Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

W marcu ubiegłego roku metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga otworzył proces. Komunikat podpisali o. Gabriel Bartoszewski i ks. Sławomir Zyga. Fot. ks. inf. Edmund Cybulski.
W marcu ubiegłego roku metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga otworzył proces. Komunikat podpisali o. Gabriel Bartoszewski i ks. Sławomir Zyga. Fot. ks. inf. Edmund Cybulski.
Beatyfikacja kardynała Stefana Wyszyńskiego coraz bliżej. We wtorek w Szczecinie zakończył się proces o domniemanym cudzie za przyczyną Sługi Bożego kardynała Stefana Wyszyńskiego, a to jeden z warunków niezbędnych do ogłoszenia Prymasa Tysiąclecia błogosławionym.
24 lata temu 19-letnia wówczas kobieta zachorowała na raka tarczycy, który dawał przerzuty. Dzięki modlitwie wielu osób, w tym sióstr zakonnych, za wstawiennictwem kard. Wyszyńskiego choroba cofnęła się.

Oficjalny komunikat w Bazylice św. Jana Chrzciciela w Szczecinie podpisali podczas ostatniej publicznej sesji procesu na etapie diecezjalnym kapucyn o. Gabriel Bartoszewski - wicepostulator w procesie beatyfikacyjnym kard. Stefana Wyszyńskiego i ks. Sławomir Zyga - rzecznik prasowy Kurii Metropolitalnej w Szczecinie.

Przez 14 miesięcy przesłuchano 11 świadków, przebadano jeszcze raz kobietę, której dane są objęte tajemnicą.

- Uzdrowiona osoba i wielu świadków mieszka na terenie Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej, chociaż sam cud miał miejsce w innej części Polski - tłumaczy ks. Zyga.

Akta procesu trafią teraz do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w Watykanie, która zbada dokumenty po ogłoszeniu Dekretu o heroiczności cnót. - Nie będzie trzeba czekać i „szukać” cudu, bo całe opracowanie będzie już gotowe tak, aby proces nie zatrzymał się w miejscu - wyjaśnia ks. Zyga.

Kardynał Stefan Wyszyński został Prymasem Polski w 1948 roku. Od 1953 roku był więziony przez władze PRL. Zmarł 28 maja 1981 w Warszawie. Został pochowany w warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela. Nazywany jest Prymasem Tysiąclecia.
Relacja Piotra Kołodziejskiego.

Zobacz także

2021-04-04, godz. 09:10 "Dzisiaj większość koszyków jest z marketów" Gotowe koszyczki wielkanocne to wynalazek ostatnich lat. Tradycyjna święconka składała się wyłącznie z domowych produktów, które często pochodziły z własnej kuchni bądź gospodarstwa. » więcej 2021-04-04, godz. 08:39 "Chcemy radować się tym, że jest coś więcej niż śmierć" [WIDEO, ZDJĘCIA] Msza św. rezurekcyjna zwiastująca Zmartwychwstanie Chrystusa to mocno zakorzeniona polska tradycja. Z samego rana towarzyszy jej procesja rezurekcyjna, która w tym roku z uwagi na epidemię, nie odbywa się w tradycyjnej formie. » więcej 2021-04-03, godz. 24:00 Jezus zmartwychwstał! [WIDEO, ZDJĘCIA] "Jezus zmartwychwstał" - to wiadomość jaką obwieściły w Szczecinie dzwony katedry. To właśnie w tej świątyni sprawowana była liturgia Wigilii Paschalnej. » więcej 2021-04-03, godz. 17:32 Chrzest dorosłych podczas liturgii Wigilii Paschalnej Siedmioro dorosłych przyjmie Chrzest, Bierzmowanie i pierwszy raz Komunię Świętą w Bazylice Archikatedralnej w Szczecinie, podczas liturgii Wigilii Paschalnej. » więcej 2021-04-03, godz. 11:24 Święconki Jakubowe trafiły do najbardziej potrzebujących Świąteczna pomoc Caritas dla najbardziej potrzebujących. W szczecińskiej katedrze bezdomni otrzymają Święconkę Jakubową. Początek o godzinie 10. » więcej 2021-04-03, godz. 10:11 Dzień oczekiwania na najwazniejsze święto chrzescijaństwa Wielka Sobota to trzeci dzień Triduum Paschalnego, czas ciszy i oczekiwania. Dzień, kiedy Jezus spoczywa w grobie, a wierni wyczekują na najważniejsze wydarzenie w dziejach chrześcijaństwa - Zmartwychwstanie. » więcej 2021-04-03, godz. 09:06 Święcenie pokarmów przed świętem Wielkiej Nocy Tradycją Wielkiej Soboty jest święcenie pokarmów. Początki tego obrzędu sięgają VIII wieku, a w Polsce czternastego stulecia. » więcej 2021-04-03, godz. 08:38 Jedenasta Noc Konfesjonałów w Szczecinie [ZDJĘCIA] Mimo pandemii, w tym roku odbyła się Noc Konfesjonałów. Cała minioną noc kapłani czekali na wiernych, między innymi w szczecińskiej katedrze. » więcej 2021-04-02, godz. 13:23 Symbolika Wielkiego Piątku W Wielki Piątek katolicy upamiętniają ukrzyżowanie Chrystusa na górze Kalwarii. To czas zadumy i refleksji nad męką i śmiercią Chrystusa. » więcej 2021-04-02, godz. 10:10 Jerozolima - procesja w pandemii Ulicami Starego Miasta w Jerozolimie przejdzie wielkopiątkowa Droga Krzyżowa. Uroczysta procesja będzie jednak inna niż co roku, głównie ze względu na pandemię. Nie wezmą w niej udział turyści z zagranicy, a jedynie miejscowi c… » więcej
62636465666768