Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin/Archiwum]
Ryby dla bogatych, groch i konopie dla ubogich. Staropolska Wigilia wyglądała nieco inaczej niż dziś.
Zwyczaje kulinarne były często wymuszane poziomem zamożności. Jednak prawie wszystkie potrawy, które jadano w przeddzień świąt, były zdrowe i pożywne.

Jak mówi Jarosław Dumanowski, który kieruje Centrum Dziedzictwa Kulinarnego na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, pewne potrawy pojawiały się tylko na bogatych stołach. Były to przede wszystkim świeże ryby słodkowodne. Wiadomo, że nie jadano wtedy karpi czy łososi, które dziś z chęcią się spożywa w czasie Wigilii.

Wśród mniej zamożnych Polaków dużą popularnością cieszyły się potrawy przyrządzane między innymi z grochu i konopi. To były także potrawy mączne, czy owoce lasu, w tym grzyby. Naukowiec zaznaczył, że ówczesne potrawy z grochu były bardzo smaczne i warto je sobie przypomnieć i uwzględnić w jadłospisie.

Jarosław Dumanowski podkreślił, że tradycje wigilijne w Polsce zmieniały się na przestrzeni wieków. Także konkretne regiony miały własne tradycyjne potrawy. Dawną kuchnię łączy jednak to, że żywność była wytwarzana z produktów sezonowych.

Zobacz także

2020-10-17, godz. 21:03 Papież przyjął rezygnację biskupa kaliskiego Papież Franciszek przyjął rezygnację biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka. » więcej 2020-10-17, godz. 08:40 Dyspensa od niedzielnego uczestnictwa we mszy Dyspensy dla wiernych z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej od niedzielnego uczestnictwa we mszy świętej udzielił ordynariusz diecezji biskup Edward Dajczak. Powodem są epidemia i nowe obostrzenia. » więcej 2020-10-11, godz. 17:55 Po wielu latach zakończył się remont wieży kościoła w Piasecznie [WIDEO, ZDJĘCIA] Wielu uważa, że to jedna z najładniejszych świątyń regionu. Zakończył się ostatni etap remontu wieży czternastowiecznego kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Piasecznie, niedaleko Trzcińska-Zdroju. Teraz czas… » więcej 2020-10-11, godz. 17:00 Koncert Grünebergowski w hołdzie dla Jana Pawła II W kościele pw. św. Ducha w Szczecinie-Zdrojach, odbędzie się w niedzielę "Koncert Grünebergowski". » więcej 2020-10-11, godz. 16:13 Inauguracja roku akademickiego w Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa Studenci, wykładowcy i pracownicy uczelni wezmą udział w uroczystej inauguracji roku akademickiego w Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie. Mszy św. będzie przewodniczył biskup Henryk Wejman. » więcej 2020-10-11, godz. 08:07 Dzień Papieski. Młodzi, zdolni kwestują na swoją edukację. Zapraszają do miasteczka [DUŻO ZDJĘĆ] W niedzielę obchodzimy 20. Dzień Papieski, tym razem pod hasłem „Totus Tuus” - „Cały Twój”. Stypendyści Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia będą kwestować na ulicach Szczecina m.in. na Jasnych Błoniach, ale też w okolicach… » więcej 2020-10-10, godz. 09:25 Rocznica koronacji obrazu Matki Bożej w Bazylice św. Jana Chrzciciela Metropolita poznański i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki będzie przewodniczył mszy św. w 2. rocznicę koronacji obrazu Matki Bożej Zwycięskiej w Bazylice Mniejszej przy ul. Bogurodzicy w S… » więcej 2020-10-07, godz. 18:50 Z różańcem na granicy w intencji Polski i o ustanie pandemii [WIDEO, ZDJĘCIA] Na przejściu granicznym z Niemcami w Rosówku, zebrała się w środę grupa uczestników akcji "Różaniec do Granic". » więcej 2020-10-07, godz. 16:09 "Największe dzieło Prymasa powstało w czasie internowania" [ZDJĘCIA] Jest uznawany za jednego z największych Polaków XX wieku - "Kardynał Stefan Wyszyński - wielka postać polskiego Kościoła" to tytuł konferencji, która właśnie rozpoczyna się w Szczecinie. » więcej 2020-10-07, godz. 09:27 Różaniec do granic w 30 zachodniopomorskich parafiach 30 parafii Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej włączy się w akcję "Różaniec do granic", która w środę odbędzie się na granicach morskich i lądowych. » więcej
75767778798081