Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Dziś Wielka Sobota w kościołach chrześcijańskich obrządku wschodniego. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Dziś Wielka Sobota w kościołach chrześcijańskich obrządku wschodniego. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Dziś Wielka Sobota w kościołach chrześcijańskich obrządku wschodniego. To jednocześnie zakończenie 47-dniowego postu i czasu oczekiwania na Święta Wielkanocne.
Podobnie jak u katolików, także w Kościele wschodnim w Wielką Sobotę święcone są pokarmy, spożywane podczas śniadania wielkanocnego.

- Zawartość święconki jest tradycyjna - mówi proboszcz parafii greckokatolickiej ks. Robert Rosa. - Najważniejszym wśród pokarmów jest Pascha, czyli chleb pieczony specjalnie na święto Zmartwychwstania. Są też m.in. jajka.

- Jednym z najważniejszych elementów Wielkiej Soboty jest tzw. Cud Świętego Ognia, który ma miejsce co roku w Grobie Jezusa w Jerozolimie - mówi proboszcz parafii prawosławnej w Szczecinie ks. Paweł Stefanowski. - Po liturgii Wielkiej Soboty na Grobie Pańskim pojawia się Święty Ogień, który zstępuje i zapala świece. On daje światło. Ogień przychodzi w cudowny sposób, nie jest zapalany ręką ludzką. Przez kilka chwil po zstąpieniu nie parzy.

Główne nabożeństwo w cerkwi prawosławnej w Szczecinie w sobotę o północy.

Ceremonia “świętego ognia” jest uważana za największy cud prawosławia. Jak podkreśla Grzegorz Makal, dyrygent chóru w cerkwi prawosławnej w Szczecinie, "bazylika jest dokładnie przeszukiwana przez policję izraelską i turecką, które ustawiają podwójną straż wokół świątyni".

- Drzwi do kaplicy są zamykane i pieczętowane przez władze. Prawosławny patriarcha Jerozolimy, który wchodzi do Bazyliki, jest przeszukiwany przez policję. Za jego plecami cały czas stoi ormiański biskup, który śledzi każdy jego ruch. Święty Ogień schodzi co roku w inny sposób i zapala świece patriarchy, który wynosi i przekazuje ogień wiernym - tłumaczy Makal.

Liturgia „świętego ognia” była praktykowana także w Kościele katolickim. Papież Grzegorz IX w 1238 r., nie zaliczając jej do zjawisk cudownych, nakazał jej zniesienie.
Relacja Małgorzaty Frymus.

Zobacz także

2013-07-26, godz. 11:28 Dzieje się na Jarmarku. Atrakcje w dzień i w nocy [ZDJĘCIA] Warsztaty zdrowego żywienia, nocne zwiedzanie katedry z przewodnikiem, występ Zespołu Pieśni i Tańca Szczecinianie - to tylko niektóre atrakcje, które wypełnią drugi dzień Jarmarku Jakubowego w Szczecinie. » więcej 2013-07-25, godz. 17:49 Szczecin modli się za ofiary katastrofy pociągu Szczecinianie modlą się za ofiary katastrofy kolejowej w Hiszpanii. Mszy św. w Bazylice Archikatedralnej będzie przewodniczył metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga. » więcej 2013-07-25, godz. 17:46 Pierwsi pielgrzymi już w drodze Kilkudziesięciu pielgrzymów wyruszyło w czwartek z Łukęcina do Częstochowy. Mają do przejścia ponad 620 km. » więcej 2013-07-25, godz. 10:18 Rusza Jarmark Jakubowy, czyli coś dla ciała i ducha [ZDJĘCIA] Rękodzieło, pyszne wędliny, produkty regionalne i koncerty, ale także odpust w Bazylice Archikatedralnej - to tradycyjny program V Jarmarku Jakubowego, który rozpoczął się przy szczecińskiej katedrze św. Jakuba. » więcej 2013-07-23, godz. 18:22 Papież przyjedzie do Polski Papież Franciszek przyjedzie do Polski za 3 lata - to nieoficjalne informacje, które podaje Rzeczpospolita. Ojciec Święty ma je potwierdzić w niedzielę. » więcej 2013-07-14, godz. 13:00 Prezydent Litwy w Szczecinie i Pszczelniku. Oddała hołd bohaterom [DUŻO ZDJĘĆ] Prezydent Litwy Dalia Grybauskaitė oddała w szczecińskiej katedrze hołd litewskim pilotom, którzy 80 lat temu rozbili się w pobliżu Pszczelnika koło Myśliborza. W Bazylice Archikatedralnej jest tablica poświęcona ich pamięci. Potem… » więcej 2013-07-13, godz. 11:19 Jedyny taki basen do chrztu w Szczecinie [ZDJĘCIA] Jedyny w Szczecinie basen chrzcielny, czyli baptysterium pojawił się w kościele pod wezwaniem św. Jana Ewangelisty. To jeden z efektów remontu, jaki przeprowadzono w świątyni. » więcej 2013-07-12, godz. 21:27 Stargard: Modlitwa za sprawców wandalizmu Po zbezczeszczeniu cerkwi w Stargardzie Szczecińskim miasto obiecuje więcej patroli w okolicy, a wierni w piątek modlili się za sprawców dewastacji podczas parafialnego odpustu. » więcej 2013-07-12, godz. 16:38 Legenda punku na chrześcijańskim festiwalu Koncerty, konferencje, nabożeństwo uwielbienia wypełnią 3-dniowy Chrześcijański Festiwal Muzyczny „Słowo Lub Czyny”, który rozpoczyna się w piątek nad jeziorem Dąbie. » więcej 2013-07-09, godz. 16:33 Zabytkowy kościół otwarty dla zwiedzających Najstarszy kościół w Świnoujściu będzie można zwiedzać. Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny znajduje się na wyspie Karsibór, jego rodowód sięga XIV wieku. » więcej
185186187188189190191