27 kwietnia przyszłego roku Jan Paweł II zostanie ogłoszony świętym. Papież Franciszek podał datę podczas poniedziałkowego konsystorzu w Watykanie.
W konsystorzu wzięli udział m.in. kardynał Stanisław Dziwisz oraz dwaj polscy purpuraci pracujący w Watykanie - prefekt Kongregacji Wychowania Katolickiego kardynał Zenon Grocholewski i przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich - kardynał Stanisław Ryłko.
Głównym dowodem świętości papieża Polaka był przypadek Floribeth Mory Diaz. Kobieta cierpiąca na tętniaka mózgu wyzdrowiała, gdy oglądała transmisję z beatyfikacji Jana Pawła II w maju 2011 roku i zaczęła się do niego modlić. Lekarze potwierdzili fenomen. W opinii ekspertów, był to niewytłumaczalny naukowo przypadek uzdrowienia.
- To symboliczny dzień - komentuje ks. Józef Kloch, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski. - Jan Paweł II w to święto wyniósł na ołtarze św. Faustynę Kowalską, apostołkę Miłosierdzia.
Razem z polskim papieżem na ołtarze zostanie wyniesiony bł. Jan XXIII, który m.in. zwołał Sobór Watykański II. W przypadku tego papieża Franciszek wyjątkowo wyraził zgodę na kanonizację bez wymaganego cudu uzdrowienia za jego wstawiennictwem. Uznał cud wybrany do beatyfikacji w 2000 roku.
Jan Paweł II w swoim nauczaniu podejmował bardzo wiele aspektów i jest bardziej znany - podkreśla ks. dr Grzegorz Chojnacki, prodziekan Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego. - Pensum jego nauczania, pracy i podróży jest wielkie.
Ks. Grzegorz Chojnacki zaznacza, że jedna i druga osoba zasługuje na szczególne podkreślenie w historii Kościoła. - Trwa Rok Wiary ogłoszony z okazji 50-lecia Soboru Watykańskiego II, który przecież zwołał Jan XXIII - podkreśla ks. Chojnacki.
Różnica pomiędzy świętym, a błogosławionym polega na tym, że ten drugi jest czczony w kraju, z którego pochodzi, a święty w Kościele powszechnym.
Droga do świętości Jana Pawła II, zapoczątkowana półtora miesiąca po jego śmierci w 2005 roku, jest najkrótszą w nowożytnej historii Kościoła.
Materiał: CNN Newsource/x-news Materiał: TVN24/x-news
Zobacz także
2009-06-24, godz. 11:51
Arcybiskup zwołał konferencję prasową
Metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga spotka się dziś z dziennikarzami. To druga konferencja prasowa arcybiskupa po tym, jak w kwietniu stanął na czele Kościoła rzymskokatolickiego na Pomorzu Zachodnim.
» więcej
2009-04-04, godz. 15:18
Abp Dzięga nowym metropolitą szczecińsko-kamieńskim (WIDEO)
Ustępujący z funkcji metropolity abp Zygmunt Kamiński przekazał nuncjuszowi apostolskiemu pastorał, będący symbolem władzy biskupiej. Abp Józef Kowalczyk wręczył go nowemu metropolicie szczecińsko-kamieńskiemu abp Andrzejowi …
» więcej
2009-04-01, godz. 15:43
Nowy arcybiskup o lustracji, wizji Kościoła i Radiu Maryja (WIDEO)
Pytania o lustrację w Kościele, stosunek do Radia Maryja, ale także wizję duszpasterstwa w Kościele szczecińsko-kamieńskim zdominowały pierwszą konferencję nowego metropolity szczecińsko-kamieńskiego abpa Andrzeja Dzięgi.
» więcej
2009-02-15, godz. 17:03
Przełożony polskich lefebrystów w Szczecinie
Nam nie chodzi o kompromis, a o troskę o katolicką wiarę dwóch tysięcy lat - mówi ks. Karl Stehlin.
» więcej
2009-02-10, godz. 09:42
Kandydat na Prymasa poprowadzi Kościół na Pomorzu Zachodnim?
Biskup Andrzej Dzięga i bp Andrzej Dziuba są wymieniani wśród kandydatów do objęcia funkcji metropolity szczecińsko-kamieńskiego - dowiedziało się nieoficjalnie Radio Szczecin.
» więcej
2008-06-15, godz. 00:01
Widok z wieży bazyliki po horyzont (WIDEO)
Taras widokowy na wieży szczecińskiej katedry powinien być otwarty najpóźniej do końca sierpnia. Z punktu położonego 56 metrów nad ziemią będzie można zobaczyć panoramę miasta, a nawet obszar położony do 100 kilometrów od…
» więcej
2007-05-07, godz. 17:18
Łomianki: Wierni pożegnali abpa Majdańskiego
» więcej
2007-05-07, godz. 09:33
Dziś pogrzeb abpa Kazimierza Majdańskiego
» więcej