Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Arcybiskup Gądecki mówił, że wiara w zmartwychwstanie Chrystusa jest podstawą chrześcijaństwa. źródło: TVP
Arcybiskup Gądecki mówił, że wiara w zmartwychwstanie Chrystusa jest podstawą chrześcijaństwa. źródło: TVP
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, arcybiskup Stanisław Gądecki w orędziu wielkanocnym powiedział, że "Chrystus zmartwychwstał i my razem z nim zmartwychwstaniemy".
Wielka Sobota jest dla chrześcijan czasem nadziei i oczekiwania na Zmartwychwstanie Chrystusa. Po zachodzie słońca rozpoczynają się liturgia Wigilii Paschalnej, której obrzędy należą już do Niedzieli Zmartwychwstania.

Metropolita poznański mówił w orędziu, że zmartwychwstanie Chrystusa jest najważniejszą prawdą wiary chrześcijańskiej, ponieważ "dzięki zmartwychwstaniu Chrystus objawił się nam jako ten, który siłą miłości przezwyciężył śmierć".

- Chrystus powstawszy z martwych, już więcej nie umiera, śmierć nad nim nie ma już władzy - powiedział arcybiskup Stanisław Gądecki. Dodał, że Chrystus ukazał nowy, nieznany przedtem wymiar życia.

Arcybiskup Gądecki mówił też, że wiara w zmartwychwstanie Chrystusa jest podstawą chrześcijaństwa.

- Wiara w Zmartwychwstałego daje nam niewzruszoną nadzieję, że ostatnie słowo nie należy do śmierci, ale do Chrystusa - dawcy życia wiecznego. Bez wiary w tę prawdę nie ma ani chrześcijanina, ani chrześcijaństwa - powiedział metropolita poznański.

Dodał, że "odrzucenie wiary w zmartwychwstanie Chrystusa sprowadzałoby wiarę do roli organizatora życia społecznego lub emocjonalnego pocieszyciela w trudnych sytuacjach".

Wiara w zmartwychwstanie - jak mówił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski - jest najistotniejszą sprawą naszego życia, bo ona nadaje temu życiu jasny kierunek".

Metropolita poznański przypomniał - w kontekście epidemii koronawirusa - słowa świętego Augustyna, który powiedział, że chrześcijanom nie jest oszczędzone cierpienie, a wręcz zaznają go trochę więcej, ponieważ życie wiarą oznacza odwagę głębszego podejścia do życia i wydarzeń dziejowych.

- Jednak tylko w ten sposób, doświadczając cierpienia, poznajemy życie w jego głębi, w jego pięknie, z wielką nadzieją, jaką budzi Chrystus ukrzyżowany i zmartwychwstały - mówił arcybiskup Stanisław Gądecki.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu na koniec orędzia złożył życzenia wielkanocne.

"Autentycznej radości Wielkiej Nocy, która pomoże nam wszystkim przezwyciężać trudności obecnego czasu i urzeczywistniać szlachetne ludzkie marzenia" życzył całemu Kościołowi w Polsce, wspólnotom innych kościołów i związków wyznaniowych, rodzinom, środowiskom pracy, nauki, kultury, służbie medycznej, chorym, ubogim i więźniom, a także rodakom żyjącym na obczyźnie oraz osobom, które nie podzielają wiary w Zmartwychwstałego.

W Wielką Sobotę nie odprawia się Mszy świętej. Zwyczajem jest, że wierni udają się do kościoła, by święcić pokarmy, niektórzy nawiedzają Groby Pańskie.

W tym roku w związku z pandemią koronawirusa Episkopat Polski zdecydował, że święcenie pokarmów odbędzie się w niedzielę w domach, przed rozpoczęciem śniadania wielkanocnego. Błogosławieństwa dokona głowa rodziny, według zaleceń opublikowanych na stronie internetowej każdej parafii.

W liturgii Wigilii Paschalnej można uczestniczyć za pośrednictwem mediów lub on-line. W Watykanie papież Franciszek od godz. 21 rozpoczął sprawowanie Wigilii Paschalnej w bazylice św. Piotra bez udziału wiernych.

Przewodniczący Episkopatu: spotkanie ze zmartwychwstałym Jezusem prowadzi do służby bliźnim.
"Chrystus powstawszy z martwych, już więcej nie umiera, śmierć nad nim nie ma już władzy" - powiedział arcybiskup Stanisław Gądecki. Dodał, że Chrystus ukazał nowy, nieznany przedtem wymiar życia.

Zobacz także

2013-03-15, godz. 14:18 Papież wzruszony i wdzięczny za modlitwę W piątek w Sali Klementyńskiej papież Franciszek spotkał się z kardynałami. » więcej 2013-03-14, godz. 16:26 Polscy elektorzy o wyborze papieża Polscy kardynałowie po raz pierwszy od zakończenia konklawe spotkali się z dziennikarzami. To m.in. oni zdecydowali, kto będzie nowym papieżem. » więcej 2013-03-14, godz. 03:44 Pierwszy w Polsce koncert dla nowego papieża [ZDJĘCIA] Zespół 2Tm2,3 po kilku latach przerwy znów zagrał w Szczecinie. Był to prawdopodobnie pierwszy koncert w Polsce dedykowany nowo wybranemu papieżowi. » więcej 2013-03-13, godz. 19:24 Zakonnik z Argentyny nowym papieżem [NOWE] Kardynał Jorge Maria Bergoglio, jezuita z Argentyny, został nowym papieżem. Ojciec Święty przybrał imię Franciszek. » więcej 2013-03-13, godz. 14:25 Muzyczna i duchowa uczta "W Sercu" Zespół 2Tm2,3 wraca do Szczecina po kilku latach przerwy. W środę o 20 akustyczny koncert w Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa. » więcej 2013-03-12, godz. 06:20 Świat czeka na słynne słowa. Rusza konklawe Być może we wtorek wieczorem poznamy nowego papieża. Po południu w Watykanie rozpoczyna się konklawe. Weźmie w nim udział 115 elektorów, którzy po raz pierwszy zagłosują na następcę św. Piotra. » więcej 2013-03-10, godz. 16:44 Pomagają, bo chcą. Ty też możesz Wyjście do schroniska dla bezdomnych, rozdawanie im posiłków, wizyta w hospicjum czy też zajęcia z dziećmi w świetlicy środowiskowej. Duszpasterstwo akademickie "W Sercu" u szczecińskich chrystusowców po raz drugi organizuje Tydzień… » więcej 2013-03-10, godz. 11:33 Abp Dzięga: Należy rozwijać życie duchowe i wiarę Potwierdza się zasada, że im niższa znajomość treści wiary - tym łatwiej o przyjmowanie poglądów dla niej szkodliwych, a nawet z nią sprzecznych - pisze abp Andrzej Dzięga. Księża czytają w niedzielę list metropolity szczecińsko-kamieńskiego… » więcej 2013-03-08, godz. 19:08 Wiemy, kiedy rozpoczną się wybory papieża Konklawe rozpocznie się 12 marca po południu - zdecydowali kardynałowie po piątkowej kongregacji. Decyzja została ogłoszona przez Watykan w piątym dniu obrad Kolegium Kardynalskiego. » więcej 2013-03-03, godz. 16:01 Benedykt XVI nie przyspieszył kanonizacji JP2 Tuż przed swą abdykacją Benedykt XVI odmówił przyspieszenia procesu kanonizacyjnego Jana Pawła II. » więcej
198199200201202203204