10 kwietnia przypada w tym roku Wielki Piątek, drugi dzień Triduum Paschalnego. Dla chrześcijan to czas zadumy i refleksji nad męką i śmiercią Chrystusa.
Kościół tego dnia nie celebruje smutku, tajemnica krzyża łączy się bowiem ściśle ze Zmartwychwstaniem Chrystusa. Pierwsi chrześcijanie już w III wieku śpiewali hymn, w którym krzyż jest nazwany "drzewem zbawienia". Kościół wierzy, że ostatnim słowem Boga w historii nie jest śmierć i przemoc, lecz życie i wolność.
W tym roku z uwagi na pandemię koronawirusa, papież Franciszek odprawi bez udziału wiernych: o godzinie 18 liturgię Męki Pańskiej, a o 21 - rozpocznie nabożeństwo Drogi Krzyżowej przed bazyliką watykańską. Nie będzie tradycyjnej Drogi Krzyżowej w Koloseum.
Zgodnie ze wskazaniami Stolicy Apostolskiej dotyczącymi celebracji tegorocznego Triduum Paschalnego, w Wielki Piątek biskupi powinni sprawować liturgię w kościołach katedralnych, zaś proboszczowie w swoich parafiach bez udziału wiernych. Ci, mogą ją śledzić na żywo, w swoich domach za pośrednictwem mediów lub online.
Podczas wielkopiątkowej liturgii odbywa się adoracja Krzyża. Zasłonięty fioletowym suknem Krzyż jest wnoszony przed ołtarz. Celebrans odsłania ramiona Krzyża i śpiewa trzykrotnie: "Oto drzewo Krzyża, na którym zawisło zbawienie świata". Obecni odpowiadają: "Pójdźmy z pokłonem". Następnie podchodzą i przyklękają przed nim tak jak przed Najświętszym Sakramentem. Po liturgii Krzyż zostaje w widocznym i dostępnym miejscu. Do Wigilii Paschalnej jest najważniejszym punktem w kościele.
Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament przenosi się do Grobu. Zostaje wystawiona monstrancja z Hostią, okryta białym, przezroczystym welonem. Symbolizuje to zdjęcie z krzyża i pogrzeb Chrystusa.
Zobacz także
2019-01-28, godz. 02:35
ŚDM w Panamie przeszły do historii. Grupa szczecińska dziękuje [ZDJĘCIA]
Lizbona będzie gościć uczestników kolejnych Światowych Dni Młodzieży w 2022 roku. Zanim jednak papież Franciszek ogłosił miasto gospodarza, około 700 tys. osób wzięło udział w mszy św. kończącej święto wiary i młodości…
» więcej
2019-01-27, godz. 21:23
Papież do młodych: nie jesteście przyszłością, jesteście Bożym "teraz"
Papież Franciszek zaapelował do młodych, by aktywnie tworzyli teraźniejszość i działali już dziś, nie czekając na przyszłość. Ojciec Święty mówił o tym podczas Mszy Posłania, kończącej Światowej Dni Młodzieży w Panamie…
» więcej
2019-01-27, godz. 15:51
Poznaliśmy gospodarza ŚDM w roku 2022
W 2022 roku gospodarzem Światowych Dni Młodzieży będzie Portugalia. Spotkanie odbędzie się w stolicy tego kraju - Lizbonie.
» więcej
2019-01-27, godz. 12:52
Panama: Agata Kornhauser-Duda spotkała się z pielgrzymami [ZDJĘCIA]
Małżonka prezydenta Agata Kornhauser-Duda spotkała się w sobotę z polskimi pielgrzymami w Panamie. Wśród nich byli też przedstawiciele z naszego regionu.
» więcej
2019-01-26, godz. 17:11
Papież pozdrowił Polaków oraz konsekrował ołtarz z relikwiami Jana Pawła II
Papież w panamskiej bazylice katedralnej Santa Maria la Antigua poświęcił ołtarz, w którym znajdują się relikwie św. Jana Pawła II. Relikwie są darem archidiecezji krakowskiej dla Panamy, gdzie odbywają się Światowe Dni Mło…
» więcej
2019-01-25, godz. 11:07
Mieszkańcy regionu uczestniczą w ŚDM w Panamie
350 tys. osób wzięło w czwartek udział w pierwszym spotkaniu z papieżem Franciszkiem w trakcie Światowych Dni Młodzieży w Panamie. Wśród nich jest też 14-osobowa grupa z Pomorza Zachodniego.
» więcej
2019-01-22, godz. 09:44
Początek ŚDM. Młodzi z Pomorza Zachodniego czekają na spotkanie z papieżem
We wtorek rozpoczynają się Światowe Dni Młodzieży w Panamie, choć papież spotka się z uczestnikami tego święta wiary i młodości dopiero w czwartek.
» więcej
2019-01-21, godz. 19:27
Rejs Niepodległości dopłynął do Panamy
Uczestnicy Rejsu Niepodległości dotarli do Panamy. We wtorek rozpoczynają się tam Światowe Dni Młodzieży.
» więcej
2019-01-20, godz. 15:24
"Siekiera" w seminarium. "Zakonnice nie uciekają do klasztoru za różowe chmurki"
Określa siebie jako "siekierę". Nie szczędziła ostrych słów pod adresem niektórych księży, a w szczecińskim Arcybiskupim Wyższym Seminarium Duchownym poprowadziła dzień skupienia dla kleryków.
» więcej
2019-01-20, godz. 10:52
Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Co wpływa na dialog między Kościołami?
Trwa Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan pod hasłem: „Dąż do sprawiedliwości”. Nabożeństwa odbywają się w różnych kościołach chrześcijańskich Szczecina i potrwają do piątku.
» więcej