Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Jedną z decyzji było powołanie do istnienia diecezji szczecińsko-kamieńskiej. Fot. Łukasz Szełemej [PR Szczecin/Archiwum]
Jedną z decyzji było powołanie do istnienia diecezji szczecińsko-kamieńskiej. Fot. Łukasz Szełemej [PR Szczecin/Archiwum]
Dokładnie 40 lat temu papież Paweł VI wydał specjalną bullę, którą zmieniał organizację Kościoła katolickiego w Polsce, zwłaszcza organizację dotyczącą tzw. Ziem Odzyskanych. Jedną z decyzji było powołanie do istnienia diecezji szczecińsko-kamieńskiej.
Dziś o 18 pod przewodnictwem metropolity abp. Andrzeja Dzięgi odbędzie się w katedrze msza św. dziękczynna.

Po wojnie Szczecin i Pomorze Zachodnie znalazły się w granicach gorzowskiej administracji apostolskiej, a w 1972 roku papież powołał m.in. diecezję szczecińsko-kamieńską, gorzowską oraz koszalińsko-kołobrzeską - mówi ks. Sławomir Zyga, kanclerz Kurii Metropolitalnej w Szczecinie. - To jest też związane z wcześniej zawartym traktatem pokojowym między PRL a RFN i normalizacją sytuacji granicznej na Odrze i Nysie Łużyckiej. To pozwoliło Ojcu Świętemu unormować również sytuację administracyjną Kościoła w Polsce i utworzyć nowe diecezje.

Pierwszym ordynariuszem diecezji szczecińsko-kamieńskiej został bp Jerzy Stroba.
Po wojnie Szczecin i Pomorze Zachodnie znalazły się w granicach gorzowskiej administracji apostolskiej, a w 1972 roku papież powołał m.in. diecezję szczecińsko-kamieńską - mówi ks. Sławomir Zyga, kanclerz Kurii Metropolitalnej w Szczecinie.

Zobacz także

237238239240241242243