Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Fot. twitter.com/sdm
Fot. twitter.com/sdm
Wizyta w Auschwitz-Birkenau, odwiedziny chorych dzieci i Droga Krzyżowa na krakowskich Błoniach wypełniły trzeci dzień wizyty papieża Franciszka.
Rano papież odwiedził były niemiecki obóz zagłady Auschwitz-Birkenau. Spotkał się tam z jego byłymi więźniami. Modlił się także przy Ścianie Straceń i zapalił pod nią lampę. Później Franciszek udał się do celi Maksymiliana Kolbego w bloku 11. Modlił się w niej w ciszy. Ojciec Święty wpisał się też do księgi pamiątkowej. W języku hiszpańskim napisał w niej "Panie, miej litość nad Twoim ludem! Panie, przebacz tyle okrucieństwa”.

Po południu papież Franciszek odwiedził chore dzieci w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie-Prokocimiu. Ojciec Święty pobłogosławił młodych pacjentów.

W szpitalu papież mówił o tym, że chciałby abyśmy jako chrześcijanie byli zdolni do stawania u boku chorych tak, jak Jezus. Zdaniem Franciszka "nasze społeczeństwo jest niestety zanieczyszczone kulturą "odrzucenia". - Ofiarami kultury odrzucenia są właśnie osoby najsłabsze, najbardziej kruche, a to jest okrucieństwo. Miło widzieć, że w tym szpitalu najmniejsi i najbardziej potrzebujący są przyjmowani i otoczeni opieką. Dziękuję za ten znak miłości, jaki nam dajecie - powiedział Ojciec Święty.

Potem na krakowskich Błoniach uczestniczył z młodymi w Drodze Krzyżowej. "Obejmując drzewo krzyża, Jezus obejmuje nagość i głód, pragnienie i samotność, cierpienie i śmierć mężczyzn i kobiet wszystkich czasów" - mówił do zgromadzonych na krakowskich Błoniach papież Franciszek.

W Drodze Krzyżowej wzięło udział przynajmniej kilkaset tysięcy uczestników Światowych Dni Młodzieży. Ojciec Święty stwierdził, że "tego wieczoru Jezus i my wraz z nim obejmujemy szczególną miłością naszych syryjskich braci, którzy uciekli przed wojną". Jak mówił "jesteśmy powołani do tego, aby służyć Jezusowi ukrzyżowanemu w każdej osobie zepchniętej na margines".

- By dotknąć Jego błogosławionego ciała w człowieku wykluczonym, głodnym, spragnionym, nagim, uwięzionym, chorym, bezrobotnym, prześladowanym, uchodźcy, imigrancie. Tam znajdziemy naszego Boga - kontynuował Franciszek.

Na zakończenie dnia Ojciec Święty mówił do wiernych z Okna Papieskiego przy ul. Franciszkańskiej w Krakowie. - Okrucieństwo nie skończyło się w Auschwitz i Birkenau. Także dziś torturuje się ludzi - mówił papież Franciszek.

Jak mówił na zakończenie trzeciego dnia swojej wizyty w Polsce mimo upływu ponad 70 lat tortury wciąż są na porządku dziennym. - Wielu więźniów jest poddawanych torturom, od razu by zmusić ich do mówienia. To jest koszmarne. Módlmy się razem za wszystkich, którzy dzisiaj cierpią na świecie, doświadczają zła i trudności – apelował papież Franciszek.

Światowe Dni Młodzieży potrwają w Krakowie do niedzieli.
Relacja Wojciecha Zagaja.
Jak mówił papież Franciszek "jesteśmy powołani do tego, aby służyć Jezusowi ukrzyżowanemu w każdej osobie zepchniętej na margines".
Jak mówił na zakończenie trzeciego dnia swojej wizyty w Polsce mimo upływu ponad 70 lat tortury wciąż są na porządku dziennym.

Zobacz także

2017-03-24, godz. 11:51 Szczecin przejmuje pomysł papieża. Modlitwa przez 24 godziny 24 godziny modlitwy non stop w szczecińskiej katedrze. Od godziny 18 rozpoczyna się akcja "24 godziny dla Pana", którą zapoczątkował papież Franciszek. Jej celem jest zaproszenie do spowiedzi i okazja do uwielbienia Boga w modlitwie… » więcej 2017-03-24, godz. 07:27 Świąteczna zbiórka żywności dla potrzebujących W piątek i w sobotę m.in. w szczecińskich supermarketach można pomóc potrzebującym przed świętami. Wolontariusze z Parafialnych Zespołów Caritas będą zbierać żywność z długim okresem ważności. » więcej 2017-03-19, godz. 10:12 Miliony na pomoc uchodźcom od darczyńców Caritas Siedem tysięcy darczyńców z Polski przekazało w sumie około 10 mln zł dla rodzin syryjskich uchodźców w Aleppo i w Libanie. Pomoc Caritas w ramach programu "Rodzina Rodzinie" płynie też z naszego regionu. » więcej 2017-03-18, godz. 09:45 Pożegnają budowniczego kościoła "pod niebieskim dachem" Mieszkańcy Szczecina, a przede wszystkim parafianie, pożegnają ks. prałata Zdzisława Garbicza. Pogrzeb budowniczego kościoła "pod niebieskim dachem" odbędzie się w sobotę na Cmentarzu Centralnym. » więcej 2017-03-12, godz. 11:41 Jerzy Zelnik o swoim nawróceniu: Trzeba nauczyć się dwóch przykazań Jeżeli człowiek umie odpowiedzieć dobrem na zło, to znaczy, że jest naprawdę mocny - mówi Jerzy Zelnik. Aktor cytuje polskiego papieża i opowiada w Radiu Szczecin historię swojego nawrócenia. » więcej 2017-03-12, godz. 10:00 Spór o adhortację papieską. Dyskusja w Radiu Szczecin Trzeba się w to wgłębić, zobaczmy jak to rozwiązać w parafii, diecezji, w całym Kościele - tak spór wokół punktu z papieskiej adhortacji dotyczącego komunii świętej dla rozwiedzionych żyjących w ponownych związkach komentuje… » więcej 2017-03-05, godz. 13:25 Abp Dzięga o znakach szatańskiego porządku. List do wiernych Szczególnym znakiem szatańskiego porządku w naszym pokoleniu jest po pierwsze przedziwne zakłamywanie języka, aby zło ukazywać jako coś dobrego - pisze do wiernych abp Andrzej Dzięga. Księża czytają list metropolity szczecińsko-kamieńskiego… » więcej 2017-03-01, godz. 08:19 Uczniowie ze Szczecina adoptują rówieśników z Kenii [ZDJĘCIA] Kwestowali i piekli ciasta, by ich rówieśnicy z Kenii mogli pójść do szkoły. Uczniowie z podstawówki nr 56 w Szczecinie zebrali ponad 900 złotych na sfinansowanie rocznej edukacji dwojga afrykańskich dzieci: 12-letniej Jackline i… » więcej 2017-03-01, godz. 07:46 Dziś Środa Popielcowa. Katolicy rozpoczynają Wielki Post Dziś Środa Popielcowa. Czas, w którym katolicy rozpoczynają Wielki Post, czyli bezpośrednie przygotowanie do Świąt Wielkanocnych. » więcej 2017-02-26, godz. 09:47 Katecheci wrócili z Kenii. Będzie adopcja afrykańskich dzieci [ZDJĘCIA] Archidiecezja Szczecińsko-Kamieńska zaadoptuje na odległość blisko 130 dzieci w Kenii. To maluchy uczące się w szkole w Kipsing w afrykańskim buszu i sieroty z Embu. » więcej
137138139140141142143