27 kwietnia przyszłego roku Jan Paweł II zostanie ogłoszony świętym. Papież Franciszek podał datę podczas poniedziałkowego konsystorzu w Watykanie.
W konsystorzu wzięli udział m.in. kardynał Stanisław Dziwisz oraz dwaj polscy purpuraci pracujący w Watykanie - prefekt Kongregacji Wychowania Katolickiego kardynał Zenon Grocholewski i przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich - kardynał Stanisław Ryłko.
Głównym dowodem świętości papieża Polaka był przypadek Floribeth Mory Diaz. Kobieta cierpiąca na tętniaka mózgu wyzdrowiała, gdy oglądała transmisję z beatyfikacji Jana Pawła II w maju 2011 roku i zaczęła się do niego modlić. Lekarze potwierdzili fenomen. W opinii ekspertów, był to niewytłumaczalny naukowo przypadek uzdrowienia.
- To symboliczny dzień - komentuje ks. Józef Kloch, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski. - Jan Paweł II w to święto wyniósł na ołtarze św. Faustynę Kowalską, apostołkę Miłosierdzia.
Razem z polskim papieżem na ołtarze zostanie wyniesiony bł. Jan XXIII, który m.in. zwołał Sobór Watykański II. W przypadku tego papieża Franciszek wyjątkowo wyraził zgodę na kanonizację bez wymaganego cudu uzdrowienia za jego wstawiennictwem. Uznał cud wybrany do beatyfikacji w 2000 roku.
Jan Paweł II w swoim nauczaniu podejmował bardzo wiele aspektów i jest bardziej znany - podkreśla ks. dr Grzegorz Chojnacki, prodziekan Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego. - Pensum jego nauczania, pracy i podróży jest wielkie.
Ks. Grzegorz Chojnacki zaznacza, że jedna i druga osoba zasługuje na szczególne podkreślenie w historii Kościoła. - Trwa Rok Wiary ogłoszony z okazji 50-lecia Soboru Watykańskiego II, który przecież zwołał Jan XXIII - podkreśla ks. Chojnacki.
Różnica pomiędzy świętym, a błogosławionym polega na tym, że ten drugi jest czczony w kraju, z którego pochodzi, a święty w Kościele powszechnym.
Droga do świętości Jana Pawła II, zapoczątkowana półtora miesiąca po jego śmierci w 2005 roku, jest najkrótszą w nowożytnej historii Kościoła.
Materiał: CNN Newsource/x-news Materiał: TVN24/x-news
Zobacz także
2013-03-31, godz. 00:53
Ekumeniczne życzenia wielkanocne [WIDEO]
Dziś Wielkanoc świętują chrześcijanie zachodni, a więc katolicy rzymscy i protestanci.
» więcej
2013-03-30, godz. 20:40
Prymas składa życzenia wiernym
Jesteśmy powołani, aby w duchu wiary budować cywilizację miłości - powiedział prymas Polski abp Józef Kowalczyk, składając wiernym życzenia wielkanocne.
» więcej
2013-03-30, godz. 09:49
Wielka Sobota - cisza i oczekiwanie [ZDJĘCIA]
Dziś u chrześcijan zachodnich Wielka Sobota, która jest dniem ciszy i oczekiwania na Zmartwychwstanie.
» więcej
2013-03-30, godz. 09:48
Bezdomni dostali paczki i święconki
Blisko setka bezdomnych w szczecińskiej katedrze dostała w Wielką Sobotę koszyczki ze święconką, a także paczki żywnościowe od Caritas.
» więcej
2013-03-29, godz. 12:14
Efekt Franciszka w Watykanie
Wierni z całego świata przyjeżdżają do Watykanu, by zobaczyć nowego papieża.
» więcej
2013-03-29, godz. 07:10
Papież znów zaskoczył
Po raz pierwszy w historii Kościoła Katolickiego Franciszek umył nogi kobietom.
» więcej
2013-03-29, godz. 00:17
Grzechy wyznawane pod osłoną nocy
Najpierw rachunek sumienia w smartfonie, a potem już można przystąpić do spowiedzi świętej. W Szczecinie zakończyła się czwarta Noc Konfesjonałów.
» więcej
2013-03-29, godz. 00:10
Krzyż w centrum, czyli Wielki Piątek
Dziś Wielki Piątek, w którym chrześcijanie przeżywają Mękę i Śmierć Chrystusa. To jedyny dzień w roku, kiedy nie odprawia się mszy świętej.
» więcej
2013-03-28, godz. 07:51
Wielki Czwartek rozpoczyna Triduum Sacrum
Dziś chrześcijanie zachodni rozpoczynają Triduum Paschalne, czyli trzy święte dni, które są pamiątką Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa.
» więcej
2013-03-28, godz. 07:29
Noc konfesjonałów na dobry początek
Ponad 60 miast w Polsce, a także Chicago i Rzym, w sumie ponad 100 parafii włączyło się już w kolejną edycję Nocy Konfesjonałów. Akcję 4 lata temu zapoczątkowali księża w Szczecinie.
» więcej