Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Wiernych obowiązuje w kościele zakrycie ust i nosa, a informacje o tym ile osób może uczestniczyć w nabożeństwach księża powinni podawać na stronach internetowych parafii lub wieszać na kartce przy wejściu do świątyń. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Wiernych obowiązuje w kościele zakrycie ust i nosa, a informacje o tym ile osób może uczestniczyć w nabożeństwach księża powinni podawać na stronach internetowych parafii lub wieszać na kartce przy wejściu do świątyń. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Od poniedziałku w kościołach w mszach świętych może uczestniczyć więcej osób. Do tej pory w związku z epidemią koronawirusa w nabożeństwie nie mogło uczestniczyć jednocześnie więcej niż 5 osób, nie licząc osób sprawujących posługę.
Teraz to jedna osoba na 15 metrów kwadratowych powierzchni.

Ks. Mateusz Pakuła posługuje w parafii pw. Matki Bożej Jasnogórskiej na Pomorzanach. Tu do kościoła będzie mogło wejść ponad 70 osób.

- Cieszymy się, że coś się ruszyło: będziemy znów mogli się cieszyć życiem duszpasterskim w naszych parafiach. Może jeszcze nie otwartym, dostępnym całkowicie, ale to i tak już dużo, by nasi parafianie mogli liczniej przybywać i przyjmować sakramenty, bo jest to dla nich ważne; mówią nam o tym, piszą i dzwonią... Myślę, że kolejne dni będą dla nich pociechą - wierzy ks. Pakuła.

Pani Magda i pan Adam są z parafii św. Krzyża na Pogodnie. Na mszę może wejść do świątyni ponad 100 osób. Oboje cieszą się z poluzowania ograniczeń i nawiązują do słów papieża Franciszka, który przestrzegł, aby praktyk religijnych nie ograniczać tylko do wymiaru wirtualnego.

- Doceniamy możliwość uczestniczenia on-line [w mszy świętej - przyp. red.], ale nie daje ona możliwości doświadczenia pełni wspólnoty Kościoła: spotkania z kapłanem czy innymi wiernymi - mówiła p. Magda.

- Uczestnictwo tylko w transmisjach niesie ze sobą niebezpieczeństwo traktowania Kościoła jako wirtualnej, a nie realnej rzeczywistości. Jak mówi papież Franciszek: Kościół, sakramenty, boży lud są czymś konkretnym - dodał pan Adam.

Wiernych obowiązuje w kościele zakrycie ust i nosa, a informacje o tym ile osób może uczestniczyć w nabożeństwach księża powinni podawać na stronach internetowych parafii lub wieszać na kartce przy wejściu do świątyń.
- To i tak już dużo, by nasi parafianie mogli liczniej przybywać i przyjmować sakramenty, bo jest to dla nich ważne; mówią nam o tym, piszą i dzwonią... Myślę, że kolejne dni będą dla nich pociechą - wierzy ks. Pakuła.
- Doceniamy możliwość uczestniczenia on-line [w mszy świętej - przyp. red.], ale nie daje ona możliwości doświadczenia pełni wspólnoty Kościoła: spotkania z kapłanem czy innymi wiernymi - mówiła p. Magda.

Zobacz także

2017-04-10, godz. 10:46 "To bardzo przyjemne, że ktoś o nas pamięta" [ZDJĘCIA] Wielkanocna edycja akcji 'Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach' zakończona. Polacy mieszkający na Litwie otrzymali w ramach niej około 600 paczek z żywnością i słodyczami. » więcej 2017-04-09, godz. 09:43 Święto młodzieży w Goleniowie. Trwają zapisy W Niedzielę Palmową od 1986 r. obchodzony jest Światowy Dzień Młodzieży na poziomie diecezjalnym. Trwają zapisy na Archidiecezjalne Dni Młodych, które w długi majowy weekend odbędą się w Goleniowie. » więcej 2017-04-09, godz. 08:17 Niedziela Palmowa rozpoczyna okres najważniejszych wydarzeń dla chrześcijan Dziś Niedziela Palmowa u katolików nazywana też Niedzielą Męki Pańskiej. To dzień, w którym Kościół Katolicki upamiętnia wjazd Chrystusa do Jerozolimy. Według biblijnego przekazu, ludzie witający Jezusa wybiegli naprzeciw niego… » więcej 2017-04-08, godz. 09:31 Ekstremalny wysiłek dla ducha i ciała [ZDJĘCIA] Około 200 osób wyruszyło w piątek wieczorem w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej w Szczecinie. » więcej 2017-03-28, godz. 14:02 Wspomnienie ks. Prymy i nagrody dla wolontariuszy Caritas Swój czas i serce dzielił z wolontariuszami i ubogimi. We wtorek minęła 10. rocznica śmierci pierwszego dyrektora Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej ks. Piotra Prymy. Tworzył struktury Caritas na Pomorzu Zachodnim i przez… » więcej 2017-03-26, godz. 15:01 Chcą zbudować dom dla niepełnosprawnych Grupa wolontariuszy chce zbudować w Szczecinie dom dla niepełnosprawnych. Wzorem jest francuska wspólnota L’Arche, która od pół wieku prowadzi takie placówki. » więcej 2017-03-26, godz. 11:32 Chcesz pomóc potrzebującym na święta? Caritas proponuje Skarbonkę Miłosierdzia Skarbonka Miłosierdzia to pomysł Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej na pomoc ludziom ubogim przed świętami. » więcej 2017-03-25, godz. 20:41 25 lat metropolii. Uroczystości w katedrze [ZDJĘCIA] Biskupi całej metropolii szczecińsko-kamieńskiej uczestniczyli w uroczystej mszy św. w 25. rocznicę jej powołania. Nabożeństwu przewodniczył abp Andrzej Dzięga. » więcej 2017-03-25, godz. 17:50 Ekumeniczne wydarzenie w szczecińskim seminarium Kopia ikony Matki Bożej Kazańskiej od soboty znajduje się w kościele seminaryjnym w Szczecinie. To obraz, którego historia sięga X wieku. Jan Paweł II nazwał ją Matką Pojednania, bo jej wizerunek łączy wiernych Kościoła Katolickiego… » więcej 2017-03-25, godz. 12:41 To była największa reforma Kościoła w Polsce 25 lat temu Jan Paweł II specjalną bullą papieską dokonał zmian w organizacji Kościoła w naszym kraju. Powołał również nową metropolię na Pomorzu Zachodnim. » więcej
134135136137138139140