Wierni kościoła greckokatolickiego w Szczecinie spotkali się w cerkwi przy ulicy Wawrzyniaka.
Jak podkreśla proboszcz parafii ksiądz Robert Rosa, Święta Wielkiej Nocy to najważniejsze święta w kalendarzu liturgicznym kościoła.
- W Wielki Piątek w naszych cerkwiach są odprawiane nabożeństwa z wystawieniem płaszczenicy. To symboliczny grób Chrystusa ustawiany na środku cerkwi. Wierni adorują wtedy płaszczenicę, podchodzą na kolanach, całują symboliczny całun, miejsca, w które Chrystus był ugodzony i skaleczony. Poddają się też wielogodzinnej modlitwie - tłumaczy ks. Rosa.
W Wielką Sobotę wierni kościołów grecko - katolickiego i prawosławnego przybędą do cerkwi, by poświęcić pokarmy i uczestniczyć w wieczornych nabożeństwach i całonocnym czuwaniu. Tego dnia do Polski przybywa również ogień z Ziemi Świętej. Ksiądz Paweł Stefanowski, proboszcz parafii prawosławnej w Szczecinie podkreśla jego niezwykłe znaczenie dla wiernych.
- To jest element cudu, który ma miejsce w Jerozolimie, w Bazylice Grobu Pańskiego. Zawsze w Wielką Sobotę schodzi ogień, który przez pierwszych parę chwil nie parzy. Ludzie obmywają się tym ogniem i jest dla nich symbolem, że Bóg jest z nami. Jeśli w Wielką Sobotę przed Paschą schodzi ogień, to znaczy, że Bóg daje nam jeszcze co najmniej rok życia - wyjaśnia ks. Stefanowski.
Nabożeństwo wieczorne w kościele prawosławnym rozpoczyna się w sobotę o 20 i kończy nad ranem, wierni kościoła greckokatolickiego spotykają się w niedzielę o 7.30 by wspólnie czcić Zmartwychwstanie Pańskie.
Zobacz zdjęcia.
Zobacz także
2012-01-13, godz. 08:37
Ekumeniczne spotkanie w Trzebiatowie
Chrześcijanie różnych wyznań przyjechali do Trzebiatowa na "Spotkanie czterech świec".
» więcej
2012-01-08, godz. 00:58
Abp Dzięga: Wspólnota Kościoła nie jest zamkniętą wyspą i ma prawo do debaty publicznej
Kościół nie wskazuje partii, ale wielokrotnie wskazywał i będzie wskazywał kryteria rozróżnienia dobra i braku dobra, albo wręcz zła. Nie jest to poparcie dla partii - powiedział metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga…
» więcej
2012-01-07, godz. 02:06
Boże Narodzenie w obrządku wschodnim
Dziś chrześcijanie obrządku wschodniego świętują Boże Narodzenie. W Szczecinie to blisko 150 rodzin cerkwi greckokatolickiej i około 500 praktykujących osób wyznania prawosławnego.
» więcej
2012-01-06, godz. 14:30
Obcokrajowcy modlili się w katedrze. W swoich ojczystych językach [ZDJĘCIA]
Był to jeden z punktów obchodów święta Trzech Króli.
» więcej
2012-01-06, godz. 13:24
Tłumy szczecinian towarzyszyły Trzem Królom [ZDJĘCIA]
Fatalna pogoda nie odstraszyła mędrców ze wschodu, diabłów, aniołów ani mieszkańców Szczecina we wzięciu udziału w orszaku Trzech Króli.
» więcej
2012-01-06, godz. 00:05
Modlitwa w różnych językach w katedrze
Msza Święta dla obcokrajowców to jeden z punktów Święta Trzech Króli, które dziś obchodzą chrześcijanie zachodni, w tym rzymscy katolicy. To druga taka liturgia w Szczecinie.
» więcej
2012-01-06, godz. 00:05
Królewski orszak przejdzie centrum Szczecina
Diabeł, anioł, Herod, a na końcu spotkanie z Jezusem i Maryją - to postacie, które będzie można zobaczyć w drugim szczecińskim Orszaku Trzech Króli.
» więcej
2011-12-27, godz. 07:37
Jadą do Budapesztu na "Marsz dla Życia"
Młodzież z Polski, również ze Szczecina weźmie udział w "Marszu dla Życia" organizowanym 28 grudnia w Budapeszcie.
» więcej
2011-12-26, godz. 16:47
Bożonarodzeniowy obiad dla potrzebujących
Prawie dwieście osób wzięło udział w świątecznym obiedzie dla najuboższych w seminarium duchownym w Szczecinie.
» więcej
2011-12-25, godz. 16:19
Szczecinianie kolędują przy żywej szopce [WIDEO]
Wzajemnej życzliwości i umiejętności przebaczania życzył szczecinianom prezydent Piotr Krzystek podczas wspólnego kolędowania przy Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa.
» więcej