Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Bazylika Archikatedralna pw. św. Jakuba Apostoła. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Bazylika Archikatedralna pw. św. Jakuba Apostoła. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Na razie nie będzie Muzeum Archidiecezjalnego, które miało powstać na strychu katedry św. Jakuba w Szczecinie. Fundusz norweski nie przyznał dotacji na ten cel.
Gdy regotyzowano ścianę katedry św. Jakuba w Szczecinie, wybudowano dwie klatki schodowe, które umożliwiają wejście na strych obiektu.

Był to pierwszy etap budowy muzeum - mówi Dorian Sierek, kierownik techniczny katedry.

- Był plan, jest projekt, który na razie poszedł do zamrażarki. Nie uzyskaliśmy dofinansowania z funduszy norweskich. Tam to muzeum potężne, połączone z odbudową ściany północnej, dwupoziomowe. To byłoby muzeum archidiecezjalne. Potężne muzeum, bo mamy dużo zabytków schowanych na wieży, ale niestety na razie zostało to wstrzymane - mówi Sierek.

Na razie w katedrze potrzeba naprawić dach i okna.

- Realizujemy to, co jest priorytetem, czyli zabezpieczenie samego zabytku, żeby nie niszczał. Budynek z taką bogatą historią, jaka jest nasza bazylika archidiecezjalna. Przypomnijmy, że w katedrze nie odbywają się tylko rzeczy religijne. Jest to budynek też i kultury, tu się odbywają festiwale organowe - mówi Sierek.

W Polsce działa kilka Muzeów Archidiecezjalnych. Najokazalsze są w Poznaniu i Krakowie.
Był to pierwszy etap budowy muzeum - mówi Dorian Sierek, kierownik techniczny katedry.
Na razie w katedrze potrzeba naprawić dach i okna.

Zobacz także

2021-04-03, godz. 11:24 Święconki Jakubowe trafiły do najbardziej potrzebujących Świąteczna pomoc Caritas dla najbardziej potrzebujących. W szczecińskiej katedrze bezdomni otrzymają Święconkę Jakubową. Początek o godzinie 10. » więcej 2021-04-03, godz. 10:11 Dzień oczekiwania na najwazniejsze święto chrzescijaństwa Wielka Sobota to trzeci dzień Triduum Paschalnego, czas ciszy i oczekiwania. Dzień, kiedy Jezus spoczywa w grobie, a wierni wyczekują na najważniejsze wydarzenie w dziejach chrześcijaństwa - Zmartwychwstanie. » więcej 2021-04-03, godz. 09:06 Święcenie pokarmów przed świętem Wielkiej Nocy Tradycją Wielkiej Soboty jest święcenie pokarmów. Początki tego obrzędu sięgają VIII wieku, a w Polsce czternastego stulecia. » więcej 2021-04-03, godz. 08:38 Jedenasta Noc Konfesjonałów w Szczecinie [ZDJĘCIA] Mimo pandemii, w tym roku odbyła się Noc Konfesjonałów. Cała minioną noc kapłani czekali na wiernych, między innymi w szczecińskiej katedrze. » więcej 2021-04-02, godz. 13:23 Symbolika Wielkiego Piątku W Wielki Piątek katolicy upamiętniają ukrzyżowanie Chrystusa na górze Kalwarii. To czas zadumy i refleksji nad męką i śmiercią Chrystusa. » więcej 2021-04-02, godz. 10:10 Jerozolima - procesja w pandemii Ulicami Starego Miasta w Jerozolimie przejdzie wielkopiątkowa Droga Krzyżowa. Uroczysta procesja będzie jednak inna niż co roku, głównie ze względu na pandemię. Nie wezmą w niej udział turyści z zagranicy, a jedynie miejscowi c… » więcej 2021-04-02, godz. 10:05 Adoracja krzyża w trybie obostrzeń Wielki Piątek to dzień, kiedy nie ma mszy świętej. W godzinie śmierci Chrystusa o 15-tej w kościołach odbywa się Droga Krzyżowa z zachowaniem obostrzeń epidemicznych, czyli 1 wierny na 20 m2 przy zachowaniu odległości min. 1,5… » więcej 2021-04-02, godz. 08:06 Noc Konfesjonałów. Wspomnienie Jana Pawła II W Wielki Piątek wieczorem w kościołach Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej rozpocznie się 11. Noc Konfesjonałów. Symbolicznie rozpocznie się o 21.37, w godzinę śmierci Jana Pawła II w 16. rocznicę tego wydarzenia. » więcej 2021-04-02, godz. 06:56 Mija 16. rocznica odejścia Jana Pawła II Odszedł do Domu Ojca 2 kwietnia 2005 roku w opinii świętości. Jego życie i ponad 26-letni pontyfikat był wyjątkowym darem dla Kościoła w Polsce i na świecie. » więcej 2021-04-02, godz. 06:48 Wielki Piątek w Kościele katolickim Jezus jest w chorych, dlatego jak odmawiam brewiarz lub różaniec to siadam przy łóżku chorego - mówi pallotyn, ks. Andrzej Partika. » więcej
62636465666768