Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Fot. twitter.com/sdm
Fot. twitter.com/sdm
Wizyta w Auschwitz-Birkenau, odwiedziny chorych dzieci i Droga Krzyżowa na krakowskich Błoniach wypełniły trzeci dzień wizyty papieża Franciszka.
Rano papież odwiedził były niemiecki obóz zagłady Auschwitz-Birkenau. Spotkał się tam z jego byłymi więźniami. Modlił się także przy Ścianie Straceń i zapalił pod nią lampę. Później Franciszek udał się do celi Maksymiliana Kolbego w bloku 11. Modlił się w niej w ciszy. Ojciec Święty wpisał się też do księgi pamiątkowej. W języku hiszpańskim napisał w niej "Panie, miej litość nad Twoim ludem! Panie, przebacz tyle okrucieństwa”.

Po południu papież Franciszek odwiedził chore dzieci w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie-Prokocimiu. Ojciec Święty pobłogosławił młodych pacjentów.

W szpitalu papież mówił o tym, że chciałby abyśmy jako chrześcijanie byli zdolni do stawania u boku chorych tak, jak Jezus. Zdaniem Franciszka "nasze społeczeństwo jest niestety zanieczyszczone kulturą "odrzucenia". - Ofiarami kultury odrzucenia są właśnie osoby najsłabsze, najbardziej kruche, a to jest okrucieństwo. Miło widzieć, że w tym szpitalu najmniejsi i najbardziej potrzebujący są przyjmowani i otoczeni opieką. Dziękuję za ten znak miłości, jaki nam dajecie - powiedział Ojciec Święty.

Potem na krakowskich Błoniach uczestniczył z młodymi w Drodze Krzyżowej. "Obejmując drzewo krzyża, Jezus obejmuje nagość i głód, pragnienie i samotność, cierpienie i śmierć mężczyzn i kobiet wszystkich czasów" - mówił do zgromadzonych na krakowskich Błoniach papież Franciszek.

W Drodze Krzyżowej wzięło udział przynajmniej kilkaset tysięcy uczestników Światowych Dni Młodzieży. Ojciec Święty stwierdził, że "tego wieczoru Jezus i my wraz z nim obejmujemy szczególną miłością naszych syryjskich braci, którzy uciekli przed wojną". Jak mówił "jesteśmy powołani do tego, aby służyć Jezusowi ukrzyżowanemu w każdej osobie zepchniętej na margines".

- By dotknąć Jego błogosławionego ciała w człowieku wykluczonym, głodnym, spragnionym, nagim, uwięzionym, chorym, bezrobotnym, prześladowanym, uchodźcy, imigrancie. Tam znajdziemy naszego Boga - kontynuował Franciszek.

Na zakończenie dnia Ojciec Święty mówił do wiernych z Okna Papieskiego przy ul. Franciszkańskiej w Krakowie. - Okrucieństwo nie skończyło się w Auschwitz i Birkenau. Także dziś torturuje się ludzi - mówił papież Franciszek.

Jak mówił na zakończenie trzeciego dnia swojej wizyty w Polsce mimo upływu ponad 70 lat tortury wciąż są na porządku dziennym. - Wielu więźniów jest poddawanych torturom, od razu by zmusić ich do mówienia. To jest koszmarne. Módlmy się razem za wszystkich, którzy dzisiaj cierpią na świecie, doświadczają zła i trudności – apelował papież Franciszek.

Światowe Dni Młodzieży potrwają w Krakowie do niedzieli.
Relacja Wojciecha Zagaja.
Jak mówił papież Franciszek "jesteśmy powołani do tego, aby służyć Jezusowi ukrzyżowanemu w każdej osobie zepchniętej na margines".
Jak mówił na zakończenie trzeciego dnia swojej wizyty w Polsce mimo upływu ponad 70 lat tortury wciąż są na porządku dziennym.

Zobacz także

2016-06-05, godz. 13:05 Nowy polski święty Stanisław Papczyński został w niedzielę ogłoszony nowy świętym Kościoła Rzymskokatolickiego. Jego kanonizacji dokonał w Watykanie papież Franciszek. » więcej 2016-06-04, godz. 16:40 "Ksiądz musi być odporny na ataki świata". Seminarium otwarte dla wszystkich [ZDJĘCIA] Na scenie zespół Clerboyz, a na placu przed seminarium całe rodziny. Klerycy opowiadali w sobotę o tym dlaczego chcą zostać księżmi. » więcej 2016-06-04, godz. 12:11 Seminarium otwiera bramy Na Dzień Otwartej Bramy zapraszają w sobotę klerycy szczecińskiego seminarium. » więcej 2016-06-04, godz. 08:10 Młodzi ze Szczecina pojechali na Lednicę. Pierwszą bez ojca Jana Góry Ponad sto osób wyjechało w sobotę rano ze Szczecina na 20. Spotkanie Młodych na Polach Lednickich koło Gniezna. Będzie to pierwsze spotkanie młodzieży bez pomysłodawcy akcji - dominikanina o. Jana Góry, który zmarł w grudniu ubiegłego… » więcej 2016-05-29, godz. 22:21 Studencka procesja u dominikanów [ZDJĘCIA] Po raz pierwszy ulicami Szczecina przeszła Akademicka Procesja Bożego Ciała, którą zorganizowało Dominikańskie Duszpasterstwo Akademickie "Brama" działające przy klasztorze. » więcej 2016-05-26, godz. 13:24 Procesja Bożego Ciała w centrum Szczecina: "Kolorowo, fajnie" [DUŻO ZDJĘĆ] Kilka tysięcy szczecinian wzięło udział w centralnej szczecińskiej procesji związanej ze świętem Bożego Ciała. » więcej 2016-05-26, godz. 08:28 Procesje Bożego Ciała idą ulicami Szczecina Kościół Rzymskokatolicki obchodzi w czwartek uroczystość Ciała i Krwi Chrystusa, zwaną też świętem Bożego Ciała. W związku z tym ulicami Szczecinie przejdzie ponad 30 procesji, w tym jedna centralna. » więcej 2016-05-25, godz. 22:27 Religia na maturze? Dyskusja w "RSnW" Religia na maturze to dobry czy może zły pomysł? Na ten temat dyskutowali goście programu "Radio Szczecin na Wieczór". » więcej 2016-05-22, godz. 11:42 Żywy Kościół na Jasnych Błoniach [ZDJĘCIA] Piosenki, modlitwa, piknik rodzinny. W południe na Jasnych Błoniach rozpocznie się ostatni dzień, trwającej od tygodnia, misji ewangelizacyjnej "Talitha Kum". » więcej 2016-05-21, godz. 14:25 Bp Mendyk: Religia na maturze możliwa od 2021 roku [ZDJĘCIA] Jeśli na czas zostaną złożone odpowiednie dokumenty, to za pięć lat religia może być jednym z przedmiotów do wyboru na maturze - powiedział Radiu Szczecin biskup Marek Mendyk. » więcej
154155156157158159160