Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Fot. pl.wikipedia.org/wiki/Universidadcatolica
Fot. pl.wikipedia.org/wiki/Universidadcatolica
W Rzymie zmarł kardynał Zenon Grocholewski, bliski współpracownik papieży: Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka. Miał 80 lat.
Kardynał Zenon Grocholewski był jednym z najwybitniejszych polskich hierarchów Kościoła. Święcenia kapłańskie przyjął w 1963 roku w Poznaniu, trzy lata później wyjechał do Rzymu. Uchodził za jednego z najlepszych współczesnych znawców prawa kanonicznego. Jest autorem i współautorem licznych publikacji książkowych oraz artykułów w czasopismach kanonicznych i pracach zbiorowych. Łącznie jego bibliografia to ponad 700 publikacji w 12 językach. Poza językiem polskim posługiwał się także: włoskim, łaciną, francuskim, hiszpańskim i angielskim. Po łacinie - jak mówili jego znajomi - opowiadał nawet dowcipy.

Pracował w Najwyższym Trybunale Sygnatury Apostolskiej, który jest kościelnym odpowiednikiem świeckiego Sądu Najwyższego, Najwyższego Sądu Administracyjnego oraz Ministerstwa Sprawiedliwości. Był najmłodszym uczestnikiem komisji przygotowującej nowy „Kodeks prawa kanonicznego”, ogłoszony w 1983 roku. Należał do grona najbliższych współpracowników papieża Jana Pawła II.

Przez niemal 16 lat był prefektem watykańskiej Kongregacji Wychowania Katolickiego, której podlegają katolickie szkoły na całym świecie. Uważał, że szkoły powinny uczyć nie tylko zawodu, ale także myślenia.

Kardynał Grocholewski zabierał głos zarówno w ważnych sprawach Kościoła, jak i kwestiach społecznych. W jednej z wypowiedzi dotyczącej regulacji prawnych powiedział, że "Prawo nie może być suche. Musi brać pod uwagę wartości duchowe, szacunek dla człowieka w pełnym jego wymiarze, nie tylko jakimś materialnym. W pełni. Problem sprawiedliwości, uczciwości - to są elementy fundamentalne dla prawa".

Kardynał Zenon Grocholewski urodził się 11 października 1939 roku. Święcenia kapłańskie przyjął w 1963 roku. Studiował na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie, gdzie uzyskał doktorat z prawa kanonicznego. Ukończył też Studium Rotalne w Rzymie.

W latach 1972-1999 pracował w Najwyższym Trybunale Sygnatury Apostolskiej, pełniąc kolejno funkcję: kanclerza, sekretarza i prefekta. Brał udział w pracach komisji przygotowującej nowy Kodeks Prawa Kanonicznego.

W 1983 roku odebrał święcenia biskupie z rąk Jana Pawła II. W 1991 roku został mianowany arcybiskupem, w 2001 - kardynałem. Jego kościołem tytularnym była świątynia San Nicola in Carcere w Rzymie. Jako kardynał uczestniczył w konklawe w 2005 i 2013 roku.

W listopadzie 1999 roku został mianowany prefektem Kongregacji Edukacji Katolickiej. Rezygnację z tego stanowiska przyjął papież Franciszek w marcu 2015 roku.

Kardynał Grocholewski został odznaczony między innymi Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Uhonorowano go też Komandorią Missio Reconciliationis.

Otrzymał tytuł doktora honoris causa kilku uczelni, w tym: Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz Uniwersytetu w Pasawie. Za całokształt dorobku naukowego w duchu humanizmu chrześcijańskiego otrzymał Nagrodę im. Księdza Idziego Radziszewskiego Towarzystwa Naukowego KUL.
Relacja Piotra Kowalczuka (IAR).

Zobacz także

2018-07-25, godz. 08:09 Przed nimi trzy tygodnie marszu. Pielgrzymka na trasie Ponad 80 osób wyruszyło w środę rano sprzed krzyża w nadmorskim Pustkowie do Częstochowy. » więcej 2018-07-22, godz. 14:36 Papież: Jeśli oddalamy się od Jezusa, gubimy się Bez prawdy, którą jest Chrystus, nie można znaleźć właściwej drogi życiowej - mówił w niedzielę papież. Franciszek spotkał się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański na Placu świętego Piotra. » więcej 2018-07-22, godz. 11:24 Duchowa strona Jarmarku Jakubowego W niedzielę ostatni dzień Jarmarku Jakubowego i pierwszy Rekolekcji Jakubowych w katedrze. Organizatorzy Jarmarku od początku powtarzają, że jest on nierozłącznie związany z odpustem parafii św. Jakuba. » więcej 2018-07-22, godz. 09:46 Wypełnij tornister dla najuboższych dzieci 1,2 tys. plecaków przygotował Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej w tym roku w ramach akcji "Tornister pełen uśmiechów". » więcej 2018-07-21, godz. 12:48 Kilkaset kilometrów pieszo. Możesz się zapisać Trwają zapisy na Szczecińską Pieszą Pielgrzymkę na Jasną Górę, która w najbliższą środę wystartuje z Pustkowa. » więcej 2018-07-21, godz. 09:48 Bus Niepodległej zaparkował w Szczecinie. Wystawa z Aleppo w katedrze Wystawę zdjęć ze zniszczonego wojną Aleppo można oglądać w szczecińskiej katedrze podczas Jarmarku Jakubowego. To element projektu Caritas, który organizatorzy realizują w diecezjach w całej Polsce. » więcej 2018-07-17, godz. 08:48 Szczecinianie bohaterami telewizyjnego programu „Ocaleni” Pięciu mieszkańców Szczecina będzie bohaterami najnowszych odcinków telewizyjnego programu „Ocaleni”. Opowiadają historię swojego uzależnienia i tego, w jaki sposób udało im wygrać walkę z nałogami. » więcej 2018-07-15, godz. 13:52 Papież: wszyscy ochrzczeni są wezwani, by być świadkami Jezusa Papież powiedział, że nie tylko księża, wszyscy ochrzczeni są wezwani, by być świadkami Jezusa. Franciszek spotkał się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański na Placu św. Piotra w Rzymie. » więcej 2018-07-02, godz. 08:27 Pielgrzymi wykręcają kilometry. Na Jasnej Górze skończy się ślubem [WIDEO, ZDJĘCIA] 280 osób na liście, ze Szczecina, regionu, ale także Warszawy czy Niemiec. Uczestnicy 27. Szczecińskiej Rowerowej Pielgrzymki na Jasną Górę, po porannej modlitwie przy pomniku św. Jana Pawła II na Jasnych Błoniach i mszy św. w katedrze… » więcej 2018-07-01, godz. 16:05 Papież: Jezus oferuje każdemu nowe życie Papież powiedział, że dzięki miłosierdziu Bożemu, które przyniósł Chrystus, jesteśmy w stanie podnieść się z grzechu. Franciszek spotkał się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański na Placu św. Piotra. » więcej
118119120121122123124