Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Fot. pl.wikipedia.org/wiki/Universidadcatolica
Fot. pl.wikipedia.org/wiki/Universidadcatolica
W Rzymie zmarł kardynał Zenon Grocholewski, bliski współpracownik papieży: Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka. Miał 80 lat.
Kardynał Zenon Grocholewski był jednym z najwybitniejszych polskich hierarchów Kościoła. Święcenia kapłańskie przyjął w 1963 roku w Poznaniu, trzy lata później wyjechał do Rzymu. Uchodził za jednego z najlepszych współczesnych znawców prawa kanonicznego. Jest autorem i współautorem licznych publikacji książkowych oraz artykułów w czasopismach kanonicznych i pracach zbiorowych. Łącznie jego bibliografia to ponad 700 publikacji w 12 językach. Poza językiem polskim posługiwał się także: włoskim, łaciną, francuskim, hiszpańskim i angielskim. Po łacinie - jak mówili jego znajomi - opowiadał nawet dowcipy.

Pracował w Najwyższym Trybunale Sygnatury Apostolskiej, który jest kościelnym odpowiednikiem świeckiego Sądu Najwyższego, Najwyższego Sądu Administracyjnego oraz Ministerstwa Sprawiedliwości. Był najmłodszym uczestnikiem komisji przygotowującej nowy „Kodeks prawa kanonicznego”, ogłoszony w 1983 roku. Należał do grona najbliższych współpracowników papieża Jana Pawła II.

Przez niemal 16 lat był prefektem watykańskiej Kongregacji Wychowania Katolickiego, której podlegają katolickie szkoły na całym świecie. Uważał, że szkoły powinny uczyć nie tylko zawodu, ale także myślenia.

Kardynał Grocholewski zabierał głos zarówno w ważnych sprawach Kościoła, jak i kwestiach społecznych. W jednej z wypowiedzi dotyczącej regulacji prawnych powiedział, że "Prawo nie może być suche. Musi brać pod uwagę wartości duchowe, szacunek dla człowieka w pełnym jego wymiarze, nie tylko jakimś materialnym. W pełni. Problem sprawiedliwości, uczciwości - to są elementy fundamentalne dla prawa".

Kardynał Zenon Grocholewski urodził się 11 października 1939 roku. Święcenia kapłańskie przyjął w 1963 roku. Studiował na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie, gdzie uzyskał doktorat z prawa kanonicznego. Ukończył też Studium Rotalne w Rzymie.

W latach 1972-1999 pracował w Najwyższym Trybunale Sygnatury Apostolskiej, pełniąc kolejno funkcję: kanclerza, sekretarza i prefekta. Brał udział w pracach komisji przygotowującej nowy Kodeks Prawa Kanonicznego.

W 1983 roku odebrał święcenia biskupie z rąk Jana Pawła II. W 1991 roku został mianowany arcybiskupem, w 2001 - kardynałem. Jego kościołem tytularnym była świątynia San Nicola in Carcere w Rzymie. Jako kardynał uczestniczył w konklawe w 2005 i 2013 roku.

W listopadzie 1999 roku został mianowany prefektem Kongregacji Edukacji Katolickiej. Rezygnację z tego stanowiska przyjął papież Franciszek w marcu 2015 roku.

Kardynał Grocholewski został odznaczony między innymi Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Uhonorowano go też Komandorią Missio Reconciliationis.

Otrzymał tytuł doktora honoris causa kilku uczelni, w tym: Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz Uniwersytetu w Pasawie. Za całokształt dorobku naukowego w duchu humanizmu chrześcijańskiego otrzymał Nagrodę im. Księdza Idziego Radziszewskiego Towarzystwa Naukowego KUL.
Relacja Piotra Kowalczuka (IAR).

Zobacz także

2020-03-21, godz. 08:34 Domowy konkurs religijno-muzyczny dla uczniów i nauczycieli Domowy konkurs religijno-muzyczny organizuje Wydział Wychowania Katolickiego Kurii Metropolitalnej. Zadanie polega na wykonaniu hymnu misyjnego Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej w warunkach domowych. » więcej 2020-03-20, godz. 16:58 Caritas ruszyło z akcją #PomocDlaSeniora W obliczu rosnącego zagrożenia koranawirusem, Caritas Polska uruchomiła kampanię #PomocDlaSeniora. Dzięki akcji zapewnią osobom starszym wymagającym szczególnej opieki pomoc żywnościową, zaopatrzenie w środki higieniczne, jak płyny… » więcej 2020-03-19, godz. 18:16 W seminarium modlą się dzień i noc o zatrzymanie epidemii Klerycy szczecińskiego seminarium rozpoczęli w czwartek o 15 nieustanną modlitwę w kaplicy seminaryjnej w intencji powstrzymania epidemii koronawirusa oraz w intencji chorych i ich rodzin. » więcej 2020-03-19, godz. 07:35 W kościele katolickim obchodzimy dzisiaj święto Św. Józefa W Kościele katolickim w czwartek przypada liturgiczna uroczystość świętego Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny oraz Patrona Kościoła powszechnego. » więcej 2020-03-15, godz. 20:21 Abp Dzięga: Chrystus nie roznosi zarazków ani wirusów (...) ale przywraca zdrowie Specjaliści niech szukają w tej sprawie odpowiednich pomocy medycznych, a my trwajmy na modlitwie - pisze w liście do wiernych abp Andrzej Dzięga. Metropolita szczecińsko-kamieński apeluje: Nie lękajcie się sięgać z wiarą po wodę… » więcej 2020-03-15, godz. 15:08 "Msza św. była i będzie w Kościele" Nie będzie takiego momentu w Polsce, ani we Włoszech, żeby nie była odprawiana msza święta. Ks. dr Paweł Płaczek odpowiada na ostatnie spekulacje czy w związku z zagrożeniem koronawirusem w Polsce zostaną zamknięte kościoły. » więcej 2020-03-15, godz. 13:57 Wielki Tydzień w Watykanie bez wiernych Uroczystości Wielkiego Tygodnia w Watykanie w tym roku będą się odbywać bez udziału wiernych. » więcej 2020-03-15, godz. 12:38 Proboszcz do ukraińskojęzycznych wiernych: Що ти повинен знати про новий коронавірус? Коронавірус SARS-Cov-2 викликає хворобу, яка називається COVID-19. Хвороба найчастіше проявляється підвищеною температурою, кашлем, утрудненим… » więcej 2020-03-15, godz. 12:17 Kościół prosi o pomoc dla seniorów Kościół apeluje o pomoc dla osób starszych, które zostają w domu, bo są przede wszystkim narażone na zakażenie koronawirusem. » więcej 2020-03-15, godz. 10:26 Maksymalnie 50 osób na mszy świętej w kościele Maksymalnie 50 osób może uczestniczyć w mszy świętej w każdym kościele w niedzielę. To zalecenia władz sanitarnych, do których musi zastosować się polski Kościół w związku z zagrożeniem epidemią koronawirusa. » więcej
82838485868788