Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Dzień Papieski jest obchodzony w polskim Kościele Rzymskokatolickim od 2001 roku w niedzielę poprzedzającą wybór Karola Wojtyły na papieża. Fot. Łukasz Szełemej [PR Szczecin]
Dzień Papieski jest obchodzony w polskim Kościele Rzymskokatolickim od 2001 roku w niedzielę poprzedzającą wybór Karola Wojtyły na papieża. Fot. Łukasz Szełemej [PR Szczecin]
Rodzinny festyn w parafii św. Jana Bosko u salezjanów przy ul. Witkiewicza oraz kwesty na edukację zdolnej młodzieży z uboższych rodzin, to główne punkty 23. Dnia Papieskiego w Szczecinie, który zawsze przypada w niedzielę poprzedzającą wybór Jana Pawła II.
Fundacja co roku swoją opieką obejmuje blisko dwa tysiące zdolnych uczniów i studentów z niezamożnych rodzin, z małych miejscowości w całej Polsce. Tworzą oni żywy pomnik papieża. Jan Paweł II w trakcie swoich pielgrzymek do ojczyzny podkreślał m.in. swoją miłość do ojczyzny. Tak było w 1991 roku w Masłowie koło Kielc, kiedy w homilii mówił tak:

"Oto matka moja i moi bracia". Może dlatego mówię tak, jak mówię, ponieważ to jest moja matka, ta ziemia! To jest moja matka, ta Ojczyzna! To są moi bracia i siostry! I zrozumcie, wy wszyscy, którzy lekkomyślnie podchodzicie do tych spraw, zrozumcie, że te sprawy nie mogą mnie nie obchodzić, nie mogą mnie nie boleć! Was też powinny boleć! Łatwo jest zniszczyć, trudniej odbudować."
------
Każdy chrześcijanin jest powołany, by zawsze i wszędzie tam, gdzie go Opatrzność postawi, przyznawać się do Chrystusa przed ludźmi - mówił Jan Paweł do rodaków podczas 6. pielgrzymki do Polski. W 1997 roku w Gorzowie Wielkopolskim wygłosił homilię podczas Liturgii Słowa przed kościołem Pierwszych Męczenników Polskich.

- W naszych czasach, gdy nie było trzeba już świadectwa krwi, tym bardziej czytelne musi być świadectwo codziennego życia. O Bogu winno się świadczyć słowem i czynem, wszędzie, w każdym środowisku, w rodzinie, zakładach pracy, urzędach, szkołach, biurach, w miejscach, gdzie człowiek się trudzi i gdzie odpoczywa - mówił Jan Paweł II.

W Szczecinie do Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia należy kilkanaście osób.

Sara z Zielonej Góry studiuje psychologię na US. Dzięki stypendium może opłacić m.in. akademik. - Daje mi to możliwość rozwoju, mogę realizować swoje plany, cele i marzenia.

Darek spod Szczecina studiuje prawo na US: - Niezwykle poruszyła mnie pracowitość, która towarzyszyła Karolowi Wojtyle. "Obłożyłem się książkami" - pisał w jednym z listów do przyjaciela. Imponowało mi to i wciąż imponuje... Staram się zawsze wymagać od siebie. Zawsze, choćby nawet inni ode mnie nie wymagali.

Około godz. 21:00 młodzi spotkają się przy pomniku św. Jana Pawła II na Jasnych Błoniach, żeby zaśpiewać jego ulubioną "Barkę".

Fundacja powstała w 2000 roku i ma upamiętniać pontyfikat św. Jana Pawła II przez promowanie papieża i wspieranie różnych inicjatyw w dziedzinie edukacji i kultury.
Relacja Piotra Kołodziejskiego [Radio Szczecin]
Relacja Piotra Kołodziejskiego [Radio Szczecin]
W 1997 roku w Gorzowie Wielkopolskim wygłosił homilię podczas Liturgii Słowa przed kościołem Pierwszych Męczenników Polskich.

Zobacz także

2022-04-24, godz. 10:31 Wielkanocne śniadanie dla ukraińskich uchodźców Ponad siedem tysięcy ukraińskich uchodźców w całej Polsce weźmie w niedzielę udział w wielkanocnym śniadaniu przygotowanym przy współpracy Caritas i Polskiego Holdingu Hotelowego. Kilkuset z nich w Archidiecezji Szczecińsko-Ka… » więcej 2022-04-24, godz. 09:55 "Dzień Dobra" po raz pierwszy w Polsce Koncert zespołu "Full of Grace", zwiedzanie Okna Życia, dmuchane wesołe miasteczko, kiermasz ciast, wyrobów artystycznych i oczywiście Msza Święta z Koronką do Bożego Miłosierdzia to najważniejsze punkty Dnia Dobra, który po raz… » więcej 2022-04-18, godz. 09:47 Dzieci z Ukrainy śpiewają w kościele na Krzekowie Uciekli z ogarniętej wojną Ukrainy, teraz w podziękowaniu za pomoc śpiewają pieśni religijne na mszy świętej. Mowa o szóstce dzieci, które chodziły do szkoły muzycznej w Tarnopolu, a teraz przebywają wraz ze swoją mamą u rodziny… » więcej 2022-04-17, godz. 10:46 "Dobra jest więcej, choć zło potrafi być bardziej krzykliwe". Caritas składa życzenia i dziękuje Prawda o Zmartwychwstaniu Pana Jezusa niech dodaje wszystkim ludziom dobrej woli wiele mocy, siły, radości i motywacji do tego, żeby dbać o dobro, rozsiewać je wokół siebie przez życzliwość, słowo i czyny - mówi ks. Mariusz Og… » więcej 2022-04-17, godz. 09:51 "Jego łaska niech będzie światłem naszym i mocą naszą". Życzenia wielkanocne arcybiskupa Andrzeja Dzięgi Chrystus Zmartwychwstał, prawdziwie zmartwychwstał - pozdrawia abp Andrzej Dzięga. Metropolita szczecińsko-kamieński kierując życzenia do mieszkańców regionu mówi, że "niesie się te zawołanie i ta odpowiedź przez szczecińską… » więcej 2022-04-17, godz. 07:54 "Nie jest to zwykła msza, warto to zobaczyć" - rezurekcja w Sanktuarium w Szczecinie [WIDEO, ZDJĘCIA] Katolicy rozpoczynają obchody Świąt Wielkanocnych mszą rezurekcyjną odprawianą w niedzielę o świcie. Nabożeństwo ogłasza zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. » więcej 2022-04-16, godz. 17:45 Groby Pańskie w szczecińskich kościołach [WIDEO, ZDJĘCIA] Wierni zgromadzili się w wielką sobotę w świątyniach nie tylko po to, aby święcić pokarmy. Ten dzień to również czas refleksji i modlitwy przy figurze Jezusa Chrystusa złożonego w grobie. » więcej 2022-04-16, godz. 09:47 Symbolika święcenia pokarmów Tradycją Wielkiej Soboty jest święcenie pokarmów, które wierni przynoszą w udekorowanych koszykach. Znajdziemy w nich m.in. chleb, mięso, sól i jajka. » więcej 2022-04-16, godz. 09:25 Caritas przygotował Święconkę Jakubową Caritas przygotował tradycyjną pomoc dla najbardziej potrzebujących. W szczecińskiej katedrze otrzymają oni Święconkę Jakubową. » więcej 2022-04-16, godz. 09:04 Wielka sobota, w kościołach trwa święcenie pokarmów Wielka Sobota to dzień, kiedy Jezus spoczywa w grobie. W kościołach trwa święcenie pokarmów na wielkanocny stół. » więcej
39404142434445