Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin/Archiwum]
Ryby dla bogatych, groch i konopie dla ubogich. Staropolska Wigilia wyglądała nieco inaczej niż dziś.
Zwyczaje kulinarne były często wymuszane poziomem zamożności. Jednak prawie wszystkie potrawy, które jadano w przeddzień świąt, były zdrowe i pożywne.

Jak mówi Jarosław Dumanowski, który kieruje Centrum Dziedzictwa Kulinarnego na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, pewne potrawy pojawiały się tylko na bogatych stołach. Były to przede wszystkim świeże ryby słodkowodne. Wiadomo, że nie jadano wtedy karpi czy łososi, które dziś z chęcią się spożywa w czasie Wigilii.

Wśród mniej zamożnych Polaków dużą popularnością cieszyły się potrawy przyrządzane między innymi z grochu i konopi. To były także potrawy mączne, czy owoce lasu, w tym grzyby. Naukowiec zaznaczył, że ówczesne potrawy z grochu były bardzo smaczne i warto je sobie przypomnieć i uwzględnić w jadłospisie.

Jarosław Dumanowski podkreślił, że tradycje wigilijne w Polsce zmieniały się na przestrzeni wieków. Także konkretne regiony miały własne tradycyjne potrawy. Dawną kuchnię łączy jednak to, że żywność była wytwarzana z produktów sezonowych.

Zobacz także

2018-03-31, godz. 17:43 "To polska tradycja". Groby Pańskie w szczecińskich kościołach [ZDJĘCIA] We wszystkich kościołach Szczecina powstały Groby Pańskie. Odsłonięto je w Wielki Piątek. » więcej 2018-03-31, godz. 13:55 Wielka Sobota. Czas ciszy i oczekiwania Wielka Sobota to dzień, kiedy Jezus spoczywa w grobie. W kościołach trwa święcenie pokarmów na wielkanocny stół. Wieczorem po zachodzie słońca rozpocznie się najważniejsza część Triduum - Wigilia Paschalna. Na początku odbędzie… » więcej 2018-03-31, godz. 07:15 Dziś Wielka Sobota. W kościołach święcimy pokarmy W Wielką Sobotę przychodzimy do kościołów, w których kapłani błogosławią pokarmy przeznaczone na świąteczny stół. Święcenia odbywają się od rana we wszystkich kościołach. O godzinie 10 w Bazylice Archikatedralnej Caritas… » więcej 2018-03-30, godz. 07:43 Wielki Piątek. "Kościół milczy" Dziś Wielki Piątek, w którym chrześcijanie upamiętniają ukrzyżowanie Chrystusa na górze Kalwarii. W czasie nabożeństwa w kościele czyta się ewangelię opisującą mękę i śmierć Jezusa. » więcej 2018-03-30, godz. 06:14 Noc Konfesjonałów "daje poczucie bezpieczeństwa" [ZDJĘCIA] W blisko 240 kościołach w całej Polsce, w tym kilku w samym Szczecinie odbywały się spowiedzi co najmniej do północy. Były też takie, w których księża spowiadali do 6 rano. » więcej 2018-03-29, godz. 08:36 Nocna spowiedź bez (większych) kolejek Ponad 200 kościołów w całej Polsce, również w Zachodniopomorskiem, bierze udział w Nocy Konfesjonałów. Warunkiem uczestnictwa jest zorganizowanie spowiedzi w Wielkim Tygodniu trwającej przynajmniej do północy. » więcej 2018-03-29, godz. 07:10 Najważniejszy czas dla chrześcijan Rozpoczyna się najważniejszy okres w roku dla chrześcijan. Chrześcijanie zachodni wchodzą w Triduum Paschalne. To trzy święte dni, które są pamiątką Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa. » więcej 2018-03-26, godz. 06:44 Pożegnają Dzieci Utracone Pierwszy uroczysty pogrzeb Dzieci Utraconych odbędzie się w poniedziałek w Szczecinie. Uroczystość przy nowo powstałym grobowcu na Cmentarzu Zachodnim przy ulicy Bronowickiej rozpocznie się o godzinie 14. Będzie jej przewodniczył… » więcej 2018-03-18, godz. 19:07 Nagrody za formowanie młodego pokolenia i pamięć o Kresach Laureaci odebrali nagrody im. ks. dra Bolesława Domańskiego. Gala ich wręczenia odbyła się w niedzielę w studiu S1 Radia Szczecin. » więcej 2018-03-18, godz. 18:01 Szczeciński ksiądz zbiera na pompę wody dla afrykańskich dzieci Szczecin pomaga afrykańskim dzieciom. W lutym z kenijskiego Kipsing do Szczecina wrócili księża, katecheci i dziennikarze i od tego czasu trwa zbiórka pieniędzy na pompę wody, która ma obsłużyć tamtejszą szkołę i parafię. » więcej
117118119120121122123