10 kwietnia przypada w tym roku Wielki Piątek, drugi dzień Triduum Paschalnego. Dla chrześcijan to czas zadumy i refleksji nad męką i śmiercią Chrystusa.
Kościół tego dnia nie celebruje smutku, tajemnica krzyża łączy się bowiem ściśle ze Zmartwychwstaniem Chrystusa. Pierwsi chrześcijanie już w III wieku śpiewali hymn, w którym krzyż jest nazwany "drzewem zbawienia". Kościół wierzy, że ostatnim słowem Boga w historii nie jest śmierć i przemoc, lecz życie i wolność.
W tym roku z uwagi na pandemię koronawirusa, papież Franciszek odprawi bez udziału wiernych: o godzinie 18 liturgię Męki Pańskiej, a o 21 - rozpocznie nabożeństwo Drogi Krzyżowej przed bazyliką watykańską. Nie będzie tradycyjnej Drogi Krzyżowej w Koloseum.
Zgodnie ze wskazaniami Stolicy Apostolskiej dotyczącymi celebracji tegorocznego Triduum Paschalnego, w Wielki Piątek biskupi powinni sprawować liturgię w kościołach katedralnych, zaś proboszczowie w swoich parafiach bez udziału wiernych. Ci, mogą ją śledzić na żywo, w swoich domach za pośrednictwem mediów lub online.
Podczas wielkopiątkowej liturgii odbywa się adoracja Krzyża. Zasłonięty fioletowym suknem Krzyż jest wnoszony przed ołtarz. Celebrans odsłania ramiona Krzyża i śpiewa trzykrotnie: "Oto drzewo Krzyża, na którym zawisło zbawienie świata". Obecni odpowiadają: "Pójdźmy z pokłonem". Następnie podchodzą i przyklękają przed nim tak jak przed Najświętszym Sakramentem. Po liturgii Krzyż zostaje w widocznym i dostępnym miejscu. Do Wigilii Paschalnej jest najważniejszym punktem w kościele.
Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament przenosi się do Grobu. Zostaje wystawiona monstrancja z Hostią, okryta białym, przezroczystym welonem. Symbolizuje to zdjęcie z krzyża i pogrzeb Chrystusa.
Zobacz także
2020-11-03, godz. 10:10
Narodowa nowenna w intencji pokoju i ładu społecznego
We wtorek na Jasnej Górze rozpoczyna się narodowa nowenna w intencji pokoju i ładu społecznego w ojczyźnie. To wspólna inicjatywa Rady Konferencji Episkopatu Polski do spraw Apostolstwa Świeckich oraz ojców paulinów.
» więcej
2020-11-02, godz. 07:02
Odpust za zmarłych inaczej niż zwykle
Listopad to w Kościele miesiąc szczególnej modlitwy za zmarłych. Żyjący mogą ofiarować odpust za bliską zmarłą osobę, a odpust jest darowaniem kary za grzechy.
» więcej
2020-11-02, godz. 06:52
Zaduszki. Wierni przychodzą z pomocą zmarłym
Dziś Dzień Zaduszny. Kościół Katolicki modli się za zmarłych przebywających w czyśćcu.
» więcej
2020-11-01, godz. 16:06
"Różaniec do granic nieba" w domach i parafiach
W całej Polsce trwa modlitewna akcja "Różaniec do granic nieba". Uczestnicy modlą się o pojednanie, przebaczenie i uzdrowienie wszelkich ran związanych z utratą dziecka nienarodzonego.
» więcej
2020-11-01, godz. 12:09
Lekarze sugerowali aborcję, kobieta urodziła przyszłego księdza
Lekarze zalecali aborcję ze względu na stan zdrowia, kobieta urodziła. Jej syn jest dziś księdzem i posługuje w jednej ze szczecińskich parafii.
» więcej
2020-11-01, godz. 09:36
"Jeśli chwycimy różańce, możemy zmienić bieg historii"
Od 1 listopada do 8 listopada trwa akcja "Różaniec do granic nieba". Jak informują organizatorzy, "poprzez przebłaganie Boga, za grzech zabijania nienarodzonych i wynagrodzenie cierpienia, jakiego doznały dzieci nienarodzone pragniemy…
» więcej
2020-11-01, godz. 08:00
Wszystkich Świętych: Patrzymy w stronę nieba
Dziś Wszystkich Świętych, a więc w Kościele Katolickim czas, w którym wspominamy świętych i błogosławionych, ale też wszystkich nieznanych, którzy już są zbawieni.
» więcej
2020-10-31, godz. 21:36
Procesja z relikwiami świętych przeszła przez Szczecin [ZDJĘCIA]
Katolicy obchodzą w Szczecinie Wigilię Wszystkich Świętych, czyli dzień poprzedzający 1 listopada.
» więcej
2020-10-31, godz. 07:12
"Módlmy się za naszych bliskich zmarłych - w domach"
Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, ksiądz Leszek Gęsiak powiedział, że choć z uwagi na sytuację epidemiczną w tym roku 1 i 2 listopada nie będzie można udać się na cmentarz, to wciąż można się modlić za naszych bliskich…
» więcej
2020-10-30, godz. 09:41
Abp Dzięga dziękuje za ochronę świątyń. "Nie ustawajcie"
Gorąco dziękuję wszystkim wiernym świeckim, którzy na wiele sposobów według swoich możliwości starają się ochraniać świątynie, kapłanów i dzieła Boże. Niech Wam Bóg obficie błogosławi. Nie ustawajcie - pisze abp Andrzej…
» więcej