Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Jest duże prawdopodobieństwo, że to właśnie serce Carla Loewego znaleziono w szczecińskiej katedrze podczas prac renowacyjnych. Fot. Łukasz Szełemej [PR Szczecin]
Jest duże prawdopodobieństwo, że to właśnie serce Carla Loewego znaleziono w szczecińskiej katedrze podczas prac renowacyjnych. Fot. Łukasz Szełemej [PR Szczecin]
Jest duże prawdopodobieństwo, że to właśnie serce Carla Loewego znaleziono w szczecińskiej katedrze podczas prac renowacyjnych.
O wyjątkowym odkryciu informowaliśmy jako pierwsi w sobotę. Dziś w sprawie znaleziska zebrała się specjalna komisja, która otworzyła 18-kilogramową kamienną urnę z jasnego piaskowca, a w niej była metalowa kapsuła. W oficjalnym komunikacie komisji przeczytać możemy, że: "W oparciu o wcześniejsze informacje znajdujące się w opisach historycznych m.in. w Historii Szczecina Martina Wehrmanna z 1911 r. oraz tekst tablicy kamiennej umieszczony na filarze szczecińskiej katedry, możemy przypuszczać, że wewnątrz kapsuły znajduje się serce Carla Loewego".

Urna jest zabezpieczona, a jej zawartość czeka teraz na dalsze badania. - By je przeprowadzić, musi być zgoda rodziny kompozytora - mówi ks. Andrzej Krzystek, przewodniczący Komisji. - Powinniśmy skontaktować się z rodziną. Jeżeli oni się zgodzą, byśmy prowadzili dalsze badania, to będziemy je prowadzili. To nie o to chodzi, żebyśmy zaspokoili naszą ciekawość. W tej chwili jesteśmy przekonani, że tam się znajduje serce Carla Loewego, ale takie badania doprowadziłyby nas do stuprocentowej pewności.

Urnę, w której najprawdopodobniej jest serce kompozytora, odnaleziono 27 lutego podczas prac renowacyjnych. Znajdowała się w części południowego filaru, obok barokowych organów, na których grał Loewe. Zostało tam umieszczone pod koniec XIX wieku, kiedy szczecinianie sprowadzili je do kościoła św. Jakuba z Kilonii, gdzie zmarł artysta.

Powojenne poszukiwania prowadzone między innymi przez biografa muzyka, Mikołaja Szczęsnego nie dały rezultatów, bowiem nikt nie przypuszczał, iż komora z sercem znajdować może się tak wysoko. Nisze odkryto niemal tuż pod sklepieniem katedry.

Carl Loewe - niemiecki kompozytor, dyrygent, śpiewak i organista - do Szczecina przybył w 1820 roku. Pracował jako organista w kościele św. Jakuba i był dyrektorem założonej przez siebie w 1824 r. szkoły muzycznej.

Umieszczenie tej urny ponownie w katedrze będzie miało bardzo uroczystą oprawę. Nabożeństwu będzie przewodniczył abp Andrzej Dzięga. Ma to mieć wymiar ekumeniczny i jak uważa ks. Krzystek, będzie to połączone z koncertem. Termin tej uroczystości na razie nie jest znany.

W skład komisji badającej zawartość urny weszli: Diecezjalny Konserwator Zabytków z Kurii Metropolitarnej Szczecińsko-Kamieńskiej, ks. Marek Cześnin, Małgorzata Gwiazdowska - Miejski Konserwator Zabytków, przewodniczący Komisji ks. kanonik Andrzej Krzystek, proboszcz Bazyliki Archikatedralnej - ks. Jan Kazieczko, ks. Sławomir Zyga - p.o. Kanclerza Kurii oraz patomorfolog - Andrzej Ossowski z Zakładu Patomorfologii i Medycyny Sądowej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.
Komunikat Komisji powołanej w celu określenia zawartości i wartości historycznej urny kamiennej odczytał p.o. Kanclerza Kurii Metropolitalnej w Szczecinie ks. Sławomir Zyga.
Urna zabezpieczona czeka teraz na dalsze badania. - By je przeprowadzić, musi być zgoda rodziny kompozytora - mówi ks. Andrzej Krzystek, przewodniczący Komisji.
Urna zabezpieczona czeka teraz na dalsze badania.
Realizacja: Piotr Sawiński [PR Szczecin]

Zobacz także

2017-12-03, godz. 08:48 Rozpoczął się Adwent. "Czas radości i nadziei" Chrześcijanie zachodni rozpoczynają Adwent, czyli czas bezpośredniego oczekiwania na narodziny Chrystusa. Obejmuje cztery kolejne niedziele do Bożego Narodzenia. » więcej 2017-12-02, godz. 11:04 Skompletuj paczkę dla niemowlaka i pomóż samotnej matce Szampon dla dzieci, krem, puder, pieluchy i oliwka to standardowy zestaw Paczuszki dla Maluszka. Czwarta edycja akcji wystartowała. » więcej 2017-12-01, godz. 10:33 Relikwie z Chrystusowego krzyża w parafii koło Goleniowa Relikwie Krzyża Świętego odwiedzą zachodniopomorskie parafie. W piątek wprowadzone będą do kościoła w Krępsku niedaleko Goleniowa. » więcej 2017-11-19, godz. 09:46 Utwory Jantar i Zauchy w kościele. Zaduszki Literackie na Pomorzanach Przeboje Anny Jantar, Andrzeja Zauchy, ale też tych, którzy odeszli w tym roku, czyli Zbigniewa Wodeckiego i Wojciecha Młynarskiego, a wszystko w wykonaniu m.in. księży i to w kościele. W takiej scenerii mieszkańcy Pomorzan uczestniczyli… » więcej 2017-11-18, godz. 11:03 Sześćdziesiąt lat grekokatolików w Stargardzie Parafia greckokatolicka pod wezwaniem świętego Jozafata w Stargardzie obchodzi w sobotę jubileusz 60-lecia. » więcej 2017-11-16, godz. 15:55 Pogrzeb ks. Szwajkosza, budowniczego szczecińskiego seminarium Odpowiadał za budowę szczecińskiego seminarium. W czwartek na Cmentarzu Centralnym szczecinianie pożegnali ks. infułata Stanisława Szwajkosza. » więcej 2017-11-12, godz. 23:24 Zmarł budowniczy szczecińskiego seminarium W niedzielę zmarł ks. infułat Stanisław Szwajkosz - główny odpowiedzialny za budowę szczecińskiego seminarium duchownego. » więcej 2017-11-04, godz. 10:15 Abp Ryś dla Radia Szczecin: O wierze trzeba mówić językiem zrozumiałym Wiara zaczyna się od spotkania osoby i trzeba o niej mówić językiem zrozumiałym - tak w wywiadzie dla "Religii na fali" Radia Szczecin mówił bp Grzegorz Ryś, we wrześniu mianowany przez papieża Franciszka metropolitą łódzkim… » więcej 2017-11-02, godz. 08:34 Zaduszki - czas wspomnień i modlitwy za zmarłych [WIDEO] Kościół Rzymskokatolicki obchodzi 2 listopada Dzień Zaduszny, czyli czas modlitwy za zmarłych przebywających w czyśćcu. » więcej 2017-11-01, godz. 06:07 Wszystkich Świętych. Radośnie i refleksyjnie 1 listopada to Wszystkich Świętych. Kościół Rzymskokatolicki wspomina świętych i błogosławionych. Również tych, których nie zna, ale uważa, że cieszą się już szczęściem wiecznym. W polskiej tradycji natomiast to czas zadumy… » więcej
129130131132133134135