Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Cmentarz Orląt Lwowskich, autonomiczna część cmentarza Łyczakowskiego we Lwowie. Fot. www.wikipedia.org / Gryffindor
Cmentarz Orląt Lwowskich, autonomiczna część cmentarza Łyczakowskiego we Lwowie. Fot. www.wikipedia.org / Gryffindor
Na Cmentarzu Orląt Lwowskich odprawiona została msza w intencji obrońców Lwowa. W czwartek mija 100 lat od wybuchu walk o to miasto. 1 listopada 1918 roku Polacy ze Lwowa chwycili za broń by walczyć z Ukraińcami, którzy chcieli przejąć miasto wcielając je do Ukraińskiej Republiki Ludowej.
Metropolita lwowski, arcybiskup Mieczysław Mokrzycki podkreślił podczas homilii, że dziś wspominamy wyjątkowych, lwowskich bohaterów.

- Spoglądając na groby Orląt Lwowskich odnajdujemy dzisiaj ten wielki tłum, który miłował ojczyznę wtedy, gdy była pod zaborami i wtedy, gdy odzyskała wolność, poświęcając dla niej swoje życie. Ten tłum stanowią ci, którzy zachowali honor i nie splamili swego życia zdradą. Jesteśmy zatem wśród tych, którzy poświęcili się dla dobra ojczyzny - podkreślił arcybiskup Mokrzycki.

Po nabożeństwie Konsul Generalny we Lwowie Rafał Wolski zwrócił uwagę, że tegoroczne uroczystości mają wyjątkową symbolikę. Podkreślił, że niepodległa Polska odradzała się w radości i w męce, w pokoju i w boju.

- Tu, we Lwowie, nie trzeba o tym nikomu przypominać. Wystarczy rozejrzeć się po stojących tu szeregach białych krzyży. 1 listopada wspominamy początek bratobójczej wojny. Złożona w niej ofiara stała się jednym z fundamentów polskiej tożsamości w XX wieku - zaznaczył Rafał Wolski.

W uroczystościach na Cmentarzu Orląt wzięło udział wielu Polaków mieszkających we Lwowie, między innymi Kazimiera Goszowska.

- To bardzo wzruszające. Pamiętamy i co roku przychodzimy do naszych Orląt. Zawsze pamiętamy, że to oni przyczynili się do odzyskania przez Polskę niepodległości. Oni oddali swoje życie i dali przykład nam, kolejnemu pokoleniu. Powinniśmy pamiętać i modlić się za nich. Powinniśmy iść taką drogą, żeby zawsze na pierwszym miejscu była ojczyzna i honor - powiedziała.

Również Edward Sosulski przyszedł na Cmentarz Orląt, by wspomnieć bohaterstwo obrońców miasta sprzed 100 lat.

- To był wielki poryw patriotyzmu. Nie wiem, czy teraz młodzież byłaby w stanie dokonać czegoś takiego. Obyśmy nie musieli się o tym przekonywać. Wiemy, że krew Orląt Lwowskich nie została przelana na marne. Już od pięćdziesięciu lat wzruszam się na tym cmentarzu. Cieszę się, że on jest i został odbudowany. pamiętam te czasy, kiedy był zaniedbany. Oczywiście wiele jeszcze brakuje aby przywrócić mu świetność, ale na to nie zgadzają się władze. Mam jednak nadzieję, że zwycięży zdrowy rozsądek i zostanie przywrócony wygląd tego cmentarza sprzed II wojny światowej - mówił Edward Sosulski.

Cmentarz Obrońców Lwowa to część cmentarza Łyczakowskiego. Znajdują się na nim mogiły prawie trzech tysięcy żołnierzy, uczestników bitwy o Lwów i Małopolskę Wschodnią, poległych w latach 1918-1920 lub zmarłych w późniejszych latach.

Zobacz także

2013-03-01, godz. 08:23 Były marszałek o konkordacie i Janie Pawle II Konkordat cały czas spełnia swoją funkcję - uważa dr Józef Zych. Były marszałek Sejmu RP gościł w czwartek w Szczecinie. Na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego opowiadał o trudnościach, jakie były w Polsce przed… » więcej 2013-02-28, godz. 21:16 Dziękujemy Benedyktowi. Kościół modli się o nowego papieża Od 20 w czwartek Kościół katolicki czeka na nowego papieża. Rozpoczął się okres sede vacante, czyli "pusty tron". Szczecinianie w katedrze dziękowali za blisko 8 lat pontyfikatu Benedykta XVI, który zrezygnował z urzędu. » więcej 2013-02-27, godz. 15:21 Dylematy moralne? Pomoże zespół kapłanów Penitencjarię Archidiecezjalną powołał metropolita szczecińsko-kamieński, abp Andrzej Dzięga. Pod tą nazwą działać będzie zespół teologów i etyków, który ma pomóc wiernym w rozwiązywaniu dylematów etyczno-moralnych. » więcej 2013-02-25, godz. 12:13 Wielkie szycie w Szczecinie. Efekty zobaczymy w piątek [ZDJĘCIA] To będzie prawdopodobnie najdłuższa flaga w Polsce. W poniedziałek zaczęli szyć ją szczecinianie. » więcej 2013-02-24, godz. 14:59 Benedykt XVI dziękuje Polakom Dziękuję wam za pamięć i dowody bliskości, które otrzymuję od was w tych dniach, a szczególnie za modlitwy - powiedział po polsku papież podczas ostatniej przed czwartkową abdykacją modlitwą Anioł Pański. » więcej 2013-02-23, godz. 13:00 Będzie odstępstwo od tradycji przy konklawe 40-osobowa ekipa przygotowuje już Kaplicę Sykstyńską w Watykanie do konklawe. » więcej 2013-02-12, godz. 09:05 Rzecznik kurii: Nie można mówić o słabości papieża Decyzja Benedykta XVI wymagała wielkiej odwagi - tak planowaną rezygnację papieża komentuje ks. Sławomir Zyga. Rzecznik szczecińskiej kurii mówił w "Rozmowach pod krawatem", że zachowanie głowy Kościoła to dowód odpowiedzialn… » więcej 2013-02-09, godz. 23:03 Kolejne dziecko w Oknie Życia. Matka zostawiła list [NOWE] 2,5-letniego chłopczyka znalazła w sobotę w Oknie Życia dyżurująca pracownica Caritasu w Stargardzie Szczecińskim. Przy dziecku był list od jego matki. Kobieta wyjaśnia w nim, że do pozostawienia syna skłoniły ją sytuacja finansowa… » więcej 2013-02-03, godz. 10:46 Zimowy wypoczynek dzieci z Caritas 30 dzieci od tygodnia uczestniczy w półkoloniach organizowanych przez Caritas przy parafii św. Rodziny w Szczecinie. » więcej 2013-01-31, godz. 11:17 W Szczecinie powstanie najdłuższa flaga w Polsce To prawie jak pięć Mostów Cłowych ułożonych jeden po drugim. Tak długa będzie biało - czerwona flaga, którą uszyje Katolickie Stowarzyszenie "Civitas Christiana" z okazji Dnia Żołnierzy Wyklętych. » więcej
199200201202203204205