Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Arcybiskup Gądecki mówił, że wiara w zmartwychwstanie Chrystusa jest podstawą chrześcijaństwa. źródło: TVP
Arcybiskup Gądecki mówił, że wiara w zmartwychwstanie Chrystusa jest podstawą chrześcijaństwa. źródło: TVP
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, arcybiskup Stanisław Gądecki w orędziu wielkanocnym powiedział, że "Chrystus zmartwychwstał i my razem z nim zmartwychwstaniemy".
Wielka Sobota jest dla chrześcijan czasem nadziei i oczekiwania na Zmartwychwstanie Chrystusa. Po zachodzie słońca rozpoczynają się liturgia Wigilii Paschalnej, której obrzędy należą już do Niedzieli Zmartwychwstania.

Metropolita poznański mówił w orędziu, że zmartwychwstanie Chrystusa jest najważniejszą prawdą wiary chrześcijańskiej, ponieważ "dzięki zmartwychwstaniu Chrystus objawił się nam jako ten, który siłą miłości przezwyciężył śmierć".

- Chrystus powstawszy z martwych, już więcej nie umiera, śmierć nad nim nie ma już władzy - powiedział arcybiskup Stanisław Gądecki. Dodał, że Chrystus ukazał nowy, nieznany przedtem wymiar życia.

Arcybiskup Gądecki mówił też, że wiara w zmartwychwstanie Chrystusa jest podstawą chrześcijaństwa.

- Wiara w Zmartwychwstałego daje nam niewzruszoną nadzieję, że ostatnie słowo nie należy do śmierci, ale do Chrystusa - dawcy życia wiecznego. Bez wiary w tę prawdę nie ma ani chrześcijanina, ani chrześcijaństwa - powiedział metropolita poznański.

Dodał, że "odrzucenie wiary w zmartwychwstanie Chrystusa sprowadzałoby wiarę do roli organizatora życia społecznego lub emocjonalnego pocieszyciela w trudnych sytuacjach".

Wiara w zmartwychwstanie - jak mówił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski - jest najistotniejszą sprawą naszego życia, bo ona nadaje temu życiu jasny kierunek".

Metropolita poznański przypomniał - w kontekście epidemii koronawirusa - słowa świętego Augustyna, który powiedział, że chrześcijanom nie jest oszczędzone cierpienie, a wręcz zaznają go trochę więcej, ponieważ życie wiarą oznacza odwagę głębszego podejścia do życia i wydarzeń dziejowych.

- Jednak tylko w ten sposób, doświadczając cierpienia, poznajemy życie w jego głębi, w jego pięknie, z wielką nadzieją, jaką budzi Chrystus ukrzyżowany i zmartwychwstały - mówił arcybiskup Stanisław Gądecki.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu na koniec orędzia złożył życzenia wielkanocne.

"Autentycznej radości Wielkiej Nocy, która pomoże nam wszystkim przezwyciężać trudności obecnego czasu i urzeczywistniać szlachetne ludzkie marzenia" życzył całemu Kościołowi w Polsce, wspólnotom innych kościołów i związków wyznaniowych, rodzinom, środowiskom pracy, nauki, kultury, służbie medycznej, chorym, ubogim i więźniom, a także rodakom żyjącym na obczyźnie oraz osobom, które nie podzielają wiary w Zmartwychwstałego.

W Wielką Sobotę nie odprawia się Mszy świętej. Zwyczajem jest, że wierni udają się do kościoła, by święcić pokarmy, niektórzy nawiedzają Groby Pańskie.

W tym roku w związku z pandemią koronawirusa Episkopat Polski zdecydował, że święcenie pokarmów odbędzie się w niedzielę w domach, przed rozpoczęciem śniadania wielkanocnego. Błogosławieństwa dokona głowa rodziny, według zaleceń opublikowanych na stronie internetowej każdej parafii.

W liturgii Wigilii Paschalnej można uczestniczyć za pośrednictwem mediów lub on-line. W Watykanie papież Franciszek od godz. 21 rozpoczął sprawowanie Wigilii Paschalnej w bazylice św. Piotra bez udziału wiernych.

Przewodniczący Episkopatu: spotkanie ze zmartwychwstałym Jezusem prowadzi do służby bliźnim.
"Chrystus powstawszy z martwych, już więcej nie umiera, śmierć nad nim nie ma już władzy" - powiedział arcybiskup Stanisław Gądecki. Dodał, że Chrystus ukazał nowy, nieznany przedtem wymiar życia.

Zobacz także

2023-04-08, godz. 10:14 Wierni odwiedzają Groby Pańskie Wierni odwiedzają w Wielką Sobotę Groby Pańskie, by modlić się przy zmarłym Chrystusie. Symboliczne groby - budowane w kościołach - są miejscem adoracji aż do Zmartwychwstania. » więcej 2023-04-07, godz. 17:49 Papież nie będzie uczestniczył w Drodze Krzyżowej Papież nie weźmie udziału w nabożeństwie Drogi Krzyżowej w Koloseum. Poinformowało o tym Biuro Prasowe Watykanu. » więcej 2023-04-07, godz. 16:00 Ks. Chojnacki: Kościół pomaga i będzie pomagał potrzebującym Niezależnie od tego, ile hejtu będzie wylane, Kościół będzie pomagał potrzebującym - mówił w "Rozmowie pod krawatem" ks. profesor Grzegorz Chojnacki. » więcej 2023-04-06, godz. 09:37 "Projekt Muzeum Archidiecezjalnego poszedł do zamrażarki" Na razie nie będzie Muzeum Archidiecezjalnego, które miało powstać na strychu katedry św. Jakuba w Szczecinie. Fundusz norweski nie przyznał dotacji na ten cel. » więcej 2023-04-06, godz. 08:56 Symbolika Wielkiego Czwartku Wielki Czwartek to pamiątka ustanowienia Kapłaństwa i Eucharystii, czyli Komunii Świętej. » więcej 2023-04-05, godz. 19:03 Wielkanocne spotkanie dla potrzebujących 430 ubogich i bezdomnych ze Szczecina zasiadło przy jednym stole w hali sportowej przy ulicy Sowińskiego. » więcej 2023-04-05, godz. 07:45 Caritas podsumował akcję świątecznej pomocy 6,5 ton żywności udało się zebrać w ramach akcji pt. "Tak. Pomagam" przez Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. » więcej 2023-04-02, godz. 09:07 Marsz Papieski w Szczecinie. Jan Paweł II był też papieżem młodych Marsz Papieski przejdzie w niedzielę ulicami Szczecina. 2 kwietnia przypada 18. rocznica śmierci Jana Pawła II. Po mszy świętej, która rozpocznie się o 15 w Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa, uczestnicy wyruszą w kierunku… » więcej 2023-04-02, godz. 08:37 Niedziela Palmowa. "Wiemy, co się za chwilę dokona" Dziś w Kościele Niedziela Palmowa, czyli Niedziela Męki Pańskiej. Rozpoczyna najważniejszy okres w Kościele. Jego zwieńczeniem będzie poranek Zmartwychwstania Chrystusa. » więcej 2023-04-01, godz. 13:51 Marsz Papieski w niedzielę w Szczecinie. Prośba organizatorów Marsz Papieski przejdzie w niedzielę ulicami Szczecina. 2 kwietnia przypada 18. rocznica śmierci Jana Pawła II. » więcej
21222324252627