Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Fot. pl.wikipedia.org/wiki/Universidadcatolica
Fot. pl.wikipedia.org/wiki/Universidadcatolica
W Rzymie zmarł kardynał Zenon Grocholewski, bliski współpracownik papieży: Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka. Miał 80 lat.
Kardynał Zenon Grocholewski był jednym z najwybitniejszych polskich hierarchów Kościoła. Święcenia kapłańskie przyjął w 1963 roku w Poznaniu, trzy lata później wyjechał do Rzymu. Uchodził za jednego z najlepszych współczesnych znawców prawa kanonicznego. Jest autorem i współautorem licznych publikacji książkowych oraz artykułów w czasopismach kanonicznych i pracach zbiorowych. Łącznie jego bibliografia to ponad 700 publikacji w 12 językach. Poza językiem polskim posługiwał się także: włoskim, łaciną, francuskim, hiszpańskim i angielskim. Po łacinie - jak mówili jego znajomi - opowiadał nawet dowcipy.

Pracował w Najwyższym Trybunale Sygnatury Apostolskiej, który jest kościelnym odpowiednikiem świeckiego Sądu Najwyższego, Najwyższego Sądu Administracyjnego oraz Ministerstwa Sprawiedliwości. Był najmłodszym uczestnikiem komisji przygotowującej nowy „Kodeks prawa kanonicznego”, ogłoszony w 1983 roku. Należał do grona najbliższych współpracowników papieża Jana Pawła II.

Przez niemal 16 lat był prefektem watykańskiej Kongregacji Wychowania Katolickiego, której podlegają katolickie szkoły na całym świecie. Uważał, że szkoły powinny uczyć nie tylko zawodu, ale także myślenia.

Kardynał Grocholewski zabierał głos zarówno w ważnych sprawach Kościoła, jak i kwestiach społecznych. W jednej z wypowiedzi dotyczącej regulacji prawnych powiedział, że "Prawo nie może być suche. Musi brać pod uwagę wartości duchowe, szacunek dla człowieka w pełnym jego wymiarze, nie tylko jakimś materialnym. W pełni. Problem sprawiedliwości, uczciwości - to są elementy fundamentalne dla prawa".

Kardynał Zenon Grocholewski urodził się 11 października 1939 roku. Święcenia kapłańskie przyjął w 1963 roku. Studiował na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie, gdzie uzyskał doktorat z prawa kanonicznego. Ukończył też Studium Rotalne w Rzymie.

W latach 1972-1999 pracował w Najwyższym Trybunale Sygnatury Apostolskiej, pełniąc kolejno funkcję: kanclerza, sekretarza i prefekta. Brał udział w pracach komisji przygotowującej nowy Kodeks Prawa Kanonicznego.

W 1983 roku odebrał święcenia biskupie z rąk Jana Pawła II. W 1991 roku został mianowany arcybiskupem, w 2001 - kardynałem. Jego kościołem tytularnym była świątynia San Nicola in Carcere w Rzymie. Jako kardynał uczestniczył w konklawe w 2005 i 2013 roku.

W listopadzie 1999 roku został mianowany prefektem Kongregacji Edukacji Katolickiej. Rezygnację z tego stanowiska przyjął papież Franciszek w marcu 2015 roku.

Kardynał Grocholewski został odznaczony między innymi Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Uhonorowano go też Komandorią Missio Reconciliationis.

Otrzymał tytuł doktora honoris causa kilku uczelni, w tym: Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz Uniwersytetu w Pasawie. Za całokształt dorobku naukowego w duchu humanizmu chrześcijańskiego otrzymał Nagrodę im. Księdza Idziego Radziszewskiego Towarzystwa Naukowego KUL.
Relacja Piotra Kowalczuka (IAR).

Zobacz także

2020-11-11, godz. 12:41 Transmisja Mszy Św. za Ojczyznę w Radiu Szczecin Radio Szczecin przeprowadzi w środę bezpośrednią transmisję Mszy Świętej w intencji Ojczyzny. Początek o godzinie 18. » więcej 2020-11-09, godz. 13:19 Laureaci nagrody ks. Domańskiego. "Pokazał, jaką drogą iść, by zadbać o niezależność narodową" Ksiądz Tomasz Kancelarczyk, Stowarzyszenie Harcerstwa Katolickiego Zawisza oraz Halina Szumiło to tegoroczni laureaci nagrody księdza Bolesława Domańskiego. » więcej 2020-11-08, godz. 10:36 Ksiądz został raperem. "Odkrywamy jasną stronę" [WIDEO] Ks. Maciej Czaczyk - wikariusz z Myśliborza - wystąpił gościnnie w nowym utworze 'Wszyscy' wraz księdzem Jakubem Bartczakiem z Wrocławia, który jest znany z tego, że od lat tworzy chrześcijański rap, by śpiewać o Bogu. » więcej 2020-11-08, godz. 09:26 Kończy się akcja "Różaniec do granic nieba" W niedzielę kończy się tygodniowa akcja 'Różaniec do granic nieba'. W całej Polsce od 1 listopada wierni modlą się o pojednanie, przebaczenie i uzdrowienie wszelkich ran związanych z utratą dziecka nienarodzonego. » więcej 2020-11-07, godz. 12:52 Kardynał Gulbinowicz z zakazem używania insygniów biskupich Kardynał Henryk Gulbinowicz ma zakaz uczestnictwa w jakichkolwiek celebracjach lub spotkaniach publicznych oraz używania insygniów biskupich - czytamy w komunikacie Nuncjatury Apostolskiej. » więcej 2020-11-03, godz. 10:10 Narodowa nowenna w intencji pokoju i ładu społecznego We wtorek na Jasnej Górze rozpoczyna się narodowa nowenna w intencji pokoju i ładu społecznego w ojczyźnie. To wspólna inicjatywa Rady Konferencji Episkopatu Polski do spraw Apostolstwa Świeckich oraz ojców paulinów. » więcej 2020-11-02, godz. 07:02 Odpust za zmarłych inaczej niż zwykle Listopad to w Kościele miesiąc szczególnej modlitwy za zmarłych. Żyjący mogą ofiarować odpust za bliską zmarłą osobę, a odpust jest darowaniem kary za grzechy. » więcej 2020-11-02, godz. 06:52 Zaduszki. Wierni przychodzą z pomocą zmarłym Dziś Dzień Zaduszny. Kościół Katolicki modli się za zmarłych przebywających w czyśćcu. » więcej 2020-11-01, godz. 16:06 "Różaniec do granic nieba" w domach i parafiach W całej Polsce trwa modlitewna akcja 'Różaniec do granic nieba'. Uczestnicy modlą się o pojednanie, przebaczenie i uzdrowienie wszelkich ran związanych z utratą dziecka nienarodzonego. » więcej 2020-11-01, godz. 12:09 Lekarze sugerowali aborcję, kobieta urodziła przyszłego księdza Lekarze zalecali aborcję ze względu na stan zdrowia, kobieta urodziła. Jej syn jest dziś księdzem i posługuje w jednej ze szczecińskich parafii. » więcej
66676869707172