Nam nie chodzi o kompromis, a o troskę o katolicką wiarę dwóch tysięcy lat - mówi ks. Karl Stehlin.
Przełożony Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X w Polsce wygłosił dziś w Szczecinie wykład "Ekumenizm grzechem przeciw miłości". Następnie odprawił mszę świętą trydencką dla 50 wiernych.
Benedykt XVI zdjął w styczniu ekskomunikę z czterech biskupów lefebrystów nałożoną jeszcze przez Jana Pawła II w 1988 roku. Bractwo sprzeciwia się niektórym postanowieniom Soboru Watykańskiego II m.in. ekumenizmowi i dialogowi międzywyznaniowemu. W Polsce jest 6 duchownych lefebrystów i około tysiąca osób, które uczestniczą w nabożeństwach odprawianych przez przedstawicieli Bractwa.
Pomimo, że papież zdjął ekskomunikę z czterech biskupów lefebrystów, to jednak Bractwo ciągle nie ma uregulowanego statusu w Kościele rzymskokatolickim. Duchowni Bractwa nie powinni udzielać sakramentów. Ks. Stehlin nie zgadza się jednak z tym stanowiskiem. - Jeśli ja myślę, że jestem suspendowany odprawiając jednak publiczną mszę, popełniam grzech ciężki. I my wszyscy kapłani od 39 lat (przyp. red. Bractwo powstało w 1970 roku) odprawiamy msze św. i udzielamy sakramentów. Kościół daje nam do tego prawo przez jurysdykcję zastępczą - tłumaczy ks. Stehlin.
Jaka będzie przyszłość Bractwa w Kościele rzymskokatolickim? - Jeśli ze strony Rzymu potrafią nam merytorycznie, budując na zasadzie wiary i obyczajów przekonać, że my nie mamy racji i nasze argumenty są z punktu widzenia Magisterium Kościoła rzymskokatolickiego nieprawdziwe, to chylimy głowę i uznamy to. Jeśli natomiast racja będzie po naszej stronie, oni muszą powiedzieć, że to my jesteśmy po stronie dwóch tysięcy lat Kościoła. Wtedy prosimy o to, żeby ze strony Stolicy Apostolskiej nastąpiła rewizja spornych punktów zawartych w Soborze Watykańskim II - dodaje ks. Stehlin.
Ks. dr Krzysztof Wojtkiewicz z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego jest optymistą. - Sami biskupi z Bractwa muszą zrozumieć pewne soborowe myślenie Kościoła i otwarcie się. Kościół zamknięty, jak bastion nikogo nie przyciągnie do siebie. Musi być zachęcający, życzliwy, rozumiejący, a nie zamknięty jak twierdza - uważa ks. Wojtkiewicz.
Wywiad z ks. Karlem Stehlinem i więcej o dialogu lefebrystów z Watykanem w przyszłą niedzielę w Audycji Katolickiej o godzinie 8.05.
Posłuchaj audycji, w której również rozmowa z ks. Stehlinem.
Zobacz także
2017-03-26, godz. 11:32
Chcesz pomóc potrzebującym na święta? Caritas proponuje Skarbonkę Miłosierdzia
Skarbonka Miłosierdzia to pomysł Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej na pomoc ludziom ubogim przed świętami.
» więcej
2017-03-25, godz. 20:41
25 lat metropolii. Uroczystości w katedrze [ZDJĘCIA]
Biskupi całej metropolii szczecińsko-kamieńskiej uczestniczyli w uroczystej mszy św. w 25. rocznicę jej powołania. Nabożeństwu przewodniczył abp Andrzej Dzięga.
» więcej
2017-03-25, godz. 17:50
Ekumeniczne wydarzenie w szczecińskim seminarium
Kopia ikony Matki Bożej Kazańskiej od soboty znajduje się w kościele seminaryjnym w Szczecinie. To obraz, którego historia sięga X wieku. Jan Paweł II nazwał ją Matką Pojednania, bo jej wizerunek łączy wiernych Kościoła Katolickiego…
» więcej
2017-03-25, godz. 12:41
To była największa reforma Kościoła w Polsce
25 lat temu Jan Paweł II specjalną bullą papieską dokonał zmian w organizacji Kościoła w naszym kraju. Powołał również nową metropolię na Pomorzu Zachodnim.
» więcej
2017-03-25, godz. 05:15
Młodzi modlili się całą noc w katedrze [ZDJĘCIA]
Kilkaset młodych osób z całej metropolii szczecińsko-kamieńskiej wzięło udział w nocnym czuwaniu w szczecińskiej katedrze. To był jeden z punktów papieskiej akcji "24 godziny dla Pana".
» więcej
2017-03-24, godz. 11:51
Szczecin przejmuje pomysł papieża. Modlitwa przez 24 godziny
24 godziny modlitwy non stop w szczecińskiej katedrze. Od godziny 18 rozpoczyna się akcja "24 godziny dla Pana", którą zapoczątkował papież Franciszek. Jej celem jest zaproszenie do spowiedzi i okazja do uwielbienia Boga w modlitwie…
» więcej
2017-03-24, godz. 07:27
Świąteczna zbiórka żywności dla potrzebujących
W piątek i w sobotę m.in. w szczecińskich supermarketach można pomóc potrzebującym przed świętami. Wolontariusze z Parafialnych Zespołów Caritas będą zbierać żywność z długim okresem ważności.
» więcej
2017-03-19, godz. 10:12
Miliony na pomoc uchodźcom od darczyńców Caritas
Siedem tysięcy darczyńców z Polski przekazało w sumie około 10 mln zł dla rodzin syryjskich uchodźców w Aleppo i w Libanie. Pomoc Caritas w ramach programu "Rodzina Rodzinie" płynie też z naszego regionu.
» więcej
2017-03-18, godz. 09:45
Pożegnają budowniczego kościoła "pod niebieskim dachem"
Mieszkańcy Szczecina, a przede wszystkim parafianie, pożegnają ks. prałata Zdzisława Garbicza. Pogrzeb budowniczego kościoła "pod niebieskim dachem" odbędzie się w sobotę na Cmentarzu Centralnym.
» więcej
2017-03-12, godz. 11:41
Jerzy Zelnik o swoim nawróceniu: Trzeba nauczyć się dwóch przykazań
Jeżeli człowiek umie odpowiedzieć dobrem na zło, to znaczy, że jest naprawdę mocny - mówi Jerzy Zelnik. Aktor cytuje polskiego papieża i opowiada w Radiu Szczecin historię swojego nawrócenia.
» więcej