Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Papież Franciszek. Fot. www.wikipedia.org / Casa Rosada
Papież Franciszek. Fot. www.wikipedia.org / Casa Rosada
Samolot z papieżem Franciszkiem na pokładzie wylądował na lotnisku w Tokio. Papieska pielgrzymka do Japonii będzie się odbywała pod hasłem "Chronić każde życie".
W Japonii jest już wieczór, więc w programie dnia jest tylko spotkanie papieża z biskupami w Nuncjaturze Apostolskiej w Tokio. W niedzielę Franciszek poleci do Nagasaki. Ma stamtąd wystosować orędzie, w którym - jak się oczekuje - zaapeluje o całkowitą likwidację arsenałów broni jądrowej. Potem odwiedzi Hiroszimę. W poniedziałek odprawi w Tokio mszę na stadionie. Spotka się też z ofiarami trzech katastrof, do których doszło w 2011 roku: trzęsienia ziemi, tsunami i awarii w elektrowni jądrowej Fukushima.

W przesłaniu wideo skierowanym do Japończyków Franciszek ostro potępił używanie broni nuklearnej.

- Wraz z wami modlę się, aby niszczycielska broń nuklearna nie została użyta nigdy więcej w dziejach ludzkości. Jej wykorzystywanie jest niemoralne - oświadczył papież.

Papież Franciszek pielgrzymuje do Japonii 470 lat po przybyciu tam Franciszka Ksawerego. Współzałożyciel zakonu jezuitów przywiózł na wschód naukę Chrystusa. Dzięki jezuickim misjonarzom, oprócz wiary, Japończycy poznali zachodnią medycynę, muzykę i sztuki plastyczne. Zdobyli też wiedzę w zakresie nauk ścisłych. Niespełna 50 lat po przyjeździe Franciszka Ksawerego rozpoczęły się w Japonii trwające ponad dwa i pół wieku okrutne prześladowania, które zdziesiątkowały liczbę katolików w tym kraju.

Jako pierwszy papież przybył do Japonii święty Jan Paweł II - w 1981 roku, w czasie "zimnej wojny". Jako pielgrzym pokoju zabiegał o ograniczenie zbrojeń jądrowych i porzucenie wojny jako sposobu rozwiązywania problemów międzynarodowych. 38 lat później przed papieżem Franciszkiem stoi to samo wyzwanie.

W zamieszkanej przez ponad 126 milionów ludzi Japonii mieszka 600 tysięcy katolików. Wszyscy chrześcijanie stanowią w sumie około jednego procenta ludności. Japończycy są najczęściej wyznawcami rodzimych wierzeń - sinto i buddyzmu. Z katolicyzmem stykają się zazwyczaj głównie przez cieszące się tu dobrą renomą przedszkola i szkoły. Edukację w katolickim liceum ukończyła obecna cesarzowa Japonii, Masako.

Zobacz także

2021-04-25, godz. 08:50 Nowe zasady kształcenia w seminariach Zmienia się format kandydata do kapłaństwa i czasy, w których żyjemy. Z tą świadomością Konferencja Episkopatu Polski przyjęła nowy dokument o formacji kapłańskiej, który określa zasady kształcenia przyszłych księży. » więcej 2021-04-25, godz. 08:32 Niedziela Dobrego Pasterza W Kościele katolickim Niedziela Dobrego Pasterza, która rozpoczyna Tydzień Modlitw o Powołania do Kapłaństwa i Życia Konsekrowanego. W tym roku odbędzie się on pod hasłem 'Zgromadzeni na Świętej Wieczerzy'. » więcej 2021-04-24, godz. 09:39 Współczesny wizerunek Maryi. Figura pielgrzymuje po archidiecezji [ZDJĘCIA] Figura Matki Bożej Brzemiennej z relikwiami św. Jana Pawła II pielgrzymuje po kościołach Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. To do niej wierni modlą się o dar potomstwa. » więcej 2021-04-24, godz. 09:03 12 września beatyfikacja kardynała Stefana Wyszyńskiego i s. Róży Czackiej Uroczystość beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz siostry Róży Marii Czackiej odbędzie się 12 września 2021 roku w Warszawie o godz. 12. O decyzji papieża poinformował metropolita warszawski, kardynał Kazimierz Nycz. » więcej 2021-04-23, godz. 14:32 Jest nowa data beatyfikacji Prymasa Wyszyńskiego Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego odbędzie się 12 września w Warszawie. Ogłoszenie Prymasa Tysiąclecia błogosławionym będzie połączone z beatyfikacją s. Róży Marii Czackiej. Proces o uznanie cudu za wstawiennictwem kardynała… » więcej 2021-04-22, godz. 10:00 Tydzień Biblijny. W Resku czytają Pismo Święte Biblia w formie audiobooka przez cały dzień po mszy w kościele, czytanie Pisma Świętego i świadectwa w internecie tych, którzy na co dzień poznają Biblię - to pomysł członków Wspólnoty Przyjaciele Oblubieńca w Resku. » więcej 2021-04-18, godz. 14:09 W Szczecinie bije dzwon "Głosu Nienarodzonych" [WIDEO, ZDJĘCIA] Zamiast 'Marszu dla Życia' możliwość osobistego uderzenia w dzwon 'Głosu Nienarodzonych'. » więcej 2021-04-18, godz. 09:55 Na Jasnych Błoniach zabrzmi "Głos Nienarodzonych" W niedzielę w południe na Jasnych Błoniach usłyszymy 'Głos Nienarodzonych'. To dzwon, który jest inicjatywą podkarpackich obrońców życia. » więcej 2021-04-17, godz. 21:13 Dźwięk "Głosu Nienarodzonych" jako wyraz obrony wartości życia [WIDEO, ZDJĘCIA] Przyjechał z Podkarpacia by stanąć w niedzielę w Szczecinie. Chodzi o ważący tonę dzwon, nazwany 'Głosem Nienarodzonych'. » więcej 2021-04-16, godz. 06:44 Dzwon zamiast Marszu dla Życia, czyli "Usłysz" Dzwon nazwany 'Głosem Nienarodzonych' stanie w niedzielę przy pomniku św. Jana Pawła II na Jasnych Błoniach w Szczecinie. Wydarzenie pod nazwą 'Usłysz' potrwa od południa do godz. 21 i jest organizowane zamiast Marszu dla Życia, który… » więcej
53545556575859