Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

W skład Komitetu Honorowego przygotowań weszli samorządowcy, politycy, naukowcy i duchowni. Fot. www.youtube.com/Bazylika Archikatedralna pw. Św. Jakuba Apostoła
W skład Komitetu Honorowego przygotowań weszli samorządowcy, politycy, naukowcy i duchowni. Fot. www.youtube.com/Bazylika Archikatedralna pw. Św. Jakuba Apostoła
Metropolita szczecińsko-kamieński rozpoczął trzyletni okres przygotowań do Jubileuszu Dziewięćsetlecia Misji Pomorskiej Świętego Ottona z Bambergu.
Arcybiskup Andrzej Dzięga przewodniczył mszy św. w intencji ojczyzny w katedrze.

- Jego misje rechrystianizacyjne, stabilizujące sytuację duchową tej ziemi, doprowadziły do powstanie biskupstwa w Wolinie poddanego bezpośrednio Stolicy Apostolskiej, a nie najbliższej metropolii, ani pod Gniezno, ani pod Magdeburg - powiedział abp Dzięga.

- Trzy lata przygotowań mają służyć stronie duchowej - mówi ks. dr Grzegorz Jankowiak, sekretarz Komitetu Przygotowawczego Dziewięćsetlecia Misji Pomorskiej Świętego Ottona. - Chodzi o rozbudzenie kultu św. Ottona, być może wprowadzenie nowych nabożeństw, pieśni, modlitw, które będą kierowały duchowość chrześcijan tu zamieszkujących ku temu, kto zaszczepił to chrześcijaństwo.

Archidiecezja Szczecińsko-Kamieńska chce przybliżać postać św. Ottona z Bambergu uczniom podczas katechezy, organizować konkursy dotyczące misji pomorskiej. W planach są naukowe sympozja, wystawy i odnowienie szlaku Ottonowego, czyli miejsc, w których był biskup, dziś patron Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej.

Niemiecki biskup doprowadził do przyjęcia chrześcijaństwa przez Pomorzan w XII wieku. Zaproszony przez księcia Bolesława Krzywoustego przeprowadził dwie wyprawy misyjne. Otton z Bambergu wyruszył z misją ewangelizacyjną w latach 1124-1125 odwiedzając dziewięć miejscowości: Pyrzyce, Kamień Pomorski, Wolin, Szczecin, Gardziec, Lubin, Kłodzień, Kołobrzeg i Białogard. W tym czasie ochrzcił ponad 22 tysiące pogan, co stanowiło 1/5 tutejszych mieszkańców. W tm czasie założył 11 kościołów.

W skład Komitetu Honorowego przygotowań weszli:
  • Piotr Gliński – wicepremier, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego
  • Ludwig Schick – Arcybiskup Bambergu
  • Heiner Koch – Arcybiskup Berlina
  • Edward Dajczak – Biskup koszalińsko - kołobrzeski
  • Tadeusz Lityński – Biskup zielonogórsko - gorzowski
  • Zbigniew Bogucki – Wojewoda zachodniopomorski
  • Olgierd Geblewicz – Marszałek województwa zachodniopomorskiego
  • Piotr Krzystek – Prezydent Szczecina
  • Andreas Starke – Nadburmistrz Bambergu
  • Waldemar Tarczyński – Rektor Uniwersytetu Szczecińskiego
  • Jacek Wróbel – Rektor Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego
  • Bogusław Machaliński – Rektor Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego
  • Lech Karwowski – Dyrektor Muzeum Narodowego w Szczecinie
  • Krzysztof Kowalczyk – Dyrektor Archiwum Państwowego w Szczecinie
  • Dariusz Parylak – Dowódca 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej
Metropolita szczecińsko-kamieński rozpoczął trzyletni okres przygotowań do Jubileuszu Dziewięćsetlecia Misji Pomorskiej Świętego Ottona z Bambergu. Arcybiskup Andrzej Dzięga przewodniczył mszy św. w intencji ojczyzny w katedrze.
- Trzy lata przygotowań mają służyć stronie duchowej - mówi ks. dr Grzegorz Jankowiak, sekretarz Komitetu Przygotowawczego Dziewięćsetlecia Misji Pomorskiej Świętego Ottona.

Zobacz także

2019-11-15, godz. 14:16 Bezcenny dar dla bezdomnych [ZDJĘCIA] Ponad 70 kurtek z doczepianym śpiworem przekazał Caritas służbom i organizacjom pomagającym bezdomnym w Szczecinie. » więcej 2019-11-15, godz. 08:00 Schroniska otrzymają kurtkośpiwory dla bezdomnych Kilkadziesiąt kurtkośpiworów trafi w piątek do organizacji, które na co dzień pracują wśród bezdomnych na ulicy. » więcej 2019-11-11, godz. 13:19 Msza za ojczyznę w szczecińskiej katedrze [ZDJĘCIA] Podczas tej mszy świętej chcemy dziękować Bogu za Polskę - powiedział, podczas uroczystej eucharystii z okazji 101. rocznicy odzyskania niepodległości, ks. arcybiskup Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński. » więcej 2019-11-11, godz. 12:16 Warszawa: Msza Święta w intencji ojczyzny W Świątyni Opatrzności Bożej zakończyła się uroczysta msza święta za ojczyznę, w której uczestniczyli przedstawiciele najwyższych władz państwa w tym prezydent oraz marszałkowie Sejmu i Senatu. » więcej 2019-11-11, godz. 12:06 "Z modlitwy i wielkiego zmagania kształtowała się wolna Polska" Przywołujemy wydarzenie sprzed ponad stu lat, kiedy przez wiele miesięcy ogromna modlitwa narodu i wiele działań ludzi mądrych, wiele zmagań militarnych łączyło się w piękny wynik 11 listopada, gdy w świat poszła informacja, że… » więcej 2019-11-10, godz. 13:57 Papież wzywa do pojednania w Sudanie Południowym i Boliwii Papież wezwał strony społecznego i politycznego konfliktu w Sudanie Południowym do dialogu, który położy kres cierpieniom ludności. Franciszek spotkał się z wiernymi na południowej modlitwie Anioł Pański na placu św. Piotra. » więcej 2019-11-05, godz. 13:01 Oddają kieszonkowe, by pomóc dzieciom w Afryce Mieli pomóc jednemu dziecku, pomogą przynajmniej czwórce. Chodzi o uczniów Szkoły Podstawowej nr 8 w Szczecinie, którzy wzięli udział w projekcie adopcji na odległość. » więcej 2019-11-02, godz. 19:32 Papież: chrześcijanie są prześladowani bardziej niż w pierwszych wiekach Papież w Dzień Zaduszny odprawił mszę św. w katakumbach św. Pryscylii przy starożytnej Via Salaria. W homilii zwrócił uwagę, że również dziś chrześcijanie są prześladowani jak pierwsi wyznawcy Chrystusa. » więcej 2019-11-02, godz. 09:18 W tych dniach można bardzo pomóc zmarłym Pierwsze dni listopada to szczególny czas i okazja dla wierzących, by ofiarować odpust zupełny za zmarłych. To darowanie kar dla dusz cierpiących w czyśćcu. » więcej 2019-11-02, godz. 08:31 "Zaduszki to zaproszenie do modlitwy za zmarłych" Kościół Rzymskokatolicki obchodzi 2. listopada Dzień Zaduszny, czyli czas modlitwy za zmarłych przebywających w czyśćcu. Polacy odwiedzają groby bliskich zmarłych. » więcej
89909192939495