Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin/Archiwum]
Kościół Katolicki w Polsce obchodzi uroczystość Matki Bożej Jasnogórskiej.
- W tym roku święto w sanktuarium jasnogórskim ma charakter wyjątkowego dziękczynienia za szczególną rolę Maryi w dziejach naszego narodu - mówi rzecznik prasowy Jasnej Góry o. Sebastian Matecki. - To dzień patronalny świętego miejsca, które od ponad sześciu wieków służy naszej ojczyźnie przez obecność Matki Bożej. "Tu zawsze byliśmy wolni". Powtarzamy słowa Ojca Świętego Jana Pawła II, które tu wypowiedział. Uświadamiamy sobie jak wielką rolę w tej wolności odgrywała i odgrywa Matka Boża, a przez nią Jasna Góra jako stolica duchowa formująca naszą duchowość, serca i postawy w naszym polskim, chrześcijańskim narodzie.

Sanktuarium wypełnione jest pielgrzymami. Tylko na niedzielny odpust przybyło 33,5 tys. osób. W tak zwanym sezonie pielgrzymkowym, czyli od 29 kwietnia do 25 sierpnia dotarło 123,5 tys. pątników. Główne uroczystości z udziałem Episkopatu Polski rozpoczęły się na Jasnej Górze o godzinie 11. Eucharystii na jasnogórskim szczycie przewodniczy Prymas Polski, abp Wojciech Polak.

Wśród najważniejszych wydarzeń historycznych łączonych z dziejami Polski wspomina się rok 1655 i cudowną obronę Jasnej Góry. W czasie Potopu szwedzkiego wojska szwedzkie podjęły próbę opanowania klasztoru i sanktuarium. Okupanci zażądali poddania się klasztoru, lecz przeor ojciec Augustyn Kordecki nie zgodził się. Klasztor dalej się bronił. Jasna Góra nie została zdobyta przez Szwedów.

Na Jasną Górę do Królowej Polski pielgrzymowali Polacy w czasie zaborów. Kardynał Stefan Wyszyński prymas Tysiąclecia w 1957 roku w Częstochowie rozpoczął program odnowy moralno-duchowej Polski w czasach represji komunistycznych, zwany Wielką Nowenną. Zakończyło ją w 1966 roku ponowne powierzenie całego narodu opiece Matki Bożej z okazji tysiąclecia Chrztu Polski.

Historia częstochowskiego sanktuarium sięga 1382 roku, kiedy książę Władysław Opolczyk sprowadził z Węgier zakon paulinów i ufundował klasztor. Pierwsze wzmianki o cudownych uzdrowieniach pochodzą już z 1402 roku. Z kultu Maryi Częstochowskiej zrodziły się śluby Jana II Kazimierza, złożone podczas potopu szwedzkiego, w katedrze lwowskiej 1 kwietnia 1656 roku. Monarcha oddał Rzeczpospolitą pod opiekę Matki Bożej i ogłosił ją Królową Korony Polskiej. Autorem tekstu ślubów lwowskich był św. Andrzej Bobola.

Do ślubów króla Jana Kazimierza nawiązywała modlitwa Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego, których tekst napisał kardynał Stefan Wyszyński. W 300. rocznicę tamtych wydarzeń, 26 sierpnia 1956 roku, milion Polaków na Jasnej Górze powtarzało słowa ślubowania. Prymasa Wyszyńskiego, więzionego wówczas przez komunistyczne władze, symbolizował pusty tron i wiązanka biało-czerwonych kwiatów.

Dziesięć lat później, 3 maja 1966 roku, na Jasnej Górze odbyły się centralne obchody Milenium Chrztu Polski. W obecności Episkopatu Polski i tysięcy rodaków kardynał Stefan Wyszyński oddał w macierzyńską niewolę Maryi rozpoczynające się nowe tysiąclecie Polski. W 50. rocznicę ponowienia Ślubów Jasnogórskich, 26 sierpnia 2006 roku, w klasztorze zebrało się ponad 200 tysięcy wiernych, a tekst ślubów odczytał prymas Polski kardynał Józef Glemp.

Częstochowska Madonna z Dzieciątkiem od lat jest honorowana specjalnymi koronami. Pierwsza taka uroczystość odbyła się w 1717 roku, koronę ufundował wówczas król Polski August II Sas. W 2005 roku obraz otrzymał korony ufundowane przez papieża Jana Pawła II.

Od początku XVIII wieku, z okazji szczególnych wydarzeń, obraz przystrajano również tzw. sukienkami. Obecnie jest ich dziewięć, ostatnia - nazwana "sukienką wdzięczności i miłości, cierpienia i nadziei narodu polskiego" pochodzi z 2010 roku. Wmontowano w nią fragment tupolewa, w którym 10 kwietnia zginęło 96 osób, w tym para prezydencka.
- W tym roku święto w sanktuarium jasnogórskim ma charakter wyjątkowego dziękczynienia za szczególną rolę Maryi w dziejach naszego narodu - mówi rzecznik prasowy Jasnej Góry o. Sebastian Matecki.

Zobacz także

2018-06-30, godz. 14:09 Pięciu nowych księży w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej [ZDJĘCIA] Od soboty archidiecezja szczecińsko-kamieńska ma pięciu nowych księży. Metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga udzielił święceń kapłańskich w szczecińskiej katedrze. » więcej 2018-06-30, godz. 10:17 Ze Świnoujścia wystartowała pielgrzymka rowerowa na Jasną Górę Grupa wyjechała ze Świnoujścia po Mszy św. W poniedziałek dużym, ponad 200-osobowym peletonem rozpoczną pielgrzymowanie ze Szczecina przed Cudowny Obraz. » więcej 2018-06-30, godz. 07:56 "Kapłaństwo nie jest zbawianiem całego świata" - święcenia w katedrze Pięciu nowych księży będzie mieć od soboty archidiecezja szczecińsko-kamieńska. Arcybiskup Andrzej Dzięga udzieli święceń kapłańskich w szczecińskiej katedrze o godzinie 10. W sumie, w tym roku akademickim przybędzie siedmiu… » więcej 2018-06-29, godz. 19:59 Gwiazdy muzyki chrześcijańskiej na jarmarku w Podjuchach [ZDJĘCIA] "Arka Noego" i "Siewcy Lednicy" to gwiazdy Jarmarku św. Piotra i Pawła. Coroczna impreza rozpoczęła się po godzinie 18.00 przy parafii w Podjuchach. » więcej 2018-06-18, godz. 20:23 Śpiewająca historia z okazji roku św. Stanisława Kostki [ZDJĘCIA] Mówią o nim "Staszek" i opowiadają jego historię - śpiewająco. Katolickie Gimnazjum im. Stanisława Kostki w Szczecinie zaprezentowało musical przedstawiający losy swojego patrona. » więcej 2018-06-16, godz. 13:11 "To był pierwszy polski mąż stanu, który podkreślił rolę Szczecina i Pomorza Zachodniego" Trwają uroczystości związane z odsłonięciem w Szczecinie pomnika prezydenta Lecha Kaczyńskiego. » więcej 2018-06-15, godz. 09:33 Zapisy na 27. Szczecińską Pielgrzymkę Rowerową na Jasną Górę Ponad 600 km (Szczecin-Częstochowa) mają do przejechania uczestnicy Szczecińskiej Rowerowej Pielgrzymki na Jasną Górę. Do Częstochowy ze Szczecina wyjadą 2 lipca, ale już teraz na liście jest około 200 osób. Zapisy cały czas … » więcej 2018-06-10, godz. 18:11 Bajkowo w centrum Szczecina. Rodzinny festyn w parku Andersa [ZDJĘCIA] Na co dzień opiekują się dziećmi i młodzieżą z "trudniejszych dzielnic" Szczecina. Raz w roku organizują Festyn Rodzinny, aby zebrać pieniądze na wakacje dla swoich podopiecznych. Około 80 wolontariuszy z Duszpasterstwa Akademickiego… » więcej 2018-06-10, godz. 10:26 Marsz dla Życia i Rodziny w Gryficach Marsz dla Życia i Rodziny przejdzie ulicami Gryfic. Początek o godzinie 11 na pl. Zwycięstwa. Na początku odbędzie się wspólne odczytanie fragmentów encyklik św. Jana Pawła II. » więcej 2018-06-10, godz. 08:26 Anioły w centrum Szczecina. Bajkowo nie tylko dla dzieci Loterie, zabawy, koncerty i słodki poczęstunek to i tak tylko niewielka część atrakcji, jaka czeka na wszystkich, którzy odwiedzą w niedzielę Park Andersa przy ul. św. Wojciecha w Szczecinie. » więcej
118119120121122123124