Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Jest duże prawdopodobieństwo, że to właśnie serce Carla Loewego znaleziono w szczecińskiej katedrze podczas prac renowacyjnych. Fot. Łukasz Szełemej [PR Szczecin]
Jest duże prawdopodobieństwo, że to właśnie serce Carla Loewego znaleziono w szczecińskiej katedrze podczas prac renowacyjnych. Fot. Łukasz Szełemej [PR Szczecin]
Jest duże prawdopodobieństwo, że to właśnie serce Carla Loewego znaleziono w szczecińskiej katedrze podczas prac renowacyjnych.
O wyjątkowym odkryciu informowaliśmy jako pierwsi w sobotę. Dziś w sprawie znaleziska zebrała się specjalna komisja, która otworzyła 18-kilogramową kamienną urnę z jasnego piaskowca, a w niej była metalowa kapsuła. W oficjalnym komunikacie komisji przeczytać możemy, że: "W oparciu o wcześniejsze informacje znajdujące się w opisach historycznych m.in. w Historii Szczecina Martina Wehrmanna z 1911 r. oraz tekst tablicy kamiennej umieszczony na filarze szczecińskiej katedry, możemy przypuszczać, że wewnątrz kapsuły znajduje się serce Carla Loewego".

Urna jest zabezpieczona, a jej zawartość czeka teraz na dalsze badania. - By je przeprowadzić, musi być zgoda rodziny kompozytora - mówi ks. Andrzej Krzystek, przewodniczący Komisji. - Powinniśmy skontaktować się z rodziną. Jeżeli oni się zgodzą, byśmy prowadzili dalsze badania, to będziemy je prowadzili. To nie o to chodzi, żebyśmy zaspokoili naszą ciekawość. W tej chwili jesteśmy przekonani, że tam się znajduje serce Carla Loewego, ale takie badania doprowadziłyby nas do stuprocentowej pewności.

Urnę, w której najprawdopodobniej jest serce kompozytora, odnaleziono 27 lutego podczas prac renowacyjnych. Znajdowała się w części południowego filaru, obok barokowych organów, na których grał Loewe. Zostało tam umieszczone pod koniec XIX wieku, kiedy szczecinianie sprowadzili je do kościoła św. Jakuba z Kilonii, gdzie zmarł artysta.

Powojenne poszukiwania prowadzone między innymi przez biografa muzyka, Mikołaja Szczęsnego nie dały rezultatów, bowiem nikt nie przypuszczał, iż komora z sercem znajdować może się tak wysoko. Nisze odkryto niemal tuż pod sklepieniem katedry.

Carl Loewe - niemiecki kompozytor, dyrygent, śpiewak i organista - do Szczecina przybył w 1820 roku. Pracował jako organista w kościele św. Jakuba i był dyrektorem założonej przez siebie w 1824 r. szkoły muzycznej.

Umieszczenie tej urny ponownie w katedrze będzie miało bardzo uroczystą oprawę. Nabożeństwu będzie przewodniczył abp Andrzej Dzięga. Ma to mieć wymiar ekumeniczny i jak uważa ks. Krzystek, będzie to połączone z koncertem. Termin tej uroczystości na razie nie jest znany.

W skład komisji badającej zawartość urny weszli: Diecezjalny Konserwator Zabytków z Kurii Metropolitarnej Szczecińsko-Kamieńskiej, ks. Marek Cześnin, Małgorzata Gwiazdowska - Miejski Konserwator Zabytków, przewodniczący Komisji ks. kanonik Andrzej Krzystek, proboszcz Bazyliki Archikatedralnej - ks. Jan Kazieczko, ks. Sławomir Zyga - p.o. Kanclerza Kurii oraz patomorfolog - Andrzej Ossowski z Zakładu Patomorfologii i Medycyny Sądowej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.
Komunikat Komisji powołanej w celu określenia zawartości i wartości historycznej urny kamiennej odczytał p.o. Kanclerza Kurii Metropolitalnej w Szczecinie ks. Sławomir Zyga.
Urna zabezpieczona czeka teraz na dalsze badania. - By je przeprowadzić, musi być zgoda rodziny kompozytora - mówi ks. Andrzej Krzystek, przewodniczący Komisji.
Urna zabezpieczona czeka teraz na dalsze badania.
Realizacja: Piotr Sawiński [PR Szczecin]

Zobacz także

2020-03-15, godz. 13:57 Wielki Tydzień w Watykanie bez wiernych Uroczystości Wielkiego Tygodnia w Watykanie w tym roku będą się odbywać bez udziału wiernych. » więcej 2020-03-15, godz. 12:38 Proboszcz do ukraińskojęzycznych wiernych: Що ти повинен знати про новий коронавірус? Коронавірус SARS-Cov-2 викликає хворобу, яка називається COVID-19. Хвороба найчастіше проявляється підвищеною температурою, кашлем, утрудненим… » więcej 2020-03-15, godz. 12:17 Kościół prosi o pomoc dla seniorów Kościół apeluje o pomoc dla osób starszych, które zostają w domu, bo są przede wszystkim narażone na zakażenie koronawirusem. » więcej 2020-03-15, godz. 10:26 Maksymalnie 50 osób na mszy świętej w kościele Maksymalnie 50 osób może uczestniczyć w mszy świętej w każdym kościele w niedzielę. To zalecenia władz sanitarnych, do których musi zastosować się polski Kościół w związku z zagrożeniem epidemią koronawirusa. » więcej 2020-03-15, godz. 09:09 Niedzielne msze w telewizji i internecie Księża zachęcają do uczestniczenia we mszy świętej przed telewizorem albo w transmisji internetowej, m.in. przez stronę szczecińskiej katedry. » więcej 2020-03-14, godz. 14:20 Kustosz sanktuarium Serca Jezusowego: Skorzystajmy z dyspensy [ZDJĘCIA] Proszę o korzystanie z radiowych i telewizyjnych mszy świętych - mówi ks. Jarosław Staszewski, proboszcz Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie. » więcej 2020-03-12, godz. 21:41 Rzym zamyka wszystkie kościoły i miejsca kultu W związku z pandemią koronawirusa, do 3 kwietnia zamknięte zostaną wszystkie kościoły i miejsca kultu na terenie diecezji rzymskiej. Poinformował o tym papieski wikariusz kardynał Angelo De Donatis. » więcej 2020-03-12, godz. 19:09 Episkopat rekomenduje dyspensę od uczestnictwa we mszy Rada Stała Episkopatu w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa rekomenduje biskupom diecezjalnym udzielenie części wiernym dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy Świętej. » więcej 2020-03-10, godz. 17:26 Plac Świętego Piotra zamknięty W związku z epidemią koronawirusa władze Watykanu postanowiły zamknąć Plac Świętego Piotra i ograniczyć dostęp do bazyliki. Poinformowało o tym watykańskie Biuro Prasowe. » więcej 2020-03-09, godz. 16:01 Modlitwy za chorych na koronawirusa i ich opiekunów Od poniedziałku w dwóch kościołach w Szczecinie rozpoczęły się modlitwy za chorych na koronawirusa. Decyzja metropolity szczecińsko-kamieńskiego abp. Andrzeja Dzięgi zapadła po informacji o pogorszeniu się stanu zdrowia jednej… » więcej
89909192939495