Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Fot. [Radio Szczecin]
Fot. [Radio Szczecin]
"Prawda jest albo przyjmowana w całości, albo jej nie ma w ogóle, a dziś jest pokusa, aby każdy tą prawdę głosił po swojemu" - mówił ksiądz arcybiskup Andrzej Dzięga podczas uroczystej mszy świętej w Archikatedrze. To z okazji 50. rocznicy utworzenia Diecezji-Szczecińsko Kamieńskiej na Ziemiach Zachodnich.
Arcybiskup podkreślił też, że Szczecin zyskał bardzo wiele na obecności Kościoła na Ziemiach Zachodnich.

- Kościół zyskał bardzo wiele duchowego wsparcia, mocy i światła. Tak było przecież w posłudze kolejnych biskupów, od biskupa Jerzego, przez biskupa Kazimierza, arcybiskupa Mariana po arcybiskupa Zygmunta. Tak również chcemy iść w nowy czas - powiedział abp Dzięga.

Arcybiskup Andrzej Dzięga dodał, że w dzisiejszym świecie są środowiska, które bardzo cynicznie patrzą na ogół ludzi.

- Idą i próbują mówić, że one wyprowadzą z tego kryzysu klimatycznego, z tego zaśmiecenia i chaosu. Chcą to zrobić bez Jezusa Chrystusa i prawdy. Bez Boga, jego prawa i etyki nic z tych programów nie będzie, poza cierpieniem, zubożeniem i kolejnymi napięciami oraz emocjami - zaznaczył arcybiskup.

50 lat temu papież Paweł VI wydał specjalną bullę, którą zmieniał organizację Kościoła Katolickiego w Polsce, a zwłaszcza tę dotyczącą tzw. Ziem Odzyskanych. Jedną z decyzji było powołanie do istnienia Diecezji Szczecińsko-Kamieńskiej.
Arcybiskup podkreślił też, że Szczecin zyskał bardzo wiele na obecności Kościoła na Ziemiach Zachodnich.
Arcybiskup Andrzej Dzięga dodał, że w dzisiejszym świecie są środowiska, które bardzo cynicznie patrzą na ogół ludzi.

Zobacz także

2024-03-29, godz. 09:37 Wielki Piątek to dzień, w którym chrześcijanie na chwilę powinni się zatrzymać To przede wszystkim okazja do tego, żeby się zatrzymać i pomyśleć. Tak dominikanin, ksiądz Tomasz Dostatni mówi o znaczeniu Wielkiego Piątku dla chrześcijan. » więcej 2024-03-29, godz. 07:26 Wielki Piątek w Kościele. Krzyż w centrum Dziś Wielki Piątek. W Kościele upamiętnia się ukrzyżowanie Chrystusa. Dla katolików to czas zadumy i refleksji nad męką i śmiercią Jezusa. » więcej 2024-03-28, godz. 12:22 Wielki Czwartek, czyli przypomnienie Ostatniej Wieczerzy Jezusa W Kościele Katolickim rozpoczyna się Triduum Paschalne. To trzy święte dni, które symbolizują Mękę, Śmierć i Zmartwychwstanie Chrystusa. » więcej 2024-03-28, godz. 08:01 Msza Krzyżma św. i poświęcenie olejów w katedrze Biskup Henryk Wejman będzie przewodniczył w czwartek o 10 Mszy Krzyżma Świętego w Bazylice Archikatedralnej w Szczecinie. To coroczna uroczystość, którą koncelebrują kapłani z całej Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. » więcej 2024-03-25, godz. 06:00 "Na progu Paschy" - rekolekcje w katedrze Rekolekcje "Na progu Paschy" rozpoczynają się w szczecińskiej katedrze. To już ostatnia okazja na duchowe przygotowanie do najważniejszych dla chrześcijan dni w roku. » więcej 2024-03-22, godz. 17:53 Akademicka Droga Krzyżowa ulicami Szczecina Akademicka Droga Krzyżowa dziś na ulicach Szczecina. Początek o 20 na placu Lotników. Uczestnicy przejdą aleją Jana Pawła II na Jasne Błonia. » więcej 2024-03-17, godz. 08:42 Zasłanianie krzyża to wielowiekowa tradycja W Kościołach zasłania się krzyże. To wielowiekowa tradycja. Dokładnie od piątej Niedzieli Wielkiego Postu wizerunek Chrystusa na krzyżu jest zasłonięty fioletową zasłoną. » więcej 2024-03-15, godz. 18:28 Uczniowie i klerycy przedstawią ostatnie dni z życia Chrystusa Misterium Pasyjne przygotowali klerycy szczecińskiego seminarium wraz z uczniami Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie. » więcej 2024-03-10, godz. 08:58 Seminarium od środka. Młodzi szukają swojego powołania [ZDJĘCIA] Jak wygląda życie kleryków i seminarium od środka - tego mogą dowiedzieć się uczniowie szkół średnich, którzy przyjechali na "Weekend powołaniowy" do szczecińskiego Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego. » więcej 2024-03-10, godz. 08:04 Radość w środku Wielkiego Postu Czwarta Niedziela Wielkiego Postu w Kościele Katolickim nazywana jest niedzielą Laetare, czyli Niedzielą Radości. Nazwa pochodzi od słów „Laetare, Jeruzalem" (raduj się, wesel się Jerozolimo). » więcej
9101112131415