Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Wiernych obowiązuje w kościele zakrycie ust i nosa, a informacje o tym ile osób może uczestniczyć w nabożeństwach księża powinni podawać na stronach internetowych parafii lub wieszać na kartce przy wejściu do świątyń. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Wiernych obowiązuje w kościele zakrycie ust i nosa, a informacje o tym ile osób może uczestniczyć w nabożeństwach księża powinni podawać na stronach internetowych parafii lub wieszać na kartce przy wejściu do świątyń. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Od poniedziałku w kościołach w mszach świętych może uczestniczyć więcej osób. Do tej pory w związku z epidemią koronawirusa w nabożeństwie nie mogło uczestniczyć jednocześnie więcej niż 5 osób, nie licząc osób sprawujących posługę.
Teraz to jedna osoba na 15 metrów kwadratowych powierzchni.

Ks. Mateusz Pakuła posługuje w parafii pw. Matki Bożej Jasnogórskiej na Pomorzanach. Tu do kościoła będzie mogło wejść ponad 70 osób.

- Cieszymy się, że coś się ruszyło: będziemy znów mogli się cieszyć życiem duszpasterskim w naszych parafiach. Może jeszcze nie otwartym, dostępnym całkowicie, ale to i tak już dużo, by nasi parafianie mogli liczniej przybywać i przyjmować sakramenty, bo jest to dla nich ważne; mówią nam o tym, piszą i dzwonią... Myślę, że kolejne dni będą dla nich pociechą - wierzy ks. Pakuła.

Pani Magda i pan Adam są z parafii św. Krzyża na Pogodnie. Na mszę może wejść do świątyni ponad 100 osób. Oboje cieszą się z poluzowania ograniczeń i nawiązują do słów papieża Franciszka, który przestrzegł, aby praktyk religijnych nie ograniczać tylko do wymiaru wirtualnego.

- Doceniamy możliwość uczestniczenia on-line [w mszy świętej - przyp. red.], ale nie daje ona możliwości doświadczenia pełni wspólnoty Kościoła: spotkania z kapłanem czy innymi wiernymi - mówiła p. Magda.

- Uczestnictwo tylko w transmisjach niesie ze sobą niebezpieczeństwo traktowania Kościoła jako wirtualnej, a nie realnej rzeczywistości. Jak mówi papież Franciszek: Kościół, sakramenty, boży lud są czymś konkretnym - dodał pan Adam.

Wiernych obowiązuje w kościele zakrycie ust i nosa, a informacje o tym ile osób może uczestniczyć w nabożeństwach księża powinni podawać na stronach internetowych parafii lub wieszać na kartce przy wejściu do świątyń.
- To i tak już dużo, by nasi parafianie mogli liczniej przybywać i przyjmować sakramenty, bo jest to dla nich ważne; mówią nam o tym, piszą i dzwonią... Myślę, że kolejne dni będą dla nich pociechą - wierzy ks. Pakuła.
- Doceniamy możliwość uczestniczenia on-line [w mszy świętej - przyp. red.], ale nie daje ona możliwości doświadczenia pełni wspólnoty Kościoła: spotkania z kapłanem czy innymi wiernymi - mówiła p. Magda.

Zobacz także

2021-04-03, godz. 11:24 Święconki Jakubowe trafiły do najbardziej potrzebujących Świąteczna pomoc Caritas dla najbardziej potrzebujących. W szczecińskiej katedrze bezdomni otrzymają Święconkę Jakubową. Początek o godzinie 10. » więcej 2021-04-03, godz. 10:11 Dzień oczekiwania na najwazniejsze święto chrzescijaństwa Wielka Sobota to trzeci dzień Triduum Paschalnego, czas ciszy i oczekiwania. Dzień, kiedy Jezus spoczywa w grobie, a wierni wyczekują na najważniejsze wydarzenie w dziejach chrześcijaństwa - Zmartwychwstanie. » więcej 2021-04-03, godz. 09:06 Święcenie pokarmów przed świętem Wielkiej Nocy Tradycją Wielkiej Soboty jest święcenie pokarmów. Początki tego obrzędu sięgają VIII wieku, a w Polsce czternastego stulecia. » więcej 2021-04-03, godz. 08:38 Jedenasta Noc Konfesjonałów w Szczecinie [ZDJĘCIA] Mimo pandemii, w tym roku odbyła się Noc Konfesjonałów. Cała minioną noc kapłani czekali na wiernych, między innymi w szczecińskiej katedrze. » więcej 2021-04-02, godz. 13:23 Symbolika Wielkiego Piątku W Wielki Piątek katolicy upamiętniają ukrzyżowanie Chrystusa na górze Kalwarii. To czas zadumy i refleksji nad męką i śmiercią Chrystusa. » więcej 2021-04-02, godz. 10:10 Jerozolima - procesja w pandemii Ulicami Starego Miasta w Jerozolimie przejdzie wielkopiątkowa Droga Krzyżowa. Uroczysta procesja będzie jednak inna niż co roku, głównie ze względu na pandemię. Nie wezmą w niej udział turyści z zagranicy, a jedynie miejscowi c… » więcej 2021-04-02, godz. 10:05 Adoracja krzyża w trybie obostrzeń Wielki Piątek to dzień, kiedy nie ma mszy świętej. W godzinie śmierci Chrystusa o 15-tej w kościołach odbywa się Droga Krzyżowa z zachowaniem obostrzeń epidemicznych, czyli 1 wierny na 20 m2 przy zachowaniu odległości min. 1,5… » więcej 2021-04-02, godz. 08:06 Noc Konfesjonałów. Wspomnienie Jana Pawła II W Wielki Piątek wieczorem w kościołach Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej rozpocznie się 11. Noc Konfesjonałów. Symbolicznie rozpocznie się o 21.37, w godzinę śmierci Jana Pawła II w 16. rocznicę tego wydarzenia. » więcej 2021-04-02, godz. 06:56 Mija 16. rocznica odejścia Jana Pawła II Odszedł do Domu Ojca 2 kwietnia 2005 roku w opinii świętości. Jego życie i ponad 26-letni pontyfikat był wyjątkowym darem dla Kościoła w Polsce i na świecie. » więcej 2021-04-02, godz. 06:48 Wielki Piątek w Kościele katolickim Jezus jest w chorych, dlatego jak odmawiam brewiarz lub różaniec to siadam przy łóżku chorego - mówi pallotyn, ks. Andrzej Partika. » więcej
62636465666768