Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Obraz przedstawiający bł. ks. Karola Lamperta. Fot. Piotr Kołodziejski [PR Szczecin]
Obraz przedstawiający bł. ks. Karola Lamperta. Fot. Piotr Kołodziejski [PR Szczecin]
Relikwiarz z prochami bł. ks. Karola Lamperta. Fot. Piotr Kołodziejski [PR Szczecin]
Relikwiarz z prochami bł. ks. Karola Lamperta. Fot. Piotr Kołodziejski [PR Szczecin]
Zawstydzające jest, że do dziś są ludzie, którzy są wykluczani z powodu ich pochodzenia, religii czy koloru skóry - mówił w pierwszej w Polsce homilii ks. abp Reiner Maria Woelki - Metropolita Berlina podczas mszy św. w Bazylice św. Jana Chrzciciela w Szczecinie. Podczas uroczystości do świątyni wniesiono relikwie bł. ks. Karola Lamperta.
Austriacki duchowny w czasie II wojny światowej posługiwał w Szczecinie, a w 1944 roku zginął za wiarę. 13 listopada w austriackim Dornbirn został ogłoszony nowym błogosławionym. - Jak nienawiść ciągle wywołuje przemoc, jak prowadzi starców, kobiety i dzieci do nędzy. Popatrzmy we własne serca i oddalmy z nich niechęć, bo to pierwszy krok do nienawiści - kontynuował w homilii abp Woelki, który był jednym z zagranicznych gości archidiecezjalnego dziękczynienia za beatyfikację ks. Lamperta. - Ofiara życia Karola Lamperta jest zrozumiałą tylko z perspektywy Chrystusowego krzyża. W ten sposób Karol Lampert przemienił nienawiść okazaną mu ze strony reżimu nazistowskiego w miłość. Nienawiść nie jest siłą stwórczą, miłość natomiast jest nią w pełni. - Mimo, że był Austriakiem, nie rozróżniał czy to Polacy czy Niemcy, służył wszystkim szczególnie w czasie wojny, wspierał kilkadziesiąt tysięcy Polaków, którzy wtedy tu mieszkali - mówił jeden z uczestników dzisiejszej uroczystości. Dzisiejszej Mszy Św. przewodniczył abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński. Przed mszą relikwie błogosławionego otrzymał Instytut Medyczny im. bł. Jana Pawła II, gdzie Archidiecezja buduje nowy szpital i DPS. Relikwie przekazał Ks. Bp Elmar Fischer - biskup Feldkirch z Austrii. W trakcie wojny kapelanem w ówczesnym szpitalu św. Karola Boromeusza był ks. Karol Lampert. Zobacz życiorys błogosławionego.
Relacja Piotra Kołodziejskiego.

Zobacz także

2011-12-11, godz. 15:00 Jubileusz księdza okazją pomocy najuboższym Żywność zamiast kwiatów z okazji jubileuszu 25-lecia kapłaństwa otrzymał od swoich parafian ksiądz Jacek Fabiszak proboszcz Kościoła w Radziszewie. » więcej 2011-11-27, godz. 00:18 Kiedyś miejsce handlu, dziś miejsce kultu Po wojnie był tam skup owoców i warzyw, teraz jest kościół. Dziś o 15 metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga poświęci świątynię w Mieszkowicach. » więcej 2011-11-26, godz. 00:28 Relikwie błogosławionego w Szczecinie Podczas II wojny światowej posługiwał w Szczecinie, potem zginął za swoją wiarę. Austriacki duchowny ks. Karol Lampert od dwóch tygodni jest błogosławionym, a dziś za beatyfikację będą dziękować wierni parafii św. Jana Chrzciciela… » więcej 2011-11-20, godz. 00:03 Wzruszający i energetyczny koncert w Sercu Ponad tysiąc osób wzięło udział w sobotni wieczór w Zaduszkach Akademickich, które tradycyjnie odbyły się w Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie. » więcej 2011-11-19, godz. 15:00 Szkolenie medialne specjalistów z Radia Maryja Każdy może być dziennikarzem - mówił o.Tadeusz Rydzyk podczas warsztatów edukacyjnych „Zrozumieć media. Dziennikarstwo - Kultura - Polityka - Nowoczesność", które na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego prowadzą… » więcej 2011-11-19, godz. 08:58 Szczecin: Koncert TGD w Zaduszki Akademickie Zespół Trzecia Godzina Dnia zaśpiewa dziś w Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa przy pl. Zwycięstwa. To główny punkt Zaduszek Akademickich, które co roku odbywają się u szczecińskich chrystusowców. » więcej 2011-11-19, godz. 08:54 Specjaliści z Radia Maryja uczą dziennikarstwa w Szczecinie Specjaliści z Telewizji Trwam i Radia Maryja poprowadzą dziś warsztaty edukacyjne „Zrozumieć media. Dziennikarstwo - Kultura - Polityka - Nowoczesność". » więcej 2011-11-16, godz. 14:30 Ze Szczecina wyrusza misja na pomoc Haiti Chirurdzy, anestezjolodzy, stomatolog, pediatra, a także pielęgniarki, księża, siostra zakonna i tłumacz - w sumie 14 osób wyleci w piątek w najbardziej specjalistyczną europejską misję na Haiti. » więcej 2011-11-13, godz. 16:24 Warszawa: Polsko-niemiecka modlitwa W katedrze polowej Wojska Polskiego w Warszawie odprawiono polsko-niemiecką modlitwę w intencji poległych w pierwszej i drugiej wojnie światowej, a także w intencji ofiar przemocy, katastrof i żołnierzy poległych na misjach pokojowych… » więcej
218219220221222223224