Kilkadziesiąt osób zebrało się na szczecińskim pl. Solidarności, by przejść śladami św. Ottona z Bambergu. To XI wieczny misjonarz, któremu Bolesław Krzywousty powierzył misję chrystianizacji Pomorza Zachodniego.
W ramach Szczecińskiego Tygodnia Reformacji mieszkańcy miasta poznają historię rodzenia się chrześcijaństwa w naszym regionie.
- Te wydarzenia, które miały miejsce przed Reformacją, jak np. chrystianizacja Pomorza, to są wydarzenia, z którymi się utożsamiamy - podkreślił ks. Sławomir Sikora, proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej.
- Jestem z Kościoła luterańskiego i co roku świętujemy Dni Reformacji. - Przede wszystkim historia św. Ottona to część historii naszego regionu. Myślę, że warto wiedzieć, gdzie mieszkamy, są korzenie chrześcijaństwa... Pogoda jest ładna i dowiemy się czegoś nowego o Szczecinie - mówili uczestnicy spaceru.
- Będziemy szli w stronę Odry i dalej na Łasztownię do kościoła ewangelicko-augsburskiego, gdzie będzie koncert organowo-skrzypcowy - zapowiadał Mirosław Wacewicz, Legendziarz.
Koncert odbędzie się w Kościele Świętej Trójcy Parafii Ewangelicko-Augsburskiej przy ul. Energetyków w Szczecinie o godzinie 13. Wstęp bezpłatny.
Program Szczecińskiego Tygodnia Reformacji:
2 listopada 2024, godz. 11.00Spacer "Śladami św. Ottona z Bambergu” po Szczecinie.
Start: Plac Solidarności (Pomnik Anioł Wolności)
Trasa: około 2 godziny, zależnie od uczestników. Tempo spacerowe,
zakończony o godz. 13.00 koncertem organowym jak poniżej.
Wstęp wolny.
2 listopada 2024, godz. 13.00
Koncert organowy Szczecińskiego Tygodnia Reformacji – Jan Kulakowski "Muzyka Pomorza – Loewe, Flugel, Fromm, Dulichius”.
Koncert organowy w Kościele Świętej Trójcy w wykonaniu młodego muzyka Jana Kulakowskiego „Muzyka Pomorza – Loewe, Flugel, Fromm, Dulichius”.
Ponadto w czasie koncertu Marcin Przydatek będzie malował kawą lub herbatą lub wykonywał kaligrafię piórami ptasimi lub trzcinką (na terenie posesji kościelnej). Podobne wydarzenie odbywało się już w czasie Nocy Muzeów w Kościele Luterańskim. Cieszyło się dużym zainteresowaniem. Będzie możliwość zakupu prac od twórcy.
Miejsce: Parafia Ewangelicko-Augsburska Świętej Trójcy w Szczecinie, ul. Energetyków 8. Wstęp wolny.
2 listopada 2024, godz. 19.00
Koncert jazzowy Szczecińskiego Tygodnia Reformacji – ASAF.
Zespół ASAF w składzie: Piotr Jankowski – perkusja, Joanna Gajda – fortepian, Maciej Kociński – saksofon, Michał Kapczuk – kontrabas.
Miejsce: Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, sala kameralna na 195 osób. Organizator wydarzenia: Fundacja "Chrześcijańska Służba Rodzinie”.
Współorganizator koncertu: Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.
3 listopada 2024, godz. 11.00
Wspólne nabożeństwo finałowe Szczecińskiego Tygodnia Reformacji.
Miejsce: Dom Kultury "Słowianin” w Szczecinie, ul. Józefa Korzeniowskiego 7, godz. 11. Wstęp wolny.
Zobacz także
2022-02-15, godz. 14:09
Modlitwy o pokój na Ukrainie
Modlitwy o pokój na Ukrainie w całej Polsce, również w Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej.
» więcej
2022-02-15, godz. 09:46
Rak znów zaatakował. "Patrzenie w sufit jest najgłupszą rzeczą, jaką mogłabym zrobić"
Anna Koniarska zaczęła chorować w 2019 roku. Diagnoza: guz na jajniku. Przeszła operację i chemioterapię, ale w czerwcu ubiegłego roku rak znów zaatakował. Duże zmiany udało się usunąć przez chemioterapię, ale małe zmiany pozostały…
» więcej
2022-02-13, godz. 15:00
Siostry zakonne zbierają fundusze na dom rekolekcyjny
Dom Rekolekcyjny buduje Wspólnota Sióstr Uczennic Krzyża. I choć ośrodek powstaje w Czmońcu koło Poznania, to już teraz z jego oferty korzystają mieszkańcy Pomorza Zachodniego, a same zakonnice są związane z Archidiecezją Szczecińsko-Kamieńską…
» więcej
2022-02-10, godz. 10:38
Stargard: „Renowacja stulecia" na półmetku [ZDJĘCIA]
„Renowacja stulecia" Kolegiaty Najświętszej Maryi Panny Królowej Świata w Stargardzie jest już na półmetku. W jubileuszowym roku 730-lecia Kolegiaty, prace konserwacyjno-remontowe rozpoczęte w 2020 roku, wkraczają w kulminacyjną…
» więcej
2022-02-07, godz. 07:50
Małżeństwo z Barlinka pomogło Hiacyncie z Kenii. Tak działają Papieskie Dzieła Misyjne [ZDJĘCIA]
Przez sześć lat małżeństwo z Barlinka finansowało naukę Hiacynty z ubogiej wielodzietnej kenijskiej rodziny.
» więcej
2022-02-05, godz. 09:30
Relikwie bł. Prymasa w Kamieniu Pomorskim
Trwa pielgrzymka relikwii błogosławionego Kardynała Stefana Wyszyńskiego po Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej.
» więcej
2022-02-02, godz. 09:59
Dzień Życia Konsekrowanego w Kościele Katolickim
W środę w Kościele Katolickim przypada Dzień Życia Konsekrowanego, który ustanowił w 1997 roku święty papież Jan Paweł II.
» więcej
2022-02-01, godz. 17:13
Stargard: Grekokatolicy modlą się o pokój na Ukrainie
O pokój na Ukrainie i zażegnanie groźby wojny w całym regionie, modli się greckokatolicka wspólnota parafii pw. Św. Jozafata Męczennika w Stargardzie.
» więcej
2022-02-01, godz. 08:53
Szósta misja do Kenii. Kupią żywność, poprowadzą budowę
Żywność dla dzieci, ale także wmurowanie kamienia węgielnego w kaplicy Polskiego Domu Misyjnego to dwa główne cele szóstej wyprawy do Kenii z Zachodniopomorskiego.
» więcej
2022-01-30, godz. 13:00
"Rectus Corda" nagrywają płytę i zapowiadają trasę koncertową
Szczeciński zespół "Rectus Corda" składający się z absolwentek zespołu "Serduszka" oraz same "Serduszka" nagrywają płytę w hołdzie wieloletniej dyrygentce szczecińskiego zespołu. Elżbieta Berczyńska-Kus zmarła w listopadzie…
» więcej