Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Arcybiskup Gądecki mówił, że wiara w zmartwychwstanie Chrystusa jest podstawą chrześcijaństwa. źródło: TVP
Arcybiskup Gądecki mówił, że wiara w zmartwychwstanie Chrystusa jest podstawą chrześcijaństwa. źródło: TVP
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, arcybiskup Stanisław Gądecki w orędziu wielkanocnym powiedział, że "Chrystus zmartwychwstał i my razem z nim zmartwychwstaniemy".
Wielka Sobota jest dla chrześcijan czasem nadziei i oczekiwania na Zmartwychwstanie Chrystusa. Po zachodzie słońca rozpoczynają się liturgia Wigilii Paschalnej, której obrzędy należą już do Niedzieli Zmartwychwstania.

Metropolita poznański mówił w orędziu, że zmartwychwstanie Chrystusa jest najważniejszą prawdą wiary chrześcijańskiej, ponieważ "dzięki zmartwychwstaniu Chrystus objawił się nam jako ten, który siłą miłości przezwyciężył śmierć".

- Chrystus powstawszy z martwych, już więcej nie umiera, śmierć nad nim nie ma już władzy - powiedział arcybiskup Stanisław Gądecki. Dodał, że Chrystus ukazał nowy, nieznany przedtem wymiar życia.

Arcybiskup Gądecki mówił też, że wiara w zmartwychwstanie Chrystusa jest podstawą chrześcijaństwa.

- Wiara w Zmartwychwstałego daje nam niewzruszoną nadzieję, że ostatnie słowo nie należy do śmierci, ale do Chrystusa - dawcy życia wiecznego. Bez wiary w tę prawdę nie ma ani chrześcijanina, ani chrześcijaństwa - powiedział metropolita poznański.

Dodał, że "odrzucenie wiary w zmartwychwstanie Chrystusa sprowadzałoby wiarę do roli organizatora życia społecznego lub emocjonalnego pocieszyciela w trudnych sytuacjach".

Wiara w zmartwychwstanie - jak mówił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski - jest najistotniejszą sprawą naszego życia, bo ona nadaje temu życiu jasny kierunek".

Metropolita poznański przypomniał - w kontekście epidemii koronawirusa - słowa świętego Augustyna, który powiedział, że chrześcijanom nie jest oszczędzone cierpienie, a wręcz zaznają go trochę więcej, ponieważ życie wiarą oznacza odwagę głębszego podejścia do życia i wydarzeń dziejowych.

- Jednak tylko w ten sposób, doświadczając cierpienia, poznajemy życie w jego głębi, w jego pięknie, z wielką nadzieją, jaką budzi Chrystus ukrzyżowany i zmartwychwstały - mówił arcybiskup Stanisław Gądecki.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu na koniec orędzia złożył życzenia wielkanocne.

"Autentycznej radości Wielkiej Nocy, która pomoże nam wszystkim przezwyciężać trudności obecnego czasu i urzeczywistniać szlachetne ludzkie marzenia" życzył całemu Kościołowi w Polsce, wspólnotom innych kościołów i związków wyznaniowych, rodzinom, środowiskom pracy, nauki, kultury, służbie medycznej, chorym, ubogim i więźniom, a także rodakom żyjącym na obczyźnie oraz osobom, które nie podzielają wiary w Zmartwychwstałego.

W Wielką Sobotę nie odprawia się Mszy świętej. Zwyczajem jest, że wierni udają się do kościoła, by święcić pokarmy, niektórzy nawiedzają Groby Pańskie.

W tym roku w związku z pandemią koronawirusa Episkopat Polski zdecydował, że święcenie pokarmów odbędzie się w niedzielę w domach, przed rozpoczęciem śniadania wielkanocnego. Błogosławieństwa dokona głowa rodziny, według zaleceń opublikowanych na stronie internetowej każdej parafii.

W liturgii Wigilii Paschalnej można uczestniczyć za pośrednictwem mediów lub on-line. W Watykanie papież Franciszek od godz. 21 rozpoczął sprawowanie Wigilii Paschalnej w bazylice św. Piotra bez udziału wiernych.

Przewodniczący Episkopatu: spotkanie ze zmartwychwstałym Jezusem prowadzi do służby bliźnim.
"Chrystus powstawszy z martwych, już więcej nie umiera, śmierć nad nim nie ma już władzy" - powiedział arcybiskup Stanisław Gądecki. Dodał, że Chrystus ukazał nowy, nieznany przedtem wymiar życia.

Zobacz także

2019-01-22, godz. 09:44 Początek ŚDM. Młodzi z Pomorza Zachodniego czekają na spotkanie z papieżem We wtorek rozpoczynają się Światowe Dni Młodzieży w Panamie, choć papież spotka się z uczestnikami tego święta wiary i młodości dopiero w czwartek. » więcej 2019-01-21, godz. 19:27 Rejs Niepodległości dopłynął do Panamy Uczestnicy Rejsu Niepodległości dotarli do Panamy. We wtorek rozpoczynają się tam Światowe Dni Młodzieży. » więcej 2019-01-20, godz. 15:24 "Siekiera" w seminarium. "Zakonnice nie uciekają do klasztoru za różowe chmurki" Określa siebie jako 'siekierę'. Nie szczędziła ostrych słów pod adresem niektórych księży, a w szczecińskim Arcybiskupim Wyższym Seminarium Duchownym poprowadziła dzień skupienia dla kleryków. » więcej 2019-01-20, godz. 10:52 Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Co wpływa na dialog między Kościołami? Trwa Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan pod hasłem: „Dąż do sprawiedliwości”. Nabożeństwa odbywają się w różnych kościołach chrześcijańskich Szczecina i potrwają do piątku. » więcej 2019-01-18, godz. 15:28 Chrześcijanie różnych wyznań modlą się o jedność Nabożeństwem w kościele pw. Bożego Ciała w Szczecinie przy ul. Emilii Plater rozpocznie się dziś o 19 Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. » więcej 2019-01-18, godz. 11:45 Papaja z ogródka, polska msza. Nasi już w Panamie [ZDJĘCIA] 14 osób z Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej przygotowuje się do spotkania z papieżem Franciszkiem w Panamie. » więcej 2019-01-15, godz. 20:14 Bp Wejman: To ważny czas dla Polski, by jednoczyć się ponad podziałami [ZDJĘCIA] Kilkadziesiąt osób wzięło udział w mszy św. w intencji zamordowanego prezydenta Gdańska - Pawła Adamowicza. » więcej 2019-01-14, godz. 12:29 Reprezentanci Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej wyjechali do Panamy 14 osób będzie reprezentować Archidiecezję Szczecińsko-Kamieńską na Światowych Dniach Młodzieży. W poniedziałek rano wyjechali do Warszawy, a we wtorek ze stolicy wylecą bezpośrednim lotem do Panamy. » więcej 2019-01-11, godz. 11:15 Nowy zegar na kościelnej wieży w centrum Szczecina. To pomysł sprzed stu lat [WIDEO, ZDJĘCIA] Nowy zegar odmierza czas na wieży Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie. Pojawił się przy okazji remontu hełmu wieży kościoła. » więcej 2019-01-07, godz. 16:56 Przeszli USA wzdłuż i wszerz. "Potrzebna jest modlitwa nogami" Wojtek Jakowiec był gangsterem w szczecińskiej grupie „Oczki'. Roman Zięba przemytnikiem na Dalekim Wschodzie. Obaj przeszli głębokie nawrócenia. Teraz są Pielgrzymami Miłosierdzia i modlą się za grzechy swoje i całego świat… » więcej
102103104105106107108