Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Jest duże prawdopodobieństwo, że to właśnie serce Carla Loewego znaleziono w szczecińskiej katedrze podczas prac renowacyjnych. Fot. Łukasz Szełemej [PR Szczecin]
Jest duże prawdopodobieństwo, że to właśnie serce Carla Loewego znaleziono w szczecińskiej katedrze podczas prac renowacyjnych. Fot. Łukasz Szełemej [PR Szczecin]
Jest duże prawdopodobieństwo, że to właśnie serce Carla Loewego znaleziono w szczecińskiej katedrze podczas prac renowacyjnych.
O wyjątkowym odkryciu informowaliśmy jako pierwsi w sobotę. Dziś w sprawie znaleziska zebrała się specjalna komisja, która otworzyła 18-kilogramową kamienną urnę z jasnego piaskowca, a w niej była metalowa kapsuła. W oficjalnym komunikacie komisji przeczytać możemy, że: "W oparciu o wcześniejsze informacje znajdujące się w opisach historycznych m.in. w Historii Szczecina Martina Wehrmanna z 1911 r. oraz tekst tablicy kamiennej umieszczony na filarze szczecińskiej katedry, możemy przypuszczać, że wewnątrz kapsuły znajduje się serce Carla Loewego".

Urna jest zabezpieczona, a jej zawartość czeka teraz na dalsze badania. - By je przeprowadzić, musi być zgoda rodziny kompozytora - mówi ks. Andrzej Krzystek, przewodniczący Komisji. - Powinniśmy skontaktować się z rodziną. Jeżeli oni się zgodzą, byśmy prowadzili dalsze badania, to będziemy je prowadzili. To nie o to chodzi, żebyśmy zaspokoili naszą ciekawość. W tej chwili jesteśmy przekonani, że tam się znajduje serce Carla Loewego, ale takie badania doprowadziłyby nas do stuprocentowej pewności.

Urnę, w której najprawdopodobniej jest serce kompozytora, odnaleziono 27 lutego podczas prac renowacyjnych. Znajdowała się w części południowego filaru, obok barokowych organów, na których grał Loewe. Zostało tam umieszczone pod koniec XIX wieku, kiedy szczecinianie sprowadzili je do kościoła św. Jakuba z Kilonii, gdzie zmarł artysta.

Powojenne poszukiwania prowadzone między innymi przez biografa muzyka, Mikołaja Szczęsnego nie dały rezultatów, bowiem nikt nie przypuszczał, iż komora z sercem znajdować może się tak wysoko. Nisze odkryto niemal tuż pod sklepieniem katedry.

Carl Loewe - niemiecki kompozytor, dyrygent, śpiewak i organista - do Szczecina przybył w 1820 roku. Pracował jako organista w kościele św. Jakuba i był dyrektorem założonej przez siebie w 1824 r. szkoły muzycznej.

Umieszczenie tej urny ponownie w katedrze będzie miało bardzo uroczystą oprawę. Nabożeństwu będzie przewodniczył abp Andrzej Dzięga. Ma to mieć wymiar ekumeniczny i jak uważa ks. Krzystek, będzie to połączone z koncertem. Termin tej uroczystości na razie nie jest znany.

W skład komisji badającej zawartość urny weszli: Diecezjalny Konserwator Zabytków z Kurii Metropolitarnej Szczecińsko-Kamieńskiej, ks. Marek Cześnin, Małgorzata Gwiazdowska - Miejski Konserwator Zabytków, przewodniczący Komisji ks. kanonik Andrzej Krzystek, proboszcz Bazyliki Archikatedralnej - ks. Jan Kazieczko, ks. Sławomir Zyga - p.o. Kanclerza Kurii oraz patomorfolog - Andrzej Ossowski z Zakładu Patomorfologii i Medycyny Sądowej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.
Komunikat Komisji powołanej w celu określenia zawartości i wartości historycznej urny kamiennej odczytał p.o. Kanclerza Kurii Metropolitalnej w Szczecinie ks. Sławomir Zyga.
Urna zabezpieczona czeka teraz na dalsze badania. - By je przeprowadzić, musi być zgoda rodziny kompozytora - mówi ks. Andrzej Krzystek, przewodniczący Komisji.
Urna zabezpieczona czeka teraz na dalsze badania.
Realizacja: Piotr Sawiński [PR Szczecin]

Zobacz także

2011-05-08, godz. 17:56 Kilkanaście tysięcy ludzi w obronie życia przeszło ulicami Szczecina [WIDEO] Blisko 15 tysięcy osób wzięło udział w IX szczecińskim Marszu Dla Życia. Ulicami miasta przeszły całe rodziny, pielgrzymi z całej Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej, a także z innych regionów Polski. » więcej 2011-05-08, godz. 09:52 Marsz w obronie nienarodzonych przejdzie dziś ulicami Szczecina O godz. 15 sprzed pomnika Jana Pawła II na Jasnych Błoniach wyruszy dziewiąty szczeciński Marsz Dla Życia. Jego inicjatorem jest Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana w Szczecinie. » więcej 2011-05-06, godz. 10:34 Biskup Kruszyłowicz zostanie dłużej? Biskup pomocniczy Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej Marian Błażej Kruszyłowicz będzie prawdopodobnie przez kolejne dwa lata pełnił swoją funkcję - dowiedziało się nieoficjalnie Polskie Radio Szczecin. » więcej 2011-05-03, godz. 08:54 Modlitwa przy relikwiach JP II Dziś od 7.00 rano ponownie można wchodzić do bazyliki świętego Piotra, by pomodlić się do błogosławionego Jana Pawła II, którego relikwie złożono wczoraj w Kaplicy Świętego Sebastiana. » więcej 2011-05-02, godz. 23:10 Watykan - nowy grób Trumna ze szczątkami Jana Pawła II umieszczona została dziś wieczorem w kaplicy św. Sebastiana bazyliki watykańskiej. » więcej 2011-05-01, godz. 13:22 Szczecinianie z radością powitali błogosławionego Blisko 2 tysiące osób uczestniczyło w mszy św. beatyfikacyjnej, którą transmitowano z Watykanu na telebimach rozstawionych na Jasnych Błoniach. » więcej 2011-05-01, godz. 10:43 Jan Paweł II już błogosławiony Jan Paweł II jest już błogosławionym. Podczas mszy na placu świętego Piotra w Watykanie papież Benedykt XVI dokonał beatyfikacji swojego bezpośredniego poprzednika. » więcej 2011-05-01, godz. 10:16 Rozpoczęła się msza beatyfikacyjna Na placu świętego Piotra w Rzymie rozpoczęła się uroczysta msza beatyfikacyjna. W jej trakcie papież Benedykt XVI wyniesie na ołtarze Jana Pawła II. W uroczystościach bierze udział ponad milion ludzi. » więcej 2011-05-01, godz. 06:50 Okolicznościowe kartki na beatyfikację Z okazji beatyfikacji Jana Pawła II regionalny oddział Poczty Polskiej w Szczecinie przygotował na dziś specjalny datownik z wizerunkiem Ojca Świętego. » więcej 2011-05-01, godz. 06:09 Błogosławiony kiedyś był w Szczecinie Jan Paweł II, blisko 24 lata temu, podczas swojej trzeciej pielgrzymki do Polski odwiedził Szczecin. 11 czerwca 1987 roku odprawił m.in. mszę świętą na Jasnych Błoniach, na których dziś szczecinianie świętują dzień Jego beat… » więcej
226227228229230231232