Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Arcybiskup Gądecki mówił, że wiara w zmartwychwstanie Chrystusa jest podstawą chrześcijaństwa. źródło: TVP
Arcybiskup Gądecki mówił, że wiara w zmartwychwstanie Chrystusa jest podstawą chrześcijaństwa. źródło: TVP
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, arcybiskup Stanisław Gądecki w orędziu wielkanocnym powiedział, że "Chrystus zmartwychwstał i my razem z nim zmartwychwstaniemy".
Wielka Sobota jest dla chrześcijan czasem nadziei i oczekiwania na Zmartwychwstanie Chrystusa. Po zachodzie słońca rozpoczynają się liturgia Wigilii Paschalnej, której obrzędy należą już do Niedzieli Zmartwychwstania.

Metropolita poznański mówił w orędziu, że zmartwychwstanie Chrystusa jest najważniejszą prawdą wiary chrześcijańskiej, ponieważ "dzięki zmartwychwstaniu Chrystus objawił się nam jako ten, który siłą miłości przezwyciężył śmierć".

- Chrystus powstawszy z martwych, już więcej nie umiera, śmierć nad nim nie ma już władzy - powiedział arcybiskup Stanisław Gądecki. Dodał, że Chrystus ukazał nowy, nieznany przedtem wymiar życia.

Arcybiskup Gądecki mówił też, że wiara w zmartwychwstanie Chrystusa jest podstawą chrześcijaństwa.

- Wiara w Zmartwychwstałego daje nam niewzruszoną nadzieję, że ostatnie słowo nie należy do śmierci, ale do Chrystusa - dawcy życia wiecznego. Bez wiary w tę prawdę nie ma ani chrześcijanina, ani chrześcijaństwa - powiedział metropolita poznański.

Dodał, że "odrzucenie wiary w zmartwychwstanie Chrystusa sprowadzałoby wiarę do roli organizatora życia społecznego lub emocjonalnego pocieszyciela w trudnych sytuacjach".

Wiara w zmartwychwstanie - jak mówił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski - jest najistotniejszą sprawą naszego życia, bo ona nadaje temu życiu jasny kierunek".

Metropolita poznański przypomniał - w kontekście epidemii koronawirusa - słowa świętego Augustyna, który powiedział, że chrześcijanom nie jest oszczędzone cierpienie, a wręcz zaznają go trochę więcej, ponieważ życie wiarą oznacza odwagę głębszego podejścia do życia i wydarzeń dziejowych.

- Jednak tylko w ten sposób, doświadczając cierpienia, poznajemy życie w jego głębi, w jego pięknie, z wielką nadzieją, jaką budzi Chrystus ukrzyżowany i zmartwychwstały - mówił arcybiskup Stanisław Gądecki.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu na koniec orędzia złożył życzenia wielkanocne.

"Autentycznej radości Wielkiej Nocy, która pomoże nam wszystkim przezwyciężać trudności obecnego czasu i urzeczywistniać szlachetne ludzkie marzenia" życzył całemu Kościołowi w Polsce, wspólnotom innych kościołów i związków wyznaniowych, rodzinom, środowiskom pracy, nauki, kultury, służbie medycznej, chorym, ubogim i więźniom, a także rodakom żyjącym na obczyźnie oraz osobom, które nie podzielają wiary w Zmartwychwstałego.

W Wielką Sobotę nie odprawia się Mszy świętej. Zwyczajem jest, że wierni udają się do kościoła, by święcić pokarmy, niektórzy nawiedzają Groby Pańskie.

W tym roku w związku z pandemią koronawirusa Episkopat Polski zdecydował, że święcenie pokarmów odbędzie się w niedzielę w domach, przed rozpoczęciem śniadania wielkanocnego. Błogosławieństwa dokona głowa rodziny, według zaleceń opublikowanych na stronie internetowej każdej parafii.

W liturgii Wigilii Paschalnej można uczestniczyć za pośrednictwem mediów lub on-line. W Watykanie papież Franciszek od godz. 21 rozpoczął sprawowanie Wigilii Paschalnej w bazylice św. Piotra bez udziału wiernych.

Przewodniczący Episkopatu: spotkanie ze zmartwychwstałym Jezusem prowadzi do służby bliźnim.
"Chrystus powstawszy z martwych, już więcej nie umiera, śmierć nad nim nie ma już władzy" - powiedział arcybiskup Stanisław Gądecki. Dodał, że Chrystus ukazał nowy, nieznany przedtem wymiar życia.

Zobacz także

2012-01-15, godz. 10:35 Collegium Maiorum kolęduje, by pomóc młodzieży Koncert Chóru Collegium Maiorum Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego rozpocznie się dziś o 18 w kościele Matki Bożej Jasnogórskiej na szczecińskich Pomorzanach przy ul. Orawskiej. » więcej 2012-01-13, godz. 08:37 Ekumeniczne spotkanie w Trzebiatowie Chrześcijanie różnych wyznań przyjechali do Trzebiatowa na "Spotkanie czterech świec". » więcej 2012-01-08, godz. 00:58 Abp Dzięga: Wspólnota Kościoła nie jest zamkniętą wyspą i ma prawo do debaty publicznej Kościół nie wskazuje partii, ale wielokrotnie wskazywał i będzie wskazywał kryteria rozróżnienia dobra i braku dobra, albo wręcz zła. Nie jest to poparcie dla partii - powiedział metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga… » więcej 2012-01-07, godz. 02:06 Boże Narodzenie w obrządku wschodnim Dziś chrześcijanie obrządku wschodniego świętują Boże Narodzenie. W Szczecinie to blisko 150 rodzin cerkwi greckokatolickiej i około 500 praktykujących osób wyznania prawosławnego. » więcej 2012-01-06, godz. 14:30 Obcokrajowcy modlili się w katedrze. W swoich ojczystych językach [ZDJĘCIA] Był to jeden z punktów obchodów święta Trzech Króli. » więcej 2012-01-06, godz. 13:24 Tłumy szczecinian towarzyszyły Trzem Królom [ZDJĘCIA] Fatalna pogoda nie odstraszyła mędrców ze wschodu, diabłów, aniołów ani mieszkańców Szczecina we wzięciu udziału w orszaku Trzech Króli. » więcej 2012-01-06, godz. 00:05 Modlitwa w różnych językach w katedrze Msza Święta dla obcokrajowców to jeden z punktów Święta Trzech Króli, które dziś obchodzą chrześcijanie zachodni, w tym rzymscy katolicy. To druga taka liturgia w Szczecinie. » więcej 2012-01-06, godz. 00:05 Królewski orszak przejdzie centrum Szczecina Diabeł, anioł, Herod, a na końcu spotkanie z Jezusem i Maryją - to postacie, które będzie można zobaczyć w drugim szczecińskim Orszaku Trzech Króli. » więcej 2011-12-27, godz. 07:37 Jadą do Budapesztu na "Marsz dla Życia" Młodzież z Polski, również ze Szczecina weźmie udział w "Marszu dla Życia" organizowanym 28 grudnia w Budapeszcie. » więcej 2011-12-26, godz. 16:47 Bożonarodzeniowy obiad dla potrzebujących Prawie dwieście osób wzięło udział w świątecznym obiedzie dla najuboższych w seminarium duchownym w Szczecinie. » więcej
217218219220221222223