Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin/Archiwum]
Ryby dla bogatych, groch i konopie dla ubogich. Staropolska Wigilia wyglądała nieco inaczej niż dziś.
Zwyczaje kulinarne były często wymuszane poziomem zamożności. Jednak prawie wszystkie potrawy, które jadano w przeddzień świąt, były zdrowe i pożywne.

Jak mówi Jarosław Dumanowski, który kieruje Centrum Dziedzictwa Kulinarnego na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, pewne potrawy pojawiały się tylko na bogatych stołach. Były to przede wszystkim świeże ryby słodkowodne. Wiadomo, że nie jadano wtedy karpi czy łososi, które dziś z chęcią się spożywa w czasie Wigilii.

Wśród mniej zamożnych Polaków dużą popularnością cieszyły się potrawy przyrządzane między innymi z grochu i konopi. To były także potrawy mączne, czy owoce lasu, w tym grzyby. Naukowiec zaznaczył, że ówczesne potrawy z grochu były bardzo smaczne i warto je sobie przypomnieć i uwzględnić w jadłospisie.

Jarosław Dumanowski podkreślił, że tradycje wigilijne w Polsce zmieniały się na przestrzeni wieków. Także konkretne regiony miały własne tradycyjne potrawy. Dawną kuchnię łączy jednak to, że żywność była wytwarzana z produktów sezonowych.

Zobacz także

2019-09-19, godz. 16:40 Zmarł honorowy obywatel Szczecina Zmarł jezuita ojciec Hubert Czuma - honorowy Obywatel Miasta Szczecin. Duchowny mieszkał w naszym mieście w latach 70. i zajmował się duszpasterstwem akademickim. » więcej 2019-09-16, godz. 13:07 "Normalny ksiądz", bo taki był. 10 lat od tragicznej śmierci [WIDEO, ZDJĘCIA] Był blisko człowieka, a jednocześnie radykalnie podchodził do kwestii wiary. 16 września mija 10 lat od śmierci ks. Wojciecha Manelskiego. » więcej 2019-09-14, godz. 21:51 Tysiące osób na diecezjalnej drodze krzyżowej [WIDEO, ZDJĘCIA] - To odpowiedz na nienawiść do Kościoła ze strony antychrześcijańskich środowisk, które w ostatnim czasie się wzmogły - mówią organizatorzy Diecezjalnej Drogi Krzyżowej. » więcej 2019-09-14, godz. 17:58 W Suchowoli uczczono pamięć ks. Jerzego Popiełuszki W Suchowoli w woj. podlaskim uczczono pamięć błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki w 72. rocznicę jego urodzin. » więcej 2019-09-08, godz. 08:21 Marsze wiernych w Wałczu i Koszalinie W diecezji koszalińsko kołobrzeskiej odbędą się w niedzielę marsze łączące ludzi, pokazujące wspólnotę postaw życiowych. » więcej 2019-09-07, godz. 19:32 "Ostatnia Wieczerza" w sanktuarium jeszcze w tym roku [ZDJĘCIA] Prawdopodobnie jeszcze w tym roku zakończy się renowacja ołtarza "Ostatnia Wieczerza" w Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie. To największa parafia chrystusowców w Polsce. » więcej 2019-08-31, godz. 10:58 "Trzeba modlić się o odwagę tych, który Pan Bóg powołuje do kapłaństwa" Pięciu kandydatów na księży zgłosiło się do szczecińskiego seminarium. Formacja rozpocznie się od października i wciąż można zgłaszać się, by rozpocząć przygotowania. Zwykle trwają one sześć lat, ale czasem, w zależności… » więcej 2019-08-31, godz. 09:36 Ważne stanowisko polskich i niemieckich biskupów w rocznicę wybuchu wojny W 80. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej polscy i niemieccy biskupi wydali dokument zatytułowany „Ze wspólnej pamięci rodzi się inspiracja dla wspólnej teraźniejszości i przyszłości”. » więcej 2019-08-25, godz. 15:40 List arcybiskupa do wiernych: "człowiek to mężczyzna lub kobieta" Mijają lata, a ten sprzeciw wobec prawdy o rodzinie trwa w świecie, a nawet ciągle narasta - pisze w słowie do wiernych metropolita szczecińsko-kamieński. List abp Andrzeja Dzięgi jest czytany w niedzielę w kościołach archidiecezji… » więcej 2019-08-15, godz. 09:08 Jedno z najważniejszych świąt w Kościele Katolickim To jedna z najważniejszych uroczystości w Kościele Katolickim. 15 sierpnia obchodzimy Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny. » więcej
96979899100101102