Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin/Archiwum]
Ryby dla bogatych, groch i konopie dla ubogich. Staropolska Wigilia wyglądała nieco inaczej niż dziś.
Zwyczaje kulinarne były często wymuszane poziomem zamożności. Jednak prawie wszystkie potrawy, które jadano w przeddzień świąt, były zdrowe i pożywne.

Jak mówi Jarosław Dumanowski, który kieruje Centrum Dziedzictwa Kulinarnego na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, pewne potrawy pojawiały się tylko na bogatych stołach. Były to przede wszystkim świeże ryby słodkowodne. Wiadomo, że nie jadano wtedy karpi czy łososi, które dziś z chęcią się spożywa w czasie Wigilii.

Wśród mniej zamożnych Polaków dużą popularnością cieszyły się potrawy przyrządzane między innymi z grochu i konopi. To były także potrawy mączne, czy owoce lasu, w tym grzyby. Naukowiec zaznaczył, że ówczesne potrawy z grochu były bardzo smaczne i warto je sobie przypomnieć i uwzględnić w jadłospisie.

Jarosław Dumanowski podkreślił, że tradycje wigilijne w Polsce zmieniały się na przestrzeni wieków. Także konkretne regiony miały własne tradycyjne potrawy. Dawną kuchnię łączy jednak to, że żywność była wytwarzana z produktów sezonowych.

Zobacz także

2020-04-05, godz. 09:19 Dziś w Kościele Katolickim Niedziela Palmowa Nazywana też Niedzielą Męki Pańskiej otwiera Wielki Tydzień, którego zwieńczeniem będą trzy święte dni symbolizujące mękę, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa. » więcej 2020-04-05, godz. 08:22 Rzecznik Episkopatu: stwórzmy wirtualną procesję Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ksiądz Paweł Rytel-Andrianik zachęca do publikowania w mediach społecznościowych zdjęć palm wielkanocnych z hasztagiem #Palma. » więcej 2020-04-04, godz. 21:18 Orędzie przewodniczącego Episkopatu. Co ze spowiedzią, jeśli nie można wyjść z domu? W związku z sytuacją epidemiczną i wynikającymi z niej rygorami sanitarnymi arcybiskup Stanisław Gądecki przypomina o możliwości duchowego przygotowania się do nadchodzących Świąt Wielkanocnych poprzez pozasakramentalne pojednanie… » więcej 2020-04-04, godz. 07:45 Męski Różaniec w internecie Męski Różaniec tym razem nie na ulicach Szczecina, ale w internecie. » więcej 2020-04-03, godz. 07:04 Księża ograniczają comiesięczne wizyty u chorych. Można jednak się umówić Nie ma rekomendacji Konferencji Episkopatu Polski jeśli chodzi o odwiedziny chorych w pierwszy piątek lub pierwszą sobotę miesiąca, bo to wizyty indywidualne - mówi kanclerz Kurii Metropolitalnej w Szczecinie. » więcej 2020-04-02, godz. 06:43 15 lat temu odszedł Jan Paweł II. Papież, który zmienił bieg historii 15 lat temu, 2 kwietnia 2005 roku - w wigilię Święta Miłosierdzia Bożego - zmarł papież Jan Paweł II, późniejszy święty Kościoła Katolickiego. » więcej 2020-04-01, godz. 19:33 Rekolekcje w Radiu Szczecin. "Po Wielkim Piątku zawsze jest poranek Zmartwychwstania" Pociecha płynąca z wiary jest balsamem. Dziś na nasze czasy, na nasz trud, a może na naszą beznadzieję - podkreślał chrystusowiec ks. Andrzej Łysy. Duszpasterz akademicki przewodniczył Mszy Św. która zakończyła trzydniowe rekolekcje… » więcej 2020-04-01, godz. 12:52 Sukces kampanii Caritas. Skorzystają najbardziej potrzebujący seniorzy Caritas Polska zebrała prawie 17 milionów złotych na kampanię #PomocDlaSeniora. W kampanię włączyła się Fundacja Biedronki, przekazując 15 milionów złotych na wsparcie dla najstarszych. » więcej 2020-04-01, godz. 11:47 Papież do Polaków: Zawierzcie się wstawiennictwu św. Jana Pawła II Papież zachęcił Polaków, aby w obliczu pandemii zawierzyli siebie wstawiennictwu świętego Jana Pawła II. » więcej 2020-04-01, godz. 11:27 Ostatni dzień radiowych rekolekcji. "Spotkajmy się jako wspólnota serc" W środę ostatni dzień rekolekcji w Radiu Szczecin. Msza św. pod przewodnictwem chrystusowca ks. Andrzeja Łysego rozpocznie się po serwisie Wiadomości o godzinie 18. » więcej
85868788899091