Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Fot. pl.wikipedia.org/wiki/Universidadcatolica
Fot. pl.wikipedia.org/wiki/Universidadcatolica
W Rzymie zmarł kardynał Zenon Grocholewski, bliski współpracownik papieży: Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka. Miał 80 lat.
Kardynał Zenon Grocholewski był jednym z najwybitniejszych polskich hierarchów Kościoła. Święcenia kapłańskie przyjął w 1963 roku w Poznaniu, trzy lata później wyjechał do Rzymu. Uchodził za jednego z najlepszych współczesnych znawców prawa kanonicznego. Jest autorem i współautorem licznych publikacji książkowych oraz artykułów w czasopismach kanonicznych i pracach zbiorowych. Łącznie jego bibliografia to ponad 700 publikacji w 12 językach. Poza językiem polskim posługiwał się także: włoskim, łaciną, francuskim, hiszpańskim i angielskim. Po łacinie - jak mówili jego znajomi - opowiadał nawet dowcipy.

Pracował w Najwyższym Trybunale Sygnatury Apostolskiej, który jest kościelnym odpowiednikiem świeckiego Sądu Najwyższego, Najwyższego Sądu Administracyjnego oraz Ministerstwa Sprawiedliwości. Był najmłodszym uczestnikiem komisji przygotowującej nowy „Kodeks prawa kanonicznego”, ogłoszony w 1983 roku. Należał do grona najbliższych współpracowników papieża Jana Pawła II.

Przez niemal 16 lat był prefektem watykańskiej Kongregacji Wychowania Katolickiego, której podlegają katolickie szkoły na całym świecie. Uważał, że szkoły powinny uczyć nie tylko zawodu, ale także myślenia.

Kardynał Grocholewski zabierał głos zarówno w ważnych sprawach Kościoła, jak i kwestiach społecznych. W jednej z wypowiedzi dotyczącej regulacji prawnych powiedział, że "Prawo nie może być suche. Musi brać pod uwagę wartości duchowe, szacunek dla człowieka w pełnym jego wymiarze, nie tylko jakimś materialnym. W pełni. Problem sprawiedliwości, uczciwości - to są elementy fundamentalne dla prawa".

Kardynał Zenon Grocholewski urodził się 11 października 1939 roku. Święcenia kapłańskie przyjął w 1963 roku. Studiował na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie, gdzie uzyskał doktorat z prawa kanonicznego. Ukończył też Studium Rotalne w Rzymie.

W latach 1972-1999 pracował w Najwyższym Trybunale Sygnatury Apostolskiej, pełniąc kolejno funkcję: kanclerza, sekretarza i prefekta. Brał udział w pracach komisji przygotowującej nowy Kodeks Prawa Kanonicznego.

W 1983 roku odebrał święcenia biskupie z rąk Jana Pawła II. W 1991 roku został mianowany arcybiskupem, w 2001 - kardynałem. Jego kościołem tytularnym była świątynia San Nicola in Carcere w Rzymie. Jako kardynał uczestniczył w konklawe w 2005 i 2013 roku.

W listopadzie 1999 roku został mianowany prefektem Kongregacji Edukacji Katolickiej. Rezygnację z tego stanowiska przyjął papież Franciszek w marcu 2015 roku.

Kardynał Grocholewski został odznaczony między innymi Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Uhonorowano go też Komandorią Missio Reconciliationis.

Otrzymał tytuł doktora honoris causa kilku uczelni, w tym: Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz Uniwersytetu w Pasawie. Za całokształt dorobku naukowego w duchu humanizmu chrześcijańskiego otrzymał Nagrodę im. Księdza Idziego Radziszewskiego Towarzystwa Naukowego KUL.
Relacja Piotra Kowalczuka (IAR).

Zobacz także

2020-06-05, godz. 12:13 Masz zdjęcie z Janem Pawłem II? Możesz pomóc stworzyć wystawę Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza do akcji fotograficznej "Takim Go Pamiętam". » więcej 2020-05-31, godz. 08:12 Uroczystość Zesłania Ducha Świętego kończy czas Wielkanocy W niedzielę w Kościele Rzymskokatolickim uroczystość Zesłania Ducha Świętego, czyli Zielone Świątki czy Pięćdziesiątnica. Miało bowiem miejsce pięćdziesiąt dni po Zmartwychwstaniu Chrystusa. Jest to też moment rozpoczęcia… » więcej 2020-05-24, godz. 14:34 Papież: jesteśmy wezwani, by być świadkami Chrystusa Papież powiedział, że wszyscy jesteśmy wezwani, by być świadkami Chrystusa. W Dniu Wniebowstąpienia Pańskiego Franciszek zmówił południową modlitwę do Królowej Niebios, transmitowaną w streamingu z papieskiej biblioteki w Pałacu… » więcej 2020-05-23, godz. 13:23 Kilka tysięcy paczek dla seniorów i chorych W diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej rozpoczyna się akcja pomocy żywnościowej organizowana przez Caritas. W paczkach będą produkty o długim terminie ważności. » więcej 2020-05-20, godz. 12:25 Papież: św. Jan Paweł II był pasterzem wielkiej wiary Papież Franciszek powiedział, że święty Jan Paweł II był pasterzem wielkiej wiary, który powierzał Bogu Kościół i całą ludzkość. » więcej 2020-05-20, godz. 09:54 Francuscy wierni z obawami czekają na wspólne nabożeństwa Francuska Rada Państwa nakazała rządowi zniesienie zakazu zgromadzeń w miejscach kultu. To gest wobec katolików, muzułmanów i wyznawców judaizmu, którzy obchodzą pod koniec maja swoje święta. » więcej 2020-05-18, godz. 20:14 "Jan Paweł II był ziarnem rzuconym w dzieje Polski, Kościoła i świata" Był ziarnem dziejów Polski i świata - powiedział o św. Janie Pawle II w setną rocznicę jego urodzin metropolita szczecińsko-kamieński Andrzej Dzięga. » więcej 2020-05-18, godz. 17:45 Premier: Jan Paweł II zmienił historię świata Premier Mateusz Morawiecki przypomniał o wpływie, jaki Jan Paweł II wywarł na losy świata. » więcej 2020-05-18, godz. 16:10 Para prezydencka oddała hołd Janowi Pawłowi II [ZDJĘCIE] W setną rocznicę urodzin Karola Wojtyły Andrzej Duda razem z małżonką Agatą Kornhauser - Dudą odwiedził Wadowice. » więcej 2020-05-18, godz. 08:59 Hymn, który pomógł zbudować kościół To pierwszy kościół, którego patronem został Jan Paweł II zaraz po tym, gdy ogłoszono go błogosławionym. Konsekracja świątyni w Śniatowie odbyła się dwa tygodnie po beatyfikacji papieża Polaka w 2011 roku. Jej budowa była możliwa… » więcej
79808182838485