Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

W Siekierkach odbędą się uroczyste obchody z udziałem m.in. kombatantów. Fot. Łukasz Szełemej [PR Szczecin/Archiwum]
W Siekierkach odbędą się uroczyste obchody z udziałem m.in. kombatantów. Fot. Łukasz Szełemej [PR Szczecin/Archiwum]
Uroczystości 66. rocznicy forsowania Odry rozpoczęły się w Chlebowie w Zachodniopomorskiem. Pamięć żołnierzy poległych podczas przeprawy uczczą dziś również mieszkańcy Gryfina, Chojny, Osinowa Dolnego, Siekierek i Gozdowic.
W Siekierkach odbędą się uroczyste obchody z udziałem kombatantów, władz wojewódzkich i samorządowych oraz Kompanii Reprezentacyjnej 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej.

Podczas tych uroczystości na placu przy siekierkowskim cmentarzu wojennym, o godz. 12.00 zostanie odprawiona Msza Święta w intencji poległych żołnierzy, której przewodniczył będzie metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga.

Tych, którzy w 1945 roku otwierali drogę do Berlina pozostało już niewielu. Krwawą przeprawę wspomina jeden z żołnierzy kompanii saperów.

- Kompania liczyła pięćdziesięciu, może sześćdziesięciu ludzi. Niemcy otworzyli silny ogień. Wybili wszystkich żołnierzy. Woda w Odrze była czerwona - wspomina jeden z żołnierzy kompanii saperów, która forsowała rzekę w Gozdowicach 14 kwietnia 1945 r.

Forsowanie Odry w 1945 r. przeprowadzone zostało w ramach operacji berlińskiej. W operacji wzięły udział oddziały i związki taktyczne 1. Armii Wojska Polskiego, dowodzonej wówczas przez gen. Stanisława Popławskiego. Armia ta uczestniczyła wtedy w operacji 1. Frontu Białoruskiego i wspólnie z 61. Armią Czerwona tworzyła zgrupowanie uderzeniowe. Zadaniem tego zgrupowania było rozwinięcie natarcia na północ od Berlina i zabezpieczenie tym samym prawego skrzydła kierujących się bezpośrednio na Berlin głównych sił Frontu. Zgodnie z tym założeniem, zadaniem 1. Armii było sforsowanie Odry w rejonie Siekierek i Gozdowic, następnie rozwinięcie natarcia w kierunku na Klosterfelde, Friesack, Arneburg i wyjście nad Łabę w 11 dniu operacji.

Podczas operacji zginęło ponad 2 tys. żołnierzy.
Tych, którzy w 1945 roku otwierali drogę do Berlina pozostało już niewielu. Krwawą przeprawę wspomina jeden z żołnierzy kompanii saperów.

Zobacz także

2012-11-17, godz. 09:46 Ze Szczecina na Haiti. Z misją Lekarze, tłumacze, siostra zakonna i ksiądz zaczną w sobotę dwutygodniową misję na Haiti. » więcej 2012-11-12, godz. 15:12 Takiego wolontariusza jeszcze tam nie było Ma 8 lat i jest najmłodszym wolontariuszem szczecińskiego Hospicjum św. Jana Ewangelisty. » więcej 2012-11-11, godz. 15:59 "Dumny Szczecin maszeruje" [DUŻO ZDJĘĆ, WIDEO] Biało-czerwone flagi, dźwięki patriotycznej muzyki i bez partyjnych transparentów. W takiej atmosferze przeszedł Szczeciński Marsz Niepodległości, który był jednym z punktów obchodów 94. rocznicy odzyskania przez Polskę niepo… » więcej 2012-11-11, godz. 12:10 Arcybiskup apeluje. Setki szczecinian w katedrze [ZDJĘCIA] Powraca tęsknota za zwyczajną debatą, w której powie się człowiekowi "mów, chcę Cię słuchać" - mówił w homilii abp Andrzej Dzięga. Metropolita szczecińsko-kamieński przewodniczył uroczystej mszy św. w intencji ojczyzny. » więcej 2012-11-11, godz. 11:22 "Najważniejsze było pozbycie się nienawiści" Zanim ks. Jerzy został błogosławionym, był jednym z nas. Tak o kapelanie "Solidarności" mówił Adam Woronowicz, odtwórca tytułowej roli w filmie "Popiełuszko. Wolność jest w nas". » więcej 2012-11-11, godz. 09:33 11 listopada. Szczecin świętuje [PROGRAM] Uroczysta msza św. w intencji ojczyzny rozpocznie w szczecińskiej katedrze obchody 94. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Będzie jej przewodniczył metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga. Na szczecinian… » więcej 2012-11-10, godz. 10:36 Jaki był naprawdę? Filmowy ksiądz Jerzy w Szczecinie Odtwórca tytułowej roli w filmie "Popiełuszko. Wolność jest w nas" będzie w sobotę gościł w Szczecinie. » więcej 2012-11-09, godz. 06:43 "By wspólnie coś tworzyć i razem wspominać" Śpiewali tradycyjne polskie pieśni i recytowali poezję - tak było na Wieczornicy patriotycznej, którą w czwartkowy wieczór zorganizowali szczecińscy studenci. » więcej 2012-11-04, godz. 10:57 Abp Dzięga: Przeżyłem czasy, kiedy rząd robił swoje, a Kościół swoje Z naszej strony jest pełna wola debaty, a rząd rządzi i jeśli tak zdecyduje, jednostronnie odstępując od pewnych uzgodnień, to będzie decyzja rządu - powiedział w specjalnym wywiadzie dla Radia Szczecin metropolita szczecińsko-kamieński… » więcej 2012-11-04, godz. 09:45 Hospicjum działa już 25 lat Dziś mija dokładnie 25 lat od dnia, kiedy Hospicjum św. Jana Ewangelisty w Szczecinie podjęło opiekę nad pierwszą podopieczną. Wtedy powstało hospicjum domowe, kilka lat później zaczęło działalność hospicjum stacjonarne. » więcej
204205206207208209210