Kazimierza Majdańskiego. Hierarcha, który wtedy stał na czele Kościoła na Pomorzu Zachodnim miał duży wpływ… » więcej 2017-06-11, godz. 06:46 Jan Paweł II na Jasnych Błoniach - lat 30 minęło [WIDEO, ZDJĘCIA] Wtedy spotkaliśmy się z naszym rodakiem, dziś wiemy, że doświadczyliśmy kontaktu ze świętym - tak swoje spotkanie z Janem Pawłem II wspominają Małgorzata i Janusz Modrzejewscy. O euforii, łzach szczęścia i radości, jaka panowała… » więcej 2017-06-09, godz. 18:30 Abp Dzięga krytycznie na temat prawa o ochronie życia Polskie prawo dotyczące ochrony życia nie jest optymalne, bo nigdy nie jest optymalne prawo, które jest sprzeczne samo w sobie, w którym jedna norma jest praktycznie przeciwna do drugiej - mówi abp Andrzej Dzięga. » więcej
135136137138139140141