Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Bazylika Archikatedralna w Szczecinie to drugi pod względem wysokości, po bazylice licheńskiej, kościół w Polsce. Ma ponad 110 metrów. Świątynię można zwiedzać podczas Jarmarku Jakubowego.
Przewodniczka opowiada m.in. o niecodziennej płaskorzeźbie, związkach miasta z wicepremierem rządu sanacyjnego a także o tym, co Maksymilian Kolbe ma wspólnego ze Szczecinem.

Będąc na Jarmarku, warto zajrzeć do katedry i posłuchać opowieści miejskiej przewodniczki Ludmiły Kopycińskiej, która zaprasza na taras widokowy, bo jak podkreśla, to jedyny hełm wieży w Polsce, który ma szklane okna.

- To jest miejsce, z którego najpiękniej widać Szczecin. Szczecin jest jak na dłoni - mówi pani Ludmiła.

W samej katedrze, w Kaplicy Portowców, można też zobaczyć Matkę Bożą na trzech śledziach, co jest zaskoczeniem również dla zagranicznych turystów.

- Przez ładnych parę lat, ja nie pamiętam, odkąd to godło kupców handlujących solą i śledziami w średniowieczu, żeby ktoś mi powiedział, że widział coś podobnego. Matka Boża w otoczeniu świętych, z Dzieciątkiem, na trzech śledziach, jest tylko u nas - zapewnia przewodniczka.

W Kaplicy Ludzi Morza jest popiersie Eugeniusza Kwiatkowskiego. Członek rządu sanacyjnego II RP, wicepremier, twórca Polski morskiej, ma też zasługi dla Szczecina.

- Dzięki jego staraniom znalazły się fundusze na odbudowę trzech strategicznie ważnych portów polskich: Gdynia, Gdańsk i Szczecin - mówi Ludmiła Kopycińska.

Zwiedzanie katedry z przewodnikiem także w niedzielę o 16. Szczegółowy program Jarmarku Jakubowego.
Relacja Piotra Kołodziejskiego.

Zobacz także

2024-01-13, godz. 08:17 Kończy się pielgrzymka relikwii Błogosławionej Rodziny Ulmów Kończy się tygodniowa pielgrzymka relikwii i obrazu Błogosławionej Rodziny Ulmów w parafiach Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. » więcej 2024-01-11, godz. 14:50 Fundacja Małych Stópek podsumowuje świąteczne akcje Artykuły za blisko 14 mln złotych zebrali organizatorzy akcji "Paczuszka dla Maluszka". Z każdym rokiem rośnie wartość zebranych darów. Podobnie, jak liczba paczek w ramach innych przedświątecznych akcji Fundacji Małych Stópek. » więcej 2024-01-10, godz. 14:31 Dla młodzieży to okazja do modlitwy i poznania historii rodziny Ulmów [WIDEO, ZDJĘCIA] Młodzież w Szczecinie modliła się przy relikwiach błogosławionej rodziny Ulmów. » więcej 2024-01-06, godz. 14:17 Relikwie błogosławionej Rodziny Ulmów na Pomorzu Zachodnim Od dziś przez tydzień w parafiach Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej trwa pielgrzymka relikwii i obrazu Błogosławionej Rodziny Ulmów, która została beatyfikowana we wrześniu. » więcej 2024-01-06, godz. 07:46 Różne języki świata w szczecińskiej katedrze Kolędy i modlitwa w różnych językach świata. To wszystko w sobotę w południe w szczecińskiej Bazylice Archikatedralnej. » więcej 2024-01-06, godz. 07:37 Uroczystość Objawienia Pańskiego w Kościele 6 stycznia w Kościele Uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli Trzech Króli. Ulicami wielu miast przejdą Orszaki Trzech Króli. » więcej 2024-01-06, godz. 07:37 Królowie przejdą ulicami Szczecina Orszak Trzech Króli przejdzie ulicami Szczecina. Kościół obchodzi dziś uroczystość Objawienia Pańskiego, która potocznie nazywana jest Świętem Trzech Króli. » więcej 2023-12-31, godz. 09:55 Podsumowanie roku w Kościele Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie, pierwsza rzymska sesja Synodu o synodalności to jedne z najważniejszych wydarzeń mijającego roku w Kościele. Były też inne, o których teraz w telegraficznym skrócie. » więcej 2023-12-25, godz. 09:31 Na Syberii Polacy uczestniczyli w Pasterce We wsi Wierszyna na Syberii słychać polskie kolędy. » więcej 2023-12-25, godz. 09:28 Dlaczego Boże Narodzenie świętujemy 25 grudnia? Wyjaśniamy Zwyczaj obchodzenia Bożego Narodzenia dotarł z Betlejem do Rzymu w połowie IV wieku. Stamtąd rozprzestrzenił się na inne kraje. » więcej
10111213141516