Nam nie chodzi o kompromis, a o troskę o katolicką wiarę dwóch tysięcy lat - mówi ks. Karl Stehlin.
Przełożony Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X w Polsce wygłosił dziś w Szczecinie wykład "Ekumenizm grzechem przeciw miłości". Następnie odprawił mszę świętą trydencką dla 50 wiernych.
Benedykt XVI zdjął w styczniu ekskomunikę z czterech biskupów lefebrystów nałożoną jeszcze przez Jana Pawła II w 1988 roku. Bractwo sprzeciwia się niektórym postanowieniom Soboru Watykańskiego II m.in. ekumenizmowi i dialogowi międzywyznaniowemu. W Polsce jest 6 duchownych lefebrystów i około tysiąca osób, które uczestniczą w nabożeństwach odprawianych przez przedstawicieli Bractwa.
Pomimo, że papież zdjął ekskomunikę z czterech biskupów lefebrystów, to jednak Bractwo ciągle nie ma uregulowanego statusu w Kościele rzymskokatolickim. Duchowni Bractwa nie powinni udzielać sakramentów. Ks. Stehlin nie zgadza się jednak z tym stanowiskiem. - Jeśli ja myślę, że jestem suspendowany odprawiając jednak publiczną mszę, popełniam grzech ciężki. I my wszyscy kapłani od 39 lat (przyp. red. Bractwo powstało w 1970 roku) odprawiamy msze św. i udzielamy sakramentów. Kościół daje nam do tego prawo przez jurysdykcję zastępczą - tłumaczy ks. Stehlin.
Jaka będzie przyszłość Bractwa w Kościele rzymskokatolickim? - Jeśli ze strony Rzymu potrafią nam merytorycznie, budując na zasadzie wiary i obyczajów przekonać, że my nie mamy racji i nasze argumenty są z punktu widzenia Magisterium Kościoła rzymskokatolickiego nieprawdziwe, to chylimy głowę i uznamy to. Jeśli natomiast racja będzie po naszej stronie, oni muszą powiedzieć, że to my jesteśmy po stronie dwóch tysięcy lat Kościoła. Wtedy prosimy o to, żeby ze strony Stolicy Apostolskiej nastąpiła rewizja spornych punktów zawartych w Soborze Watykańskim II - dodaje ks. Stehlin.
Ks. dr Krzysztof Wojtkiewicz z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego jest optymistą. - Sami biskupi z Bractwa muszą zrozumieć pewne soborowe myślenie Kościoła i otwarcie się. Kościół zamknięty, jak bastion nikogo nie przyciągnie do siebie. Musi być zachęcający, życzliwy, rozumiejący, a nie zamknięty jak twierdza - uważa ks. Wojtkiewicz.
Wywiad z ks. Karlem Stehlinem i więcej o dialogu lefebrystów z Watykanem w przyszłą niedzielę w Audycji Katolickiej o godzinie 8.05.
Posłuchaj audycji, w której również rozmowa z ks. Stehlinem.
Zobacz także
2017-12-03, godz. 08:48
Rozpoczął się Adwent. "Czas radości i nadziei"
Chrześcijanie zachodni rozpoczynają Adwent, czyli czas bezpośredniego oczekiwania na narodziny Chrystusa. Obejmuje cztery kolejne niedziele do Bożego Narodzenia.
» więcej
2017-12-02, godz. 11:04
Skompletuj paczkę dla niemowlaka i pomóż samotnej matce
Szampon dla dzieci, krem, puder, pieluchy i oliwka to standardowy zestaw Paczuszki dla Maluszka. Czwarta edycja akcji wystartowała.
» więcej
2017-12-01, godz. 10:33
Relikwie z Chrystusowego krzyża w parafii koło Goleniowa
Relikwie Krzyża Świętego odwiedzą zachodniopomorskie parafie. W piątek wprowadzone będą do kościoła w Krępsku niedaleko Goleniowa.
» więcej
2017-11-19, godz. 09:46
Utwory Jantar i Zauchy w kościele. Zaduszki Literackie na Pomorzanach
Przeboje Anny Jantar, Andrzeja Zauchy, ale też tych, którzy odeszli w tym roku, czyli Zbigniewa Wodeckiego i Wojciecha Młynarskiego, a wszystko w wykonaniu m.in. księży i to w kościele. W takiej scenerii mieszkańcy Pomorzan uczestniczyli…
» więcej
2017-11-18, godz. 11:03
Sześćdziesiąt lat grekokatolików w Stargardzie
Parafia greckokatolicka pod wezwaniem świętego Jozafata w Stargardzie obchodzi w sobotę jubileusz 60-lecia.
» więcej
2017-11-16, godz. 15:55
Pogrzeb ks. Szwajkosza, budowniczego szczecińskiego seminarium
Odpowiadał za budowę szczecińskiego seminarium. W czwartek na Cmentarzu Centralnym szczecinianie pożegnali ks. infułata Stanisława Szwajkosza.
» więcej
2017-11-12, godz. 23:24
Zmarł budowniczy szczecińskiego seminarium
W niedzielę zmarł ks. infułat Stanisław Szwajkosz - główny odpowiedzialny za budowę szczecińskiego seminarium duchownego.
» więcej
2017-11-04, godz. 10:15
Abp Ryś dla Radia Szczecin: O wierze trzeba mówić językiem zrozumiałym
Wiara zaczyna się od spotkania osoby i trzeba o niej mówić językiem zrozumiałym - tak w wywiadzie dla "Religii na fali" Radia Szczecin mówił bp Grzegorz Ryś, we wrześniu mianowany przez papieża Franciszka metropolitą łódzkim…
» więcej
2017-11-02, godz. 08:34
Zaduszki - czas wspomnień i modlitwy za zmarłych [WIDEO]
Kościół Rzymskokatolicki obchodzi 2 listopada Dzień Zaduszny, czyli czas modlitwy za zmarłych przebywających w czyśćcu.
» więcej
2017-11-01, godz. 06:07
Wszystkich Świętych. Radośnie i refleksyjnie
1 listopada to Wszystkich Świętych. Kościół Rzymskokatolicki wspomina świętych i błogosławionych. Również tych, których nie zna, ale uważa, że cieszą się już szczęściem wiecznym. W polskiej tradycji natomiast to czas zadumy…
» więcej