Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Ks. Tomasz Dostatni. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Ks. Tomasz Dostatni. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
To przede wszystkim okazja do tego, żeby się zatrzymać i pomyśleć. Tak dominikanin, ksiądz Tomasz Dostatni mówi o znaczeniu Wielkiego Piątku dla chrześcijan.
Jak podkreślał podczas "Rozmów pod krawatem" - ten dzień ma skłonić przede wszystkim do refleksji. Tradycje i zwyczaje są ważne, ale istotniejsze są wewnętrzne przeżycia - wyjaśniał duchowny.

- To jest dosyć ważne, żebyśmy starali się zrozumieć, że to jest taki dzień, w którym dobrze, żeby chrześcijanie się na chwilę zatrzymali. To nie chodzi o to, że ludzie nie stosują się do postu, czy do jakiegoś rodzaju zabaw, ale po prostu to już nic nie mówi, albo niewiele mówi - mówił Dostatni.

Symbol krzyża pokazał się wśród wyznawców dość późno, to jest dopiero IV-V wiek - mówił ksiądz Dostatni.

- To jest coś takiego, jak my byśmy dzisiaj w domach umieszczali nad drzwiami gilotynę. To było narzędzie potwornej zbrodni wykonywania wyroku. Symbolem chrześcijaństwa była ryba, był dobry pasterz, była nawet eucharystia, ale trzeba dojrzeć do tego, że właśnie Bóg, który stał się człowiekiem, przyjął taką drogę. Drogę śmierci, po to, ażeby człowieka wybawić - mówił Dostatni.

Wielki Piątek w kościele upamiętnia ukrzyżowanie Chrystusa. Katolicy zachowują w ten dzień post ścisły.
Tradycje i zwyczaje są ważne, ale istotniejsze są wewnętrzne przeżycia - wyjaśniał duchowny.
Symbol krzyża pokazał się wśród wyznawców dość późno, to jest dopiero IV-V wiek - mówił ksiądz Dostatni.

Zobacz także

2022-03-10, godz. 15:32 Nowy biskup koadiutor koszalińsko-kołobrzeski Ojciec Święty Franciszek mianował biskupem koadiutorem diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej dotychczasowego biskupa pomocniczego archidiecezji gdańskiej Zbigniewa Zielińskiego. » więcej 2022-03-10, godz. 10:57 "Na jednej linii frontu są żołnierze, na drugiej wszyscy, którzy się modlą" Proboszcz Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Krysowicach w archidiecezji lwowskiej prosi wszystkie sanktuaria maryjne na świecie, by podjęły modlitwę o nawrócenie Rosji 13 marca, w rocznicę objawień fatimskich. » więcej 2022-03-09, godz. 18:10 Seminarium Duchowne w Szczecinie przyjmuje uchodźców [WIDEO, ZDJĘCIA] Arcybiskupie Wyższe Seminarium Duchowne w Szczecinie przyjęło uchodźców z Charkowa. » więcej 2022-03-07, godz. 12:21 Rekordowa zbiórka Caritas dla Ukrainy [WIDEO, ZDJĘCIA] Takich kwot jeszcze nie było. Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej w dwa dni zebrała ponad pół miliona złotych na rzecz Ukrainy. » więcej 2022-03-02, godz. 14:25 Wolontariusze Caritas przygotowują świetlicę dla ukraińskich dzieci Organizacja dnia, gdy rodzice będą w pracy, a przede wszystkim pomoc tym najmłodszym w trudnych chwilach. Wolontariusze Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej przygotowują się do pracy z dziećmi ukraińskich uchodźców w specjalnej… » więcej 2022-03-02, godz. 07:30 Środa Popielcowa rozpoczyna czas przygotowania do Wielkanocy Dziś Środa Popielcowa. Początek Wielkiego Postu w Kościele Katolickim, czyli 40-dniowy okres przygotowania do Świąt Zmartwychwstania Chrystusa, które są najważniejsze dla chrześcijan. » więcej 2022-03-02, godz. 06:23 Środa Popielcowa dniem postu w intencji pokoju Dziś Środa Popielcowa, którą papież Franciszek ogłosił dniem postu w intencji pokoju. To reakcja na wojnę w Ukrainie. » więcej 2022-03-01, godz. 19:09 Salezjanie apelują o udzielenie gościny uchodźcom - Zachęcam wiernych do przyjmowania w swoich domach uchodźców z Ukrainy - mówi ksiądz Grzegorz Witkowski, dyrektor Szkół Salezjańskich w Szczecinie. » więcej 2022-02-27, godz. 15:25 Szczecińscy salezjanie przyjmują uchodźców z Ukrainy [WIDEO, ZDJĘCIA] Szczecińscy Salezjanie przyjmują uchodźców z Ukrainy. Pierwsi już przyjechali - to rodziny z Kijowa, Lwowa i Równego. » więcej 2022-02-15, godz. 14:09 Modlitwy o pokój na Ukrainie Modlitwy o pokój na Ukrainie w całej Polsce, również w Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. » więcej
43444546474849