Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Przeciwwagą dla Halloween są natomiast Bale Wszystkich Świętych organizowane przez niektóre szczecińskie szkoły. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Przeciwwagą dla Halloween są natomiast Bale Wszystkich Świętych organizowane przez niektóre szczecińskie szkoły. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Jedni kompletują przebranie wampira na halloweenową imprezę, dzieci zaś zacierają ręce na dzień bezkarnych psikusów, a innym obchody te są obojętne. Przeciwwagą dla Halloween są natomiast Bale Wszystkich Świętych organizowane przez niektóre szczecińskie szkoły oraz Noce Świętych w duszpasterstwach akademickich.
Noc przed Wszystkimi Świętymi szczecinianie spędzą głównie na dyskotekach czy w pubach. Oczywiście przebrani. Dzieci zaś będą pukać do drzwi, wołając "cukierek albo psikus". Grożą, żeby lepiej poczęstować je słodyczami. Jeśli nie dostaną cukierków, potrafią nieźle narozrabiać.

- Mój kolega wysypał komuś mąkę na klamkę, a inny posmarował drzwi pastą do zębów - opowiadają najmłodsi szczecinianie. - Inni też rzucają w drzwi balonami z wodą.

Kościół potępia obchody Halloween i w zamian proponuje Bale Wszystkich Świętych, na których odbywają się tańce oraz konkursy wiedzy o żywotach świętych i błogosławionych. Taką imprezę zorganizowało już we wtorek Gimnazjum nr 2 w Szczecinie.

Natomiast duszpasterstwa akademickie przygotowały na środę wieczór Noce Świętych. Będą m.in. prezentacje żywotów świętych i błogosławionych, adoracja relikwii, czuwanie młodzieży i studentów oraz litania do Wszystkich Świętych. Wieczorne spotkania modlitewne organizują chrystusowcy, jezuici i parafia przy ul. Broniewskiego.

- Chcemy dobrze przygotować się do uroczystości Wszystkich Świętych, a jednocześnie to alternatywa dla przeżywania tej nocy w upiorny sposób - mówi ks. Zbigniew Regucki, duszpasterz akademicki „W Sercu”. - Jeśli patrzymy na nasze przeżywanie Wszystkich Świętych i Święta Zmarłych to zupełnie inny klimat i inna tradycja i bardzo szkoda, że próbujemy to tak łatwo zarzucić.

- Chcemy więc jako chrześcijanie i katolicy pokazać jeszcze jeden aspekt Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego, czyli aspekt świętości - dodaje chrystusowiec. - Będą m.in. modlitwy przy relikwiach, a kult relikwii jest na nowo coraz bardziej popularny w wielu parafiach. Dobrze, że tak się dzieje, bo to żywe znaki obecności świętych pośród nas, którzy są już przed Bogiem, a tu są jeszcze ich doczesne szczątki.

W niedzielę abp Andrzej Dzięga w liście do wiernych zaapelował, by nie organizować „niby zabaw”, Tak hierarcha nazwał obchody Halloween.

Zobacz gdzie odbędą się Noce Świętych.

Zobacz pełną treść listu abp. Andrzeja Dzięgi.

Noc przed Wszystkimi Świętymi szczecinianie spędzą głownie na dyskotekach czy w pubach. Oczywiście przebrani.
Dzieci zaś będą pukać do drzwi, wołając "cukierek albo psikus". Grożą, żeby lepiej poczęstować je słodyczami. Jeśli nie dostaną cukierków, potrafią nieźle narozrabiać. - Mój kolega wysypał komuś mąkę na klamkę, a inny posmarował drzwi pastą do zębów - o
Bal Wszystkich Świętych w Gimnazjum nr 2 w Szczecinie.
Relacja Piotra Kołodziejskiego.

Zobacz także

2010-08-11, godz. 00:01 Abp Dzięga: Ten krzyż ma prawo tam stać (WIDEO) Jeżeli krzyż stanął spontanicznie w czasie modlitwy, został otoczony modlitwą, ku modlitwie gromadzi to ten krzyż staje się święty - powiedział metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga w homilii podczas mszy św… » więcej 2010-08-10, godz. 12:27 Metropolita modli się za ofiary katastrofy i w intencji ochrony krzyża Metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga odprawi dziś w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na osiedlu Słonecznym o godz. 20 mszę św. w intencji Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i wszystkich ofiar katastrofy pod Smoleńskiem… » więcej 2010-08-08, godz. 07:05 Nowy zabytek sakralny w Szczecinie Od lipca tego roku kościół pw. św. Józefa w Szczecinie został wpisany do rejestru zabytków. W tej pochodzącej z lat 20-tych XX wieku świątyni wybudowanej w stylu neogotyckim trwają teraz prace remontowe. » więcej 2010-07-29, godz. 09:44 Szczecińska zmienia i się zmienia (WIDEO) Blisko 300 osób wyszło dziś w Szczecińskiej Pieszej Pielgrzymce na Jasną Górę. Przez 2 tygodnie przejdą ponad 500 kilometrów. W tym roku grupy pielgrzymów powstają w internecie na portalach społecznościowych, a wideorelacje z… » więcej 2010-07-29, godz. 05:37 Pielgrzymi wyruszą ze Szczecina na Jasną Górę 26. Szczecińska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę wyjdzie dziś z Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej na os. Słonecznym, po mszy świętej która rozpocznie się o 7 rano. Uczestnicy będą mogli na trasie zaopatrzyć się w pierwszy… » więcej 2010-07-25, godz. 19:40 Tysiące osób odwiedziło Jarmark Jakubowy Tysiące szczecinian i turystów odwiedziło dziś Jarmark Jakubowy. » więcej 2010-07-25, godz. 07:55 Pielgrzymi przejdą ponad 620 km Pierwsza grupa pielgrzymów wyjdzie dziś z Łukęcina w 26. Szczecińskiej Pieszej Pielgrzymce na Jasną Górę. » więcej 2010-07-25, godz. 07:52 Szczecin: Odpust w katedrze zakończy II Jarmark Jakubowy Korowód jakubowy ulicami Szczecina i kulminacja 4-dniowego świętowania, czyli odpust w katedrze to główne punkty kończącego się dziś Jarmarku Jakubowego. » więcej 2010-07-24, godz. 16:37 Muszla Jakubowa produktem Jarmarku Muszla św. Jakuba została wybrana regionalnym produktem Jarmarku Jakubowego w Szczecinie. Pomimo deszczu szczecinianie, ale i turyści postanowili uczestniczyć w jarmarku, który promuje produkty ze Szczecina i całej Polski, zarówno rękodzielnictwo… » więcej 2010-07-22, godz. 16:11 Szczecin: II Jarmark Jakubowy już otwarty (WIDEO) Hejnał z wieży katedralnej rozpoczął II Jarmark Jakubowy w Szczecinie. Wystawcy z całej Polski i z zagranicy prezentują wyroby regionalne na placu wokół katedry, a także na przyległych ulicach. » więcej
234235236237238239240