Wierni kościoła greckokatolickiego w Szczecinie spotkali się w cerkwi przy ulicy Wawrzyniaka.
Jak podkreśla proboszcz parafii ksiądz Robert Rosa, Święta Wielkiej Nocy to najważniejsze święta w kalendarzu liturgicznym kościoła.
- W Wielki Piątek w naszych cerkwiach są odprawiane nabożeństwa z wystawieniem płaszczenicy. To symboliczny grób Chrystusa ustawiany na środku cerkwi. Wierni adorują wtedy płaszczenicę, podchodzą na kolanach, całują symboliczny całun, miejsca, w które Chrystus był ugodzony i skaleczony. Poddają się też wielogodzinnej modlitwie - tłumaczy ks. Rosa.
W Wielką Sobotę wierni kościołów grecko - katolickiego i prawosławnego przybędą do cerkwi, by poświęcić pokarmy i uczestniczyć w wieczornych nabożeństwach i całonocnym czuwaniu. Tego dnia do Polski przybywa również ogień z Ziemi Świętej. Ksiądz Paweł Stefanowski, proboszcz parafii prawosławnej w Szczecinie podkreśla jego niezwykłe znaczenie dla wiernych.
- To jest element cudu, który ma miejsce w Jerozolimie, w Bazylice Grobu Pańskiego. Zawsze w Wielką Sobotę schodzi ogień, który przez pierwszych parę chwil nie parzy. Ludzie obmywają się tym ogniem i jest dla nich symbolem, że Bóg jest z nami. Jeśli w Wielką Sobotę przed Paschą schodzi ogień, to znaczy, że Bóg daje nam jeszcze co najmniej rok życia - wyjaśnia ks. Stefanowski.
Nabożeństwo wieczorne w kościele prawosławnym rozpoczyna się w sobotę o 20 i kończy nad ranem, wierni kościoła greckokatolickiego spotykają się w niedzielę o 7.30 by wspólnie czcić Zmartwychwstanie Pańskie.
Zobacz zdjęcia.
Zobacz także
2014-07-27, godz. 15:38
Pokazali radosny Kościół w Szczecinie. Papiescy stypendyści kończą obóz letni
Ponad 1200 stypendystów papieskiej Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia kończy letni obóz integracyjny w Szczecinie.
» więcej
2014-07-27, godz. 12:47
Biskupi i księża kapituły katedralnej popierają profesora Chazana
Czy normy prawa państwowego stanowione w sposób samowolny, niezgodny z Bożą prawdą, chociaż wydawałyby się sprawiedliwe i przegłosowane większością parlamentarną, są do zachowania? - pytał metropolita szczecińsko-kamieńsk…
» więcej
2014-07-27, godz. 10:17
Ostatni dzień jarmarkowych atrakcji
Jeszcze tylko w niedzielę można odwiedzać Jarmark Jakubowy przed szczecińską katedrą.
» więcej
2014-07-26, godz. 08:15
Jarmark Jakubowy przy szczecińskiej katedrze trwa w najlepsze [WIDEO]
Występ zespołu Poparzeni Kawą Trzy to jeden z głównych punktów soboty na Jarmarku Jakubowym w Szczecinie. Na plac przed katedrą przyciągają jednak przede wszystkim zapachy regionalnych potraw.
» więcej
2014-07-25, godz. 17:53
Na rowerach szlakiem św. Jakuba
Przejechali na rowerach prawie 1400 kilometrów. Dziewięcioro cyklistów zakończyło w piątek rowerową pielgrzymkę śladem świętego Jakuba, którą rozpoczęli w litewskiej Kretyndze.
» więcej
2014-07-25, godz. 14:30
Jarmark Jakubowy dla ciała i dla ducha
W piątek przed szczecińską katedrą zaczyna się na dobre Jarmark Jakubowy. Dla mieszkańców Szczecina to znak, że w jednym miejscu przygotowano dla nich mnóstwo atrakcji kulinarnych i artystycznych.
» więcej
2014-07-25, godz. 12:53
Pielgrzymi ruszają na Jasną Górę
Pierwsi pielgrzymi wyszli w trasę już dziś. Jubileuszowa 30. Szczecińska Pielgrzymka na Jasną Górę wyruszyła z Łukęcina. Pątnicy mają do pokonania ponad 620 kilometrów.
» więcej
2014-07-21, godz. 00:00
"To jest właśnie radosny Kościół". Energetyczny koncert w amfiteatrze [ZDJĘCIA]
Stypendyści Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia wystąpili wspólnie z chrześcijańskim zespołem Deus Meus w szczecińskim amfiteatrze.
» więcej
2014-07-20, godz. 21:56
Stypendyści papiescy zatańczyli na Jasnych Błoniach [WIDEO, ZDJĘCIA]
Były podskoki i wirujące obroty. Blisko tysiąc młodych osób zatańczyło na Jasnych Błoniach belgijkę w rytm specjalnie napisanej piosenki.
» więcej
2014-07-20, godz. 14:26
Deus Meus i papiescy stypendyści zaśpiewają dla szczecinian
Stypendyści Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia i chrześcijański zespół Deus Meus wystąpią w niedzielę o 20 w koncercie ewangelizacyjnym w szczecińskim amfiteatrze.
» więcej